שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מחקר בדק: מהי שיטת ההתאבדות הנפוצה בישראל

  הן נועדו להציל חיים, אך חלק מהאוכלוסיה משתמש בהן כדי לסיים את החיים: 69 אחוז מנסיונות ההתאבדות בישראל נעשים באמצעות תרופות, אולם רק 3 אחוז מצליחים בפעם הראשונה. השיטה ש"עובדת" תמיד: נשק חם. כך עולה ממחקר ראשון מסוגו שנערך באוניברסיטת בר אילן

  מרבית נסיונות ההתאבדות מתבצעים באמצעות בליעת כדורים, אך שיעור מקרי המוות בדרך זו נמוך יחסית. לעומת זאת, שיעור מקרי המוות הגבוה ביותר נמצא בקרב המתאבדים באמצעות ירייה מנשק ותלייה. כך עולה ממחקר ישראלי שערכה ברכה כץ שיבן, מאוניברסיטת בר-אילן ושהתפרסם בעיתון "הרפואה".

   

   

  במחקר נבדק האם יש קשר בין האמצעי שבו בוצע הניסיון האובדני לסיכוי שההתאבדות תצליח. המחקר התבסס על מאגר נתונים של משרד הבריאות וכלל 1,307 בני אדם. כ-900 מהם ביצעו ניסיון התאבדות אחד וכ-400 ביצעו
  איך מתאבדים בישראל? (באחוזים)
  תרופות 69.1
  חיתוך 7.6
  תלייה 6.9
  חומרי חיטוי 4.5
  קפיצה מגובה 4.3
  חומרים אחרים* 2.0
  שריפה 1.6
  ירייה 1.0
  טביעה 0.8
  דריסה 0.8
  גז 0.8
  התחשמלות ואחר 0.7
  שני נסיונות התאבדות או יותר. הנבדקים היו במעקב במשך שבע עד 11 שנים.  

   

  נמצא כי שיטת ההתאבדות הנפוצה ביותר היא באמצעות בליעת תרופות. 69 אחוז ניסו להתאבד לראשונה בדרך זו והיתר באמצעים אחרים, כאשר השכיחים מביניהם הם חיתוך ורידים או תלייה (ראו טבלה). אין כמעט הבדל בשיעור המנסים להתאבד באמצעות תרופות בניסיון ראשון או שני, אך בניסיון שני יש יותר אנשים המנסים להתאבד באמצעות חיתוך ורידים, התחשמלות, שריפה או ירייה. בניסיון התאבדות שני השתמשו 68 אחוז מהאנשים בתרופות. אמצעים נוספים היו חיתוך ורידים (9.4 אחוז), תלייה (6.4 אחוז), קפיצה מגובה (4.0 אחוז), בליעת חומרי חיטוי (2.5 אחוז), שימוש בחומרי הדברה או בסמים, שריפה והתחשמלות (כשני אחוז בכל אחת מהשיטות), טביעה (1.5 אחוז), נשק (1.2 אחוז) ושימוש בגז או דריסה (פחות מאחוז).

  • הסימון (*) בטבלאות מתייחס גם לחומרי הדברה וסמים 

   

  למרות שהתאבדות באמצעות נטילת תרופות (לרוב תרופות הרגעה או תרופות פסיכיאטריות) היא הנפוצה ביותר, היא גורמת למוות רק במקרים מעטים יחסית. בקרב המנסים להתאבד בפעם הראשונה באמצעות בליעת תרופות רק 3 אחוזים מצליחים בכך. בניסיון השני ויותר בבליעת תרופות מזנק שיעור המצליחים פי ארבעה וחצי ועומד על יותר מ-13 אחוז.


  שיעורי התאבדות לפי אמצעים בנסיונות חד-פעמיים לעומת נסיונות נשנים

  שיעורי התאבדות לפי אמצעים בנסיונות חד-פעמיים לעומת נסיונות נשנים
  אמצעי ההתאבדות נסיונות חד פעמיים נסיונות נשנים
  תרופות 3.1 13.9
  חומרי חיטוי 14.6 30.8
  חומרים אחרים* 5.6 20.0
  חיתוך 3.0 14.1
  תלייה 57.8 ---
  קפיצה מגובה 38.5 38.5
  שריפה 53.3 50.0
  נשק 100.0 ---
  טביעה 28.6 100.0
  דריסה 14.3 ---
  התחשמלות ואחר 25.0 ---

   

  גם שיעורי התמותה בהתאבדות באמצעות חיתוך ורידים גבוהים יותר בניסיונות ההתאבדות הבאים (פי 4.7) וכך גם בהתאבדות בבליעת חומרי הדברה וטביעה (פי שלושה וחצי כל אחד).

   

  לעומת זאת, בניסיונות התאבדות חד פעמיים קיימים שיעורי תמותה גבוהים בהתאבדות באמצעות נשק (100 אחוז) ותלייה (85 אחוז), אך לא היו מקרי מוות בניסיונות נשנים. גם בדריסה או בהתחשמלות, שבהם מתים כרבע מהמנסים להתאבד לראשונה, אין מקרי מוות בניסיונות נשנים.

   

  שיעור המבוגרים המצליחים להתאבד גבוה משיעור הצעירים

  ממצא נוסף העלה כי בקבוצת ה"מבוגרים" (בני 25 ומעלה) מתו 14 אחוז מאלו שניסו להתאבד, פי 3.3 יותר משיעור המתאבדים בקבוצת הצעירים (בני 13 עד 24). יחס זה נשמר גם בנסיונות התאבדות חוזרים: 29 אחוז מהמבוגרים התאבדו בניסיונות חוזרים, לעומת 8.7 אחוז מהצעירים.

   

  פרק הזמן הממוצע בין ניסיון ההתאבדות הראשון לניסיון החוזר עמד במחקר על שלוש שנים וחצי, אך למעלה משליש מניסיונות ההתאבדות בוצעו בתוך חצי שנה מהניסיון הראשון שנכשל.

   

  החוקרים אימתו את ההשערה כי שיעורי המוות בהתאבדות בבליעת תרופות יהיו גבוהים יותר בהתאבדויות חוזרות. עוד מצאו כי גם בליעת חומרי חיטוי, חומרי הדברה וסמים או טביעה הן שיטות הגובות מספר קורבנות רב יותר בניסיונות התאבדות נשנים, בהשוואה לניסיונות חד פעמיים.

   

  החוקרת מציעה פיקוח טוב יותר על אחזקת נשק ומכירת תרופות כדרך לצמצום מספר המתאבדים. גם הרחבת הידע של חיילים, מאבטחים ונושאי נשק נוספים בנוגע לסימני מצוקה המחייבים פנייה לעזרה עשויה, לדעתה, להציל חיי אדם.

   

  "היכולת להגביל את הנגישות לשיטות התאבדות כגון תלייה, דריסה, שריפה וכדומה, המבוצעות באמצעים זמינים לכל היא כמעט בלתי אפשרית", כותבת החוקרת ומציינת כי ניתן, עם זאת, למפות מקומות מועדים להתאבדות ולפעול להגבלת הנגישות להתאבדות באמצעותם.

   

  המחקר מצביע על מבצעי נסיונות ההתאבדות כקבוצה בסיכון גבוה לביצוע ניסיון התאבדות נוסף, ויש לסייע להם. קבוצה נוספת בעלת פוטנציאל אובדני היא בני הנוער, ששיעור ההתאבדות בה בנסיונות חוזרים גבוה פי שניים מאשר בנסיונות חד פעמיים.

   

  בישראל מתאבדים מדי שנה כארבע מאות בני אדם, שיעור קרוב למספר הנהרגים בתאונות דרכים.  

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  תרופות. פופולאריות אך לא יעילות בהתאבדות
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  נשק חם. "עובד" כבר בפעם הראשונה
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים