שתף קטע נבחר

סיבוב שני: מאמצי שכנוע אחרונים

מפלגת העבודה חולמת לחזור ולהתמודד על השלטון, והיום תעשה את הצעד הראשון כאשר מתפקדיה ילכו לקלפי ויבחרו בין עמי אילון לאהוד ברק. בשני המטות יפעלו בבתי המפלגה השונים כדי למנוע זיופים וביממה האחרונה קיימו כל העת שיחות טלפון עם מתפקדים בידיעה שההכרעה עשויה ליפול על קולות בודדים. בשעה שמונה וחצי ייפתחו הקלפיות, התוצאה הסופית - ביום רביעי לפנות בוקר

אחרי סיבוב ראשון שהותיר שני מועמדים וסיפק שבועיים של חיזורים, מגעים וספקולציות, בוחרת היום (יום ג') מפלגת העבודה יושב ראש חדש. ליותר מ-103 אלף מתפקדי המפלגה תינתן ההזדמנות לבחור לעצמם מנהיג, שאולי יוביל את העבודה אל ימים טובים יותר, עם אופציה לחזור לשלטון. אהוד ברק מול עמי אילון, הגנרל מול האדמירל, ראש הממשלה לשעבר מול הכוח הרענן במפלגה - ביום רביעי לפנות בוקר נדע מי מהם זכה בבכורה. 

 

הקלפיות בבתי המפלגה ברחבי הארץ ייפתחו בשעה שמונה וחצי והן צפויות להיסגר סביב השעה תשע בערב. אילון יפתח את הבוקר בהצבעה במושב גבע כרמל, שעה שברק ישלשל את הפתק במועדון הגמלאים בכפר סבא. השאלה הגדולה היא כמה מתפקדים יגיעו להצביע בסיבוב השני. התמונה תתחיל להתבהר רק בשעות הקטנות של הלילה, אולם כבר בערב יחלו לזרום תוצאות האמת אל מטות המועמדים.

 

הכל דיבורים: הישורת האחרונה

יחימוביץ' מצטרפת לברק: אילון חסר ניסיון

אילון: התיק הכלכלי הבכיר ילך לברוורמן

ברק: אפתח אופקים מדיניים בכל הגזרות

בכירים במטה אילון: "עמיר מגויס למען עמי"

 

טרם ספירת הקולות קשה לומר למי יש סיכויים גדולים יותר לנצח. סקרים שונים משדרים תמונה שונה ובמטות של המועמדים לא יודעים להעריך מה יהיו אחוזי ההצבעה. בכירים בשני המטות נאחזים בסקרי דעת הקהל שמציגים תמונה לטובתם, אולם המתח גואה ולמעשה אף אחד לא נסמך על אף סקר, והטלפונים עובדים ללא הפסקה, בניסיון לשכנע עוד מצביע ועוד מצביע להגיע אל הקלפי. "האוזן שלי נשרפה מרוב טלפונים", אמר הלילה שר במטהו של ברק.

 

"אנחנו עושים הלילה טלפונים אחרונים", אומר ח"כ יורם מרציאנו, מראשי מטהו של עמיר פרץ, שחבר לאילון בסיבוב השני. "עמי ואבישי (ברוורמן) פועלים בקיבוצים, עמיר עובד חזק בדרום, אני באזור המרכז, ראלב (מג'אדלה) במגזר הערבי, ונדיה (חילו) עם רון חולדאי בתל אביב. כולם עובדים ללא הרף כדי להבטיח את הניצחון. יכול להיות ניצחון גדול, ויכול להיות גם קרב על כמה עשרות קולות".

 

המטרה: להשיג אחוזי הצבעה גבוהים

ח"כ מרציאנו אמר בהתייחס לסקרים המנבאים ניצחון לברק: "אני לא קונה סקר שמראה שאילון איבד עשרים אחוז תוך שבוע. אין דבר כזה". מרציאנו ציין כי הנעלם הגדול מבחינת מטה אילון הוא מה יקרה במגזר הערבי, וציין כי קיים חשש לזיופים. עוד הוסיף כי במטהו של אילון נערכים לשלוח עשרות משקיפים יוצאי צבא ושייטת כדי לדאוג לכך שלא יהיו זיופים.

 

בשני המטות נערכים כדי להבטיח אחוזי הצבעה גבוהים בכלל, ובמגזרים בהם זוכים המועמדים לעדיפות בפרט. "מה שנשאר זה אירגון אירגון ואירגון", אמרו בכירים במטות של אילון ושל ברק. "צריך להביא אנשים לקלפיות, ולדאוג שאחוזי ההצבעה לא יירדו". בשני המטות ידעו הלילה לנתח ולציין את יתרונם במגזרים השונים, אולם גם אצל ברק וגם אצל אילון ידעו להדגיש כי אסור להיות שאננים. "לאף אחד אין ניסיון עם סיבוב שני", אמר בכיר במטהו של ברק. "מעולם לא היה סיבוב שני אצלנו, ולכן קשה מאוד להעריך מה יהיו אחוזי ההצבעה בסוף היום".


אילון במאמץ אחרון. מתכוננים גם להכרעה בפוטו-פיניש (צילום: ירון ברנר)

  

השר בנימין בן אליעזר, מאנשי ברק, אמר ל-ynet: "אנחנו עובדים קשה מאד. מה שמעניין אותי זה להשקיע כל דקת זמן שיש לי באירגון המערכת, בהבאת האנשים לקלפיות ובשכנוע המתלבטים שעוד נותרו". בן אליעזר ציין כי תחושת הבטן שלו מבשרת לו על סחף לטובתו של ברק. לדבריו, "ככל שמתקרבים אל יום ההצבעה, אנשים צריכים להחליט מה טוב למדינה".

 

בן אליעזר הופקד במטה ברק, כמו בסיבוב הראשון, על המגזר הערבי, שם הצליח להביא אלפי קולות בסיבוב הראשון: "במגזר הערבי אני הולך על שני מסרים: מי יכול להיות המועמד שיכול לנצח את ביבי ועל השאלה מי יעמוד לידם כדי לפתור את הבעיות שלהם. הבעיות של העולם הערבי כבר לא מעניינות אותם. הם רוצים לדעת מי יעזור להם בנושאי רווחה, וכלכלה ואבטלה שגואה. בזה אני זוכה לתשומת לב, משום שמאז -92' אני עוזר להם ללא הרף".

 

לא מאמינים לסקרים, מוצפים באופטימיות

יריבו של בן אליעזר במגזר הערבי, השר ראלב מג'אדלה התומך באילון, אמר ל-ynet כי הוא אופטימי, ומעריך שיוכל להביא ניצחון במגזר: "אני בטוח שיהיה בסדר. המטות מוכנים וערוכים, והקלפיות מאוישות. לחברים יש הרבה מוטיבציה והם אופטימיים". מג'אלדה סיפר כי אילון נפגש עם פעילים מרכזיים במגזר הערבי בימים האחרונים, ושטח בפניהם את משנתו בתחומי כלכלה ובתחום המדיני".

 

השר מג'אדלה אמר עוד כי הוא מתקשה להעריך מה יהיו אחוזי ההצבעה במגזר הערבי, אולם הוא מאמין כי הם ינועו סביב ה-65 אחוז, מעט פחות מאשר בסיבוב הראשון: "אנחנו עושים מאמץ להגיע לקרוב לשבעים אחוז, אבל זה קשה להוציא את האנשים מהבית בפעם השניה. עם זאת, אני מעריך שאנחנו נהיה הכוח המוביל".


ברק ופינס. "התאוששות מרשימה" (צילום: ניב קלדרון)

 

בכירים במטהו של ברק הביעו בלילה ביטחון בניצחונו של ראש הממשלה לשעבר. בכיר במטה אמר: "ברק היה בר מינן פוליטי, אבל התקשורת התגייסה לטובתו. לא יאמן עד כמה אנשים בשטח לא אוהבים ולא סובלים את ברק. קשה לשכנע אנשים לתמוך בו, ולמרות זאת הוא צפוי לנצח. האיש באמת בא מהאשפתות, והוא עשה מהלך מרשים". השר שלום שמחון, מראשי מטהו של ברק, אמר כי הוא לא מאמין לסקרים, אך ציין: "אני רואה רק את השטח והמצב נראה טוב. אם אנחנו מנצחים, זה יהיה ניצחון סוחף. אם מפסידים, זה יהיה על קולות בודדים".

 

ח"כים ושרים משני המטות יסיירו היום בין הקלפיות, ובראשם המועמדים ברק ואילון. לאחר שיצביעו, יעברו שני המועמדים בין הקלפיות, ימריצו באמצעות הטלפון את ראשי המטות שלהם. לקראת ערב תגבר הפעילות הטלפונית כדי להבטיח אחוזי הצבעה גבוהים.

 

ומה יקרה ביום שאחרי? בעניין הזה התרחישים שונים. במטהו של ברק אומרים כי אם ינצח לא יהיו זעזועים: השרים יישארו במשרדיהם, ואפילו עמיר פרץ יזכה לתיק מיניסטריאלי בהמשך הדרך. "אחרי שנה קשה במשרד הביטחון, עמיר צריך לנוח קצת", התבדח בכיר במטהו של ברק. "ייקח קצת זמן, אבל גם עמיר יקבל תיק בממשלה. בסוף זה יסתדר. אין ספק שזה החלק הפשוט".

 

אם אילון ינצח, הרי שבעבודה דווקא צפוי מאבק כוחות לא פשוט, במיוחד לנוכח ההבטחות הלא מעטות שבהן יצטרך לעמוד כלפי אנשים שסביבו.


פורסם לראשונה 12/06/2007 00:09

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברק. ייתן לפרץ קצת מנוחה?
צילום: ניב קלדרון
אילון. לא מתייחסים לסקרים
צילום: איי פי
בן אליעזר. נסיונות שכנוע אחרונים
צילום: גיל יוחנן
מג'אדלה. האיש של אילון במגזר
צילום: חגי אהרון
מומלצים