שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  כך תגנו על הילדים מפני נזקי השמש
  כמה קרם למרוח, מאיזה סוג, באילו שעות אפשר לצאת ומה חשוב ללבוש. הילדים נחשפים לשמש שעות רבות במשך היום ובקרוב הם יוצאים לקייטנות הקיץ. זה הזמן להיזכר בהוראות ובאזהרות ולשמור עליהם מפני הסכנה

  הקיץ כאן והילדים רוצים לבלות יותר ויותר שעות בחוץ, בשמש הנעימה. בנוסף, ממש בקרוב חלק מהילדים יבלו שעות רבות מחוץ לבית - בקייטנות השונות. זה הזמן להיזכר שוב באזהרות החשובות של האגודה למלחמה בסרטן. שמירה על הכללים תוכל למנוע נזקים קשים שעלולה לגרום החשיפה לשמש.

   

  ההמלצות 

  • חשוב לדעת כי קרני השמש חזקות ביותר בין השעות 10:00 ל-16:00 לכלל הציבור, אולם מכיוון שמדובר בילדים יש להקפיד יותר ולהוסיף אף מקדם ביטחון של שעה נוספת, כלומר מהשעה 09:00 ועד 17:00.

   

  • בבחירת קייטנה או ביציאה עם הילדים: על כל שטח החצר להיות מוצל. מומלץ בכל שהייה בחוץ לכסות, ככל הניתן, את הגוף בלבוש מלא, הכולל חולצה עם שרוולים וכן מכנסיים ארוכים. הבדים המספקים הגנה מפני קרינת השמש הם בדים באריגה צפופה, כמו כותנה או בגדים חוסמי קרינה עליהם מצוין במפורש אחוזי חסימת הקרניים.

   

  • מומלץ ללמד את הילדים שכדאי להיכנס למים עם חולצה מכל בד ורצוי מבדים מיוחדים עם יכולת חסימת שמש.

   

  • מומלץ לצייד את הילדים בסט בגדים נוסף על מנת שניתן יהיה להחליף במידה ונרטבו בכניסה למים.

   

  • יש לחבוש כובע רחב שוליים שיגן על הפנים, העיניים, הצוואר והעורף מפני קרינת השמש.

   

  • מומלץ גם לילדים להרכיב משקפי שמש המסננים את מעבר קרני השמש.

   

  • מומלץ למרוח על אזורי העור שנותרו חשופים לשמש, כחצי שעה לפני היציאה מהבית, מסנן קרינה עם מקדם הגנה של 15 ומעלה, בשכבה נדיבה ולחזור על המריחה כל שעתיים כאשר שוהים בשמש.

   

  • יש לוודא שצוות קיטנה אליה אתם שולחים את הילד מודע וערני לנזקי השמש ולדרכים להתנהגות חכמה בשמש.

   

  • בנוסף לקרינת השמש הישירה, לא ניתן להתעלם מתוספת של קרינה המוחזרת אלינו מהחול, מהמים, מהבריכה או מהים, ובמיוחד – מהשלג. גם דרך שמיים מעוננים עוברת קרינת על סגולה במידה ניכרת.

   

  תינוקות

  • מומלץ לא לחשוף לשמש במתכוון תינוקות בין השעות 09:00 – 16:00. אם אין ברירה, אמצעי ההגנה החשוב ביותר הוא לבוש המגן על הגוף: חולצה עם שרוולים, מכנסיים, גרביים ולחבוש להם כובע רחב שוליים.

   

  • בנוסף ללבוש, יש למרוח את אזורי העור הגלויים בתכשיר מסנן קרינה בעל מקדם הגנה 15 לפחות.

   

  • יש להגן עליהם גם באמצעות סככה, שמשייה, או מגן אחר מפני השמש.

   

  • יש לקצר את זמן השהייה עד למינימום הנדרש.

   

  • לא מומלץ לקחת תינוקות לבילוי על שפת הים או הבריכה בשעות הבוקר והצהריים.

    

  אמבטיית שמש להגנה על הילד?

  רובנו גדלנו על המיתוס של החשיפה החיובית לשמש. תינוקות וילדים נחשפו לשמש במסגרת "אמבטיית שמש" או שהות ממושכת בפארק לאור השמש, במטרה להחדיר סידן לעצמות של הילדים וכך למנוע רככת.

   

  אכן, לקרני השמש השפעה חיובית וקליטתן על פני העור מסייעת להפיכת ויטמין D, בעל החשיבות הרבה בהחדרת הסידן לעצמות, מצורתו הבלתי פעילה לצורה הפעילה. אולם, למעשה די בחשיפה של 2- 3 דקות ביום לאור השמש כדי לייצר את הכמות היומית הדרושה של ויטמין D.

   

  ילדים שגדלו בארצות אירופה ולא נחשפו במידה הנדרשת לאור השמש, סבלו בעבר מרככת העצמות. השיפור המשמעותי שחל בעשורים האחרונים בתזונה המערבית, הכוללת בין השאר גם החדרה מכוונת של ויטמין D למגוון מוצרי מזון (מזון תינוקות, לחם, מוצרי חלב) הביאה להיעלמות המחלה.

   

  האגודה למלחמה בסרטן ממליצה להורים לזכור כי אין צורך "לצלות" את הילדים בשמש כדי לספק לגופם את הכמות הדרושה של ויטמין פעיל. בשמש הישראלית, חשיפה של 2 - 3 דקות לאור השמש, אפילו באזור מוצל, מספיקה, כדי לייצר את הכמות היומית הדרושה של ויטמין D.

   

  מיתוסים מתנפצים

  האקדמיה האמריקאית לדרמטולוגיה DERM מנפצת שני מיתוסים בנושא:

  מיתוס מס' 1: שימוש סדיר בקרם הגנה שחוסם את קרני ה-UV מוביל לירידה ברמות ויטמין D.

   

  עובדה: העיתון של מכון הסרטן הלאומי של ארצות הברית פרסם בשנת 1997 מחקר שעסק בחולי פיגמנטוזה של יובש עור (מחלה הגורמת לריבוי גידולים סרטניים בעור בעת חשיפה לכמויות קטנות ביותר של קרני UV). המחקר הראה כי רמות הוויטמין D של המטופלים – שקיבלו במשך מספר שנים הגנה מקסימאלית מפני קרני UV – היו נורמליות, למרות שהמטופלים כמעט ולא נחשפו לקרני UV.

    

  מיתוס מס' 2: סרטן העור אינו מחלה מסוכנת, ועל כן הגנה אינה חשובה במיוחד.

   

  עובדה: בכל שעה מת אמריקאי אחד ממלנומה – הצורה הקשה ביותר של סרטן העור.

    

  נורות אזהרה

  הסימנים אליהם יש צורך לשים לב:

  • הופעת נקודת חן חדשה (ככתם שטוח או גבשושית) שהולכת וגדלה בהתמדה.

   

  • שינוי בגודל, בצבע ובצורה של שומה או נקודת חן הקיימות זה מכבר על העור.

   

  • כיב (פצע) שאינו נרפא.

   

  במידה שהבחנתם בסימנים כאלה חשוב לפנות ללא דיחוי לבדיקה אצל רופא.

   

  חכם בשמש 

  האגודה למלחמה בסרטן וערוץ ג'טיקס יוצאים החל מה-15 ביוני בקמפיין חינוכי משותף "חכם בשמש" להגנה מפני נזקי השמש. הקמפיין יכלול סדרת מערכונים הומוריסטיים לילדים באורך של 30-60 שניות, העוסקים בהתנהגות חכמה בשמש. המערכונים בכיכובם של צוות השחקנים של התוכנית "קומי קומי".

   

  • המידע בכתבה באדיבות האגודה למלחמה בסרטן. מידע נוסף ניתן למצוא באתר האגודה , באתר האגודה לילדים  או 24 שעות ביממה בשירות המידע הטלפוני: 1800-599-995.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים