שתף קטע נבחר

אילון: אם רב-חובל טועה, צריך להחליפו

בין קלפי לקלפי, נשא המועמד לראשות העבודה נאום בכנס התנועה לאיכות השלטון ותקף בחריפות את אולמרט: "אנחנו צריכים אמון ויושרה. אנשים צריכים לדעת מה עובר לנו בראש כשאנחנו מקבלים החלטה להפרטת בנק או כשאנחנו שולחים את ישראל למלחמה ומחזירים נערים בארונות? האם זה אינטרס פרטי של מקורבים או אינטרס לאומי?"

עמי אילון לקח פסק זמן ממסע השכנועים בין המצביעים בקלפיות העבודה ונשא בצהריים (יום ג') נאום חריף במיוחד בכנס התנועה לאיכות השלטון בירושלים, במסגרת כנס ירושלים ה-2. הוא תקף את ראש הממשלה, אהוד אולמרט, ואמר: "רב חובל שעשה טעות חמורה מאוד, צריך להחליף אותו".

 

"אנחנו נמצאים במשבר מנהיגות, משבר אמון במערכת הפוליטית", אמר אילון, הנושא בתואר אביר איכות השלטון. "אנחנו צריכים לעשות ולייצר אמון ויושרה. אנשים צריכים לדעת שאנחנו מתכוונים למה שאנחנו אומרים. מה עובר לנו בראש כשאנחנו מקבלים החלטה להפרטת בנק או כשאנחנו שולחים את ישראל למלחמה ומחזירים נערים בארונות? האם זה אינטרס פרטי של מקורבים או אינטרס לאומי?"

 

אילון אמר כי בחיים הציבוריים בישראל "ראש הממשלה הוא לא אדם שמגיע למשרד, ודופק כרטיס. מנהיגות חייבת לקבוע יעד ולבנות תקווה, אחרת היא לא ממלאת את תפקידיה".

 

המתמודד על ראשות העבודה תקף את אולמרט: "רב חובל יודע שאף-על פי שהוא הסמכות הבלעדית, הוא לא הבעלים ומי שעשה טעות חמורה, צריך להחליף אותו. אנחנו צריכים לדעת לקבל אחריות ומחויבות, אנחנו צריכים לדעת לקבל אחריות ולהתפטר. אי אפשר להפליג בים הזה בלי שאזרחים ידעו לאן הם מפליגים, ויסכימו שהמקום אליו הם מפליגים הוא מקום טוב יותר".

 

אילון הוסיף כי תהיה עבודה קשה להחזיר את אמון הציבור בשיטת הממשל. לדבריו, הפוליטיקה הישראלית בשבע השנים הצמיחה מתוכה מנהיגים מושחתים "שהובילו את ישראל למחוז שאף אחד לא הגדיר אותו, ובלבד שיפעילו כוח".

 

הוא פרש את משנתו המדינית ואמר כי היציאה מעזה ללא הקשר מדיני אזורי כולל היתה טעות קשה. "אני בא ממקום שבו נהגנו לומר שרב חובל שלא יודע לאן הוא רוצה להפליג, אף רוח בעולם לא תוביל אותו לשם. אנחנו לא יודעים איך לשרוד את הסערות האלה בדרך", המשיך אילון בדימוי.

 

לקראת תום דבריו, אמר אילון כי בדמוקרטיה כל אזרח צריך לקום בכל בוקר בתחושה שהוא יכול להשפיע. הוא אמר כי במקום שבו אזרח לא מרגיש שיש לו חובה לצאת לכיכר בעתות משבר - שם מתחיל מצבה של הדמוקרטיה להידרדר. "אנחנו בעתות משבר והכיכר ריקה בשל תחושה שאין להם היכולת להשפיע. זו מציאות מאוד קשה לצעירים בישראל, ואת הקושי הזה ניתן לסבול רק אם תהיה תקווה בסוף המנהרה", סיים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נאום תקיף
צילום: דורון גולן
מומלצים