שתף קטע נבחר

הסקרים: יתרון קל לברק מול אילון

במטות ברק ואילון כוססים ציפורניים ומתכוננים ללילה ארוך. הסקרים מנבאים יתרון קטן של בין אחוז אחד לארבעה לאהוד ברק על פני עמי אילון במירוץ לראשות העבודה. במטה ברק - שביעות רצון. אצל אילון מעדיפים להמתין לתוצאות האמת. ברק ניצח בירושלים ובמושבים. אילון השיג רוב בשדרות וברחובות - ההכרזה הסופית - מחר בבוקר

מירוץ צמוד: מפלגת העבודה מתכוננת הערב (יום ג') ללילה ארוך ומתוח כשהסקרים צופים יתרון קל של בין אחוז לארבעה אחוזים לראש הממשלה לשעבר, אהוד ברק, במירוץ לראשות המפלגה. במטה ברק בתל אביב נרשמה שמחה עם פרסום התוצאות. במטה אילון, גם בוא בתל אביב, מנסים לשמור על אופטימיות, וכבר מדברים בחדרי חדרים על עדויות לזיופים ועל עתירות נגד ההצבעה.

 

סקר ערוץ 10 וחברת מדגם צופה כי ברק ינצח עם 51% מול 49% של עמי אילון. סקר ערוץ 2 ו"מאגר מוחות" מנבא גם הוא נצחון קטן לאהוד ברק עם 50.5 אחוזים מול 49.5 לאילון. גם הערוץ הראשון וקמיל פוקס צופים מירוץ צמוד, עם יתרון גבוה יותר לברק - 52 אחוזים מול 48% לאילון.

 

הנתונים הצמודים - אם יתאמתו גם בתוצאות האמת - מעוררים כאמור גם חשש לקרב משפטי מתמשך ולעתירות בטענות לזיופים בהצבעה. במטה אילון כבר נשמעו איומים על פנייה צפויה לבית משפט, שכן לטענתם יש בידיהם עדויות וראיות לזיופים במגזר הערבי. בכירים במטהו של עמי אילון אמרו ל-ynet כי הם ממשיכים לשמור על אופטימיות, ומאמינים שהפער יצטמצם לנוכח העובדה שבשעות האחרונות הגיעו מצביעים רבים לקלפיות באזורים שונים, בהם תל אביב ויישובי פריפריה.

 

שיעור ההצבעה בסיבוב השני של מפלגת העבודה עמד על 65.5 אחוזים. בסך הכל הצביעו 67,785 בעלי זכות בחירה, 331 יותר מאשר בסיבוב הראשון.

 

 

ההערכה במערכת הפוליטית היא שהזוכה הטרי יחליף במשרד הביטחון את היו"ר היוצא, עמיר פרץ - ויכהן כשר הביטחון הבא של מדינת ישראל. זאת למרות שגם אופציות אחרות הועלו והדבר תלוי במידה רבה בשאלה האם היו"ר החדש של מפלגת העבודה יסכים לכהן בממשלת אולמרט. כך או כך, במהלך הלילה יזרמו תוצאות האמת אל בית מפלגת העבודה, ורק בשעות הבוקר המוקדמות מחר יוודעו תוצאות האמת הסופיות.

מחכים לתוצאות האמת
שביעות רצון במטה ברק; איפוק במטה אילון / אטילה שומפלבי ומורן זליקוביץ'
הפעילים במטהו של אהוד ברק הריעו מול סקרי הטלוויזיה, במיוחד מול זה של ערוץ 1. סיבה נוספת לאופטימית בקרב אנשיו של ברק היא אחוזי ההצבעה הגבוהים. לעומת זאת, פעיליו של עמי אילון התבצרו במטה. בכירים במטה אילון אמרו ל-ynet כי הם ממשיכים לשמור על אופטימיות
לכתבה המלאה

 

בינתיים משתחררות לאיטן תוצאות אמת מקלפיות בודדות. במושבים זכה ברק לניצחון - 2,709 מול 1,766. גם בקיבוצים ניצח ברק בהפרש של 15 אחוזים. מעניין לשמוע, למשל, שבשדות ים, שם קיים אהוד ברק את מסיבת העיתונאים הראשונה שלו, הפסיד ראש הממשלה לשעבר לעמיתו האדמירל (77 מול 99 קולות). בכיסופים, הסובלת מקסאמים, זכה הביטחוניסט בעל הנסיון אהוד ברק ב-77 קולות ואילון ב-55. במעלה אדומים הפסיד אילון. ברק קיבל 47 ואילון 25 קולות. בלוד, עיר בה זכה עמיר פרץ לניצחון מוחץ בסיבוב הראשון, זכה אילון ל-420 קולות, לעומת 39 לברק. לעומת זאת במג'דל כרום כל 210 המצביעים תמכו בברק.

 

בקריית שמונה, שבתחומיה נחתו כאלף רקטות במלחמה בקיץ, הצביעו 195 מתפקדים בעד ברק, בעוד שאילון קיבל 113 קולות. בכרמיאל קיבל ברק 251 קולות, בעוד אילון זכה לאמונם של 161 מצביעים. גם בטבריה זכה ברק לרוב - 145 קולות לעומת 109. קרב צמוד בין השניים היה בחולון, שם קיבל ברק 358 קולות, בעוד אילון זכה ב-342. בחדרה נרשם שוויון 214. בדליית אל-כרמל, מקום בו הפעילים אמרו שהמאבק האמיתי הוא בין הפעילים, קיבל ברק 360 לעומת 120 מתפקדים שתמכו באילון. בירושלים מהפך - ברק זכה ל-1,097 קולות, לעומת 1,043 לאילון. בבאר שבע זכה אילון לניצחון דחוק - 486 קולות מול 434. בשדרות, עירו של פרץ, זכה אילון לניצחון מוחץ 705 קולות מול 86 לברק. הישג לאילון גם ברחובות שם הוא קיבל 984 קולות לעומת 259 של ברק.

 

יום הבוחר

יום הבחירות בעבודה התנהל בצל תלונות על זיופים. אפילו ברגע האחרון הגיש מטה הבחירות של עמי אילון עתירה דחופה למתן צו מניעה מיידי נגד ועדת הבחירות המרכזית, בטענה לזיופים בקליפות בג'וליס ובשפרעם. הבקשה הוגשה ליו"ר המוסד לבירור עתירות במפלגה, עו"ד מנחם חכמון. מוקדם יותר הוגשה תלונה לוועדת הבחירות של המפלגה, בראשות השופט בדימוס אמנון סטרשנוב, אולם זו נדחתה.

 

אהוד ברק הצביע בקלפי בכפר סבא וקרא למתפקדי מפלגת העבודה ללכת להצביע. ברק אמר שרק הוא יאחד את מפלגת העבודה וינצח את נתניהו.

 

עמי אילון הצביע במושב גבע כרמל, הסמוך למקום מגוריו בכרם מהר"ל, מלווה באשתו וביועציו. בצאתו מהקלפי אמר כי הוא מעריך את סיכוייו כטובים, אולם רק בערב ניתן יהיה לדעת את תוצאות האמת. הוא הוסיף כי הכל תלוי במצביעים - "אם הם רוצים התחדשות של המפלגה ודרך שונה מזו שבה הלכה, הסיכויים שלי הם טובים, אם לא - אשאר במפלגה כחבר מן המניין".

 

בהתייחסו ליריבו אהוד ברק, אמר אילון כי ביום שאחרי, "אקרא לו, ונהיה ביחד". בהתייחסו להסכם עם עמיר פרץ אמר כי הוא שמח שחתם עליו - "הדרך היחידה שלנו לחזור לשלטון היא באחדות המפלגה, בלי להשאיר חלקים שלמים מהציבור הישראלי מחוץ למשחק כפי שהיה בעבר", אמר.

 

בפריימריז אירעו כמה תקריות אלימות וממטהו של אילון אמרו כי בחלק מהקלפיות, בעיקר במגזר הערבי, היו זיופים. ועדת הבחירות המרכזית של מפלגת העבודה הורתה לערב את המשטרה, לאחר שפעיל המזוהה עם מטה אילון התפרע בקלפי ביפיע - הוא איים להפסיק את ההצבעה והפך שולחנות במקום. השוטרים הרחיקו אותו מהקלפי כדי שיירגע וההצבעה במקום נמשכה. אנשי אילון, לעומת זאת, טוענים כי ביישוב שליד נצרת פועל מטה ברק בבית ההסתדרות המקומי, בניגוד לחוק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המנצח הגדול? אהוד ברק
צילום: איי אף פי
מפגר בסקרים. עמי אילון
צילום: דורון גולן
שמחה במטה ברק
צילם: ניב קלדרון
איפוק במטה אילון
צילום: עופר עמרם
מומלצים