שתף קטע נבחר

"אשר יגורנו בא: קן צרעות בחמאסטן"

"זו מלחמה, לא קרבות", מזהיר יעקב עמידרור, "צריכה להיות נכונות של ישראל להיכנס ולהישאר בשטח שנים". מתן וילנאי מדבר על אינתיפאדה, שמחייבת פעולות - אך מדודות וממוקדות. ושניהם מסכימים: בכאוס שמתחולל מעבר לגדר בוחש הטרור העולמי - והוא לא בהכרח יישאר רק שם

יותר מה-20 פלסטינים נהרגו אתמול (ד') בחילופי אש בין אנשי פתח לחמאס. העימותים האלימים התפשטו גם לשכם, שם חטפו חמושים מגדודי חללי אל-אקצה, הזרוע הצבאית של פתח, 12 אנשי חמאס, ובהם בכירים בארגון. על רקע ההסלמה הניכרת במלחמת האחים המתחוללת ברחבי הרשות, פנינו לשני קצינים בכירים במילואים, כדי לשמוע מפיהם פרשנות למהלכים האחרונים ברשות הפלסטינית ולהשפעותיהם על ישראל.

 

"את אשר יגורנו בא - היציאה הבלתי אחראית מהרצועה איפשרה לחמאס להתחזק עם כמויות אדירות של חומר נפץ, כלי נשק וכסף שזרמו לתוך עזה", אומר ל-ynet אלוף (מיל') יעקב עמידרור, כיום סגן-נשיא מכון "לנדר" בירושלים, ובעבר כראש חטיבת המחקר באגף המודיעין. "הואיל ואיבדנו את השליטה בגבול של עזה, פעילי חמאס יצאו להתאמן וחזרו עם הרבה מאוד ידע. מומחים מבחוץ הגיעו לעזה ועזרו לחמאס לארגן את הצבא שלו.


"בדרך לחמאסטן". חמושים ברצועת עזה (צילום: רויטרס)

 

"המערכת המושחתת של פתח והרשות איבדה כל הזמן עוצמה, כי הייתה עסוקה בגניבת כספי הציבור הפלסטיני, בזמן שחמאס עסק בהתחזקות צבאית ויצר עדיפות ברורה. התוצאה היא מלחמה שבה רבים הסיכויים שחמאס יזכה בשליטה מלאה בעזה. גובר החשש שעזה תהפוך להיות 'חמאסטן' בנוסח לבנוני, ותהיה קן צרעות שלתוכו יגיעו בעתיד גם אנשי אל-קאעידה, וגם זרועותיה הארוכות של איראן. כל הדברים האלה מתממשים מול עינינו.

 

"מדינת ישראל איבדה את היכולת להשפיע על הנעשה ברגע שהשלימה את החלק השני של הנסיגה. אנחנו הולכים לקראת מצב שבו עזה תהיה מדינת טרור פורמלית. על בסיס שלטון חמאס אנחנו 'נזכה' לראות גם גורמים של אל-קאעידה ,שאף אחד לא יטפל בהם.

 

"בטווח הקצר, מדינת ישראל תעמוד מול מערכת מסודרת של גרילה צבאית בנוסח לבנוני שתלך ותתעצם מיום-ליום. בטווח הארוך תהיה לישות הזאת טילים ארוכי-טווח ויכולות אחרות, שבסופו של דבר השפעתן תהיה לא רק על שדרות - אלא גם על אשדוד וקרית-גת. בתהליך ארוך יותר, טילים יגיעו עד חיפה.

 

"האינטרס הישראלי הוא ליצור מצב שבו ההתחזקות של חמאס לכדי אותו חיזבאללה של ממש לא תתממש. לכן צריך להבין שמדובר במלחמה ולא בקרבות. צריכה להיות נכונות להישאר בשטח במשך שנים. אם אין יכולת להישאר בשטח - והמטרה היא להיכנס ולצאת - עדיף לא להיכנס בכלל. מי שמחליט פה, צריך לקבל החלטה קשה ביותר, כי המשמעות היא מלחמה קשה, ולאחר מכן הישארות ארוכת שנים בשטח. אם לא מוכנים לשני הדברים האלה - עדיף לא להתחיל. ואם לא נתחיל, התהליך של התחזקות חמאס והפיכתו לחיזבאללה בעזה הוא תהליך בלתי נמנע".

 

"הפלסטינים הופכים להיות כלי משחק"

ח"כ מתן וילנאי (העבודה) שימש אלוף פיקוד הדרום בעת שצה"ל יצא מערי הרצועה ב-1994, ולאחר מכן שימש סגן הרמטכ"ל. "נראה שכוחות חיצוניים מעורבים בנעשה ברצועה", הוא אומר בשיחה עם ynet. "הפלסטינים הופכים להיות כלי משחק. זו הבעיה האמיתית כיום, וזה נראה תוואי מסוכן מאוד - גם לישראל וגם לפלסטינים.

 

"חמאס תמיד חזק ברחוב הפלסטיני. הוא ידוע כמי שמטפל במצוקות היום-יום של התושבים. הצמיחה של חמאס נובעת מהמצוקות. מול ההתנהגות המושחתת והשחצנית, חמאס מייצג משהו אחר. לכן אנשי חמאס לא גרים בוילות מפוארות ואין שם חיים ראוותניים. הדבר הזה הוא אבי-אבות החברה הפלסטינית".

 

ומהן ההשפעות לגבי מדינת ישראל?

 

"מדובר בטרור בתוך אזור צפוף-אוכלוסין שיפעל נגד ישראל. זה יכול להיראות בצורת 'חמאסטן'. כרגע זה באמת נראה שזה הולך בכיוון הזה. הפלסטינים צריכים להבין שהם הופכים למשחק על ידי גורם חיצוני. אחד הרכיבים החשובים הוא בשיתוף פעולה עם המצרים. ביכולתם למנוע העברת אמל"ח בסדרי גודל גדולים לתוך הרצועה מאזור הים, ובמה שנקרא ציר פילדלפי. המצרים בהחלט בעלי-ברית שלנו במלחמה הזאת בטרור שמתרכז ברצועת עזה.

 

"צריך למצוא פתרון נכון לנושא, ואין ספק שיהיה שינוי. יש צורך בהפעלת כוח צבאי בצורה מתוחכמת ונבונה, בד בבד עם הפעלת מהלכים מדיניים מול הרשות. אנו רחוקים מהמילה 'מלחמה'. כל הדיון על כניסת כוח צבאי לרצועה מיותר.

 

"צריך להפעיל סיכולים ממוקדים. להשתמש בכוח אוויר ובכוחות מיוחדים בתוך השטח, על מנת לפגוע בכל מי שמנסה להפעיל טרור. הפגיעה במקורות שיגור הרקטות אפשרית. זו רקטה גדולה וכבדה יותר ויותר, וקשה להסתיר אותה. לכן אפשר לפגוע במקורות. אנחנו באינתיפאדה, ואין מה לעשות - אלו הפעולות שצריך לנקוט".

פורסם לראשונה 13/06/2007 22:03

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צביקה טישלר
מתן וילנאי
צילום: צביקה טישלר
צילום: גבי מנשה
יעקב עמידרור
צילום: גבי מנשה
מומלצים