שתף קטע נבחר

שנדר מזהיר מ"המשולש" רה"מ-שר-פרקליט

ערן שנדר הזהיר מפני הסכנה, לטענתו, בהליך בחירת פרקליט המדינה. בכנס התנועה לאיכות השלטון אמר הפרקליט שיפרוש בקרוב: "מי שפועל כדי לצרוב בתודעה הציבורית שקיימת אפשרות לתפירת תיקים - תורם משמעותית לכרסום האמון במערכות האכיפה"

פרקליט המדינה ערן שנדר התייחס היום (ד') להליך בחירת פרקליט המדינה הבא, ואמר כי "המשולש", שבו ראש הממשלה ממנה ישירות את שר המשפטים שבוחר את פרקליט המדינה - "איננו בריא". לדברי שנדר, "במקרה שפרקליט המדינה הבא יידרש לעניין תיק ראש הממשלה בסוגיית הפרטת בנק לאומי, העובדה שהוא ממנה ישירות את שר המשפטים שאחראי למינוי הפרקליט, היא משולש לא בריא בעיני".

 

שנדר הוסיף: "עלינו להיזהר מלהיגרר אחר אמירות שרשויות האכיפה פועלות מתוך איזושהי אג'נדה או מתוך שיקולים זרים. אמירות מסוג זה הינן נעדרות כל צידוק מציאותי ויש להוציאן באופן מוחלט מהשיח הציבורי".

 

שנדר, שדיבר בכנס התנועה לאיכות השלטון, כיוון את הדברים ככל הנראה אל מול הביקורת שנשמעת לא אחת כלפי משרד המשפטים, בין היתר גם מצדו של שר המשפטים, דניאל פרידמן. "מי שפועל כדי לצרוב בתודעה הציבורית שקיימת האפשרות, ואילו הקלושה ביותר לתפירת תיקים תורם משמעותית לכרסום האמון במערכות האכיפה", אמר.

 

פרקליט המדינה, שעתיד לפרוש בחודש אוגוסט הקרוב, אמר כי "ככל שיתקיימו חקירות נגד עובדי ציבור בכירים וככל שנתמיד בנחישות במאבקנו בשחיתות הציבורית - ואנו אכן נתמיד בכך - ייגברו הקולות שינסו לצרוב בתודעה הציבורית שחקירות אלו מונעות משיקולים פסולים ומאינטרסים הזרים לעניין".

 

עוד הוסיף שנדר כי אמירות שיש בהן רמיזה לשיקולים זרים מטרתן אחת – לנהל מערכה ציבורית ממוקדת, מטרה נגד רשויות האכיפה כדי להחליש את מעמדן. "קשה שלא להתרשם שזו מערכה המנוהלת בדרך כלל בתיזמון מדויק, בגיבוי יחצ"נים מיומנים ובעלי עניין המתגייסים כדי לתמוך, תוך העלאת דוגמאות ישנות מן האוב, שניתנו להן תשובות כבר לפני שנים", אמר שנדר.

 

כזכור, בתקופה האחרונה הורגשה גאות במתח בין בכירי משרד המשפטים ונשיאת בית המשפט העליון ובין שר המשפטים. פרידמן "עקץ" את היועץ המשפטי לממשלה, ואמר כי הוא חש "בר מזל" שלא הועמד לדין בדומה לשר המשפטים הקודם, חיים רמון.

 

לאחרונה, תקף השר פרידמן את מתנגדיו, ובראשם השופט בדימוס מישאל חשין, שיצא נגד הרפורמה שהוביל בהליך לבחירת היועץ המשפטי לממשלה: "הממשלה ראשית לשנות החלטות ממשלה. מאז ההחלטה התרחשו מספר דברים ואחד מהם הוא ששופטים אחדים בדימוס החלו להתבטא בעניינים שונים. אני נותן את הדוגמא של חשין, שמתבטא לא מעט. האם הוא יכול לעמוד בראש ועדה שתבחר את היועץ המשפטי לממשלה? וכשאני מסתכל על בית המשפט העליון, האפשרות הזאת (שחשין יעמוד בראש הוועדה - א.ז) קיימת".

 

בנוגע למינוי פרקליט מדינה חלופי לערן שנדר, אשר פורש באוגוסט הקרוב, אמר פרידמן כי "העניין הזה חשוב ועדיף לטפל בנושאים כאלה זמן רב מראש, ולכן אני מעלה גם את נושא היועץ המשפטי כבר עכשיו. אחד הפתרונות האפשריים הוא למצוא לפרקליט ממלא מקום לפרק זמן, או לבקש ממנו להמשיך לשאת בתפקיד עד שימצא לו ממלא מקום".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שנדר. לא תופרים תיקים
צילום: גיל יוחנן
פרידמן. האם הוא הכתובת?
צילום: אבי מועלם
מומלצים