שתף קטע נבחר

קבלו את הנשיא האקטיביסט

חנינות, טקסים ואותות לעובד המצטיין? אולי, אבל לפרס תהיה כנראה גם אג'נדה אחרת. בנצי ליברמן מזהיר: "אם הוא יתערב - לא יהיה הנשיא שלי". איך ייראה המשולש אולמרט-ברק-פרס? ומה יקרה אם נתניהו יעלה לשלטון?

יהודים וערבים, דתיים וחילונים, מימין ומשמאל, אישי ציבור, סלבריטאים ופשוטי העם, וגם כמה משועי עולם - מכל הכיוונים זכה הנשיא התשיעי, שמעון פרס, לברכות ושבחים. אבל יש מי שלא ממהר להתארח בסוכתו.    

 

כמה ממתנגדיו של האזרח מספר 1 המיועד חוששים שהפוליטיקאי הוותיק והדעתן כל-כך, ינצל את מוסד הנשיאות כפלטפורמה לקידום רעיונות מדיניים שנויים במחלוקת, ויתקשה לשמור על הממלכתיות או להסתפק בתפקיד ייצוגי של רושם חנינות ומחלק אותות הצטיינות.

 

"הצלחתו של פרס היא הצלחתנו, אך אני מקווה שפרס לא ינסה להטביע את החותם האישי הפוליטי-מדיני שלו באמצעות הנשיאות, כי אחרת הוא לא יהיה הנשיא שלי", אומר ל-ynet יו"ר מועצת יש"ע, בנצי ליברמן. הוא מקווה שעם כניסתו לתפקיד, ישכיל הנשיא המיועד לשמש סמל לכל אזרחי ישראל וייפרד ממשנתו. "עכשיו, לאחר שנבחר, אני נותן לפרס קרדיט ומקווה שיצליח. הוא אדם חכם מאוד עם ניסיון אדיר, שיכול להאדיר את שמה של מדינת ישראל כלפי חוץ וכלפי פנים. אני מאוד מקווה שהוא לא ימעד באמירות פוליטיות, כי אחרת הוא לא יוכל לייצג אותי".

 

יו"ר מועצת יש"ע סבור שאת הקדנציה הנוכחית שאליה נבחר, חייב פרס למלא בתכנים של אחדות. "נשיא המדינה של היום, בעידן של חברה שסועה שלא מוצאת את דרכה, נדרש לעבוד קשה מאוד כדי לחבר את הפלגים בחברה הישראלית. יש ביכולתו של פרס לעשות זאת, ובלבד שיידע לפעול באופן שלא יפגע באף אחד מהצדדים".

 

לא יישב באפס מעשה

גם ד"ר אורית גלילי-צוקר, מהמחלקה למדעי המדינה אוניברסיטת בר-אילן, בטוחה שפרס לא ימשוך ידיו מהעיסוק הפוליטי. "פרס כנשיא יהיה מעורב עד צוואר בכל ענייני המדינה: פוליטיים, מדיניים, צבאיים, יחסי חוץ, גיאו-פוליטיקה וכלכלה. הוא יהיה נשיא מאוד פעיל - שינוי דרמטי מכהונת משה קצב".


פרס בכותל (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)

 

לדברי גלילי-צוקר, על אף שאיפתו של פרס בתפקידו הציבורי האחרון, להתחבב על העם כולו ולזכות באהדתו, אופיו האקטיביסטי יגבר. "הוא יהיה אמנם חצוי בנפשו, אך פרס לא יוותר על זכותו להיות בחזית מקבלי ההכרעות. הוא בעל השקפת עולם שלא יוותר עליה בגלל אופיה הסמלי של המשרה. זה סיום הקריירה שלו ובמובנים מסוימים, על אף שהוא עתיר הישגים, הוא לא יישב באפס מעשה. אנחנו נשמע כל הזמן משמעון מה צריך לעשות ואיך צריך להתנהל".

 

ד"ר גלילי-צוקר מעריכה כי יווצר משולש פוליטי מעניין - אולמרט, פרס וברק - שיבקשו יחד לקדם מהלך משמעותי. "פרס יהיה צלע מאד חשובה במשולש הזה מכיוון שהשנים הבאות הן תקופה מאד משמעותית. הוא יהיה דמות ממשלית ולא קישוט. מעבר לכך, בכנסת חסרת יציבות שכזו - כמי שיש לו השפעה על האיש שירכיב את הממשלה ויש לו יכולת לפזר את הכנסת, לכן תפקידו של פרס מאוד משמעותי".

 

השאלה היא, כמובן, מה יקרה אם וכאשר יעלה בנימין נתניהו לשלטון. לדבריה, "מאחר והשנים הקרובות הינן דרמטיות בכל הקשור להחלטות על תהליכי שלום או לחילופין, יציאה למלחמה, יש להניח כי שמעון פרס יהיה חלק מן הצוות שיקבל את ההחלטות בנוגע לעתידה של מדינת ישראל. במקרה שאולמרט וברק יחלו מהלכי שלום, כפי שההיסטוריה מכתיבה, ונתניהו יחליט ללכת בדרך הפוכה, פרס יהיה נשיא לעומתי. מתוך מוסד הנשיאות הוא ייתן לראש הממשלה להבין מה צריך ומה הוא מצפה ממנו לעשות, הוא רק יעשה זאת בסגנון יותר סולידי מזה של עזר ויצמן, למשל".

 

יונה באומל: אין לי ציפיות

מי שעוד הביע את מחאתו על בחירתו של פרס לנשיאות הוא יונה באומל, אביו של זכריה באומל, מנעדרי קרב סולטן יעקוב במלחמת לבנון הראשונה. ערב הבחירות לנשיאות הוא הביע את מחאתו על מועמדותו של פרס, מאחר ולטענתו הוא לא עשה מאמץ מיוחד להשיב את בנו הביתה. כעת, לאחר שפרס נבחר, הוא ממתין לראות כיצד יפעל הנשיא החדש והאם יעמוד בהבטחה שמסר היום, לפעול להשבתם של החטופים והנעדרים.

 

"אין זה עניין של דיבורים, אלא של מעשים. עד היום, מדיניותו של שמעון פרס היתה שאפשר לוותר על כמה חיילים ולא צריך לעשות מאמץ מיוחד עבורם. הדבר בא לידי ביטוי בהסכם אוסלו. אין לי עניין אישי נגדו, אלא ביקורת על סדר העדיפויות שלו. האיש תרם הרבה למדינה, אבל בשנים האחרונות הוא לקח את זה בחזרה. כעת צריך לראות מה הוא יעשה כנשיא, ומה תהיה האג'נדה שלו. אשמח אם הוא יעשה משהו, אבל אם ללמוד מההתנהלות לאורך השנים, אין לי הרבה ציפיות. השבת החטופים והנעדרים הפך לעסק של 'עשה זאת בעצמך'".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
ליברמן. שפרס לא יתערב
צילום: גיל יוחנן
צילום: סבסטיאן שיינר
באומל. עשה זאת בעצמך
צילום: סבסטיאן שיינר
פרס. "לא יישב באפס מעשה"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים