שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  אולמרט בדרך לארה"ב: המשבר פותח הזדמנות
  עם צאתו לארה"ב, התייחס ראש הממשלה, אהוד אולמרט, למשבר ברשות הפלסטינית: "אפשר לחשוב על זה כתקלה או מצוקה אך יש אפשרות שמדובר בהזדמנות חדשה". הנושא הזה יעמוד במוקד פגישתו של אולמרט עם הנשיא בוש

  ראש הממשלה, אהוד אולמרט, המריא הלילה (יום א') לפגישה עם נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, כאשר במוקד הפגישה - ההידרדרות במצב ברשות הפלסטינית והשתלטות חמאס על רצועת עזה. עם המראתו, אמר לכתבים שהמשבר ברשות הפלסטינית "פותח אפשרויות חדשות. אפשר לחשוב על זה כתקלה או מצוקה אך יש אפשרות שמדובר בהדמנות חדשה. צריך לדעת לזהות את ההזדמנות".

   

  לדברי אולמרט, המשבר חשף את הבעייתיות הרבה שהיתה בממשלה הפלסטינית הקודמת: "מה שהתברר הוא חוסר היכולת לקיים ממשלה ש-50 אחוזים ממנה הם גורמי טרור. זה לא עובד. אם מישהו השלה את עצמו, אז ברור עכשיו שזה לא עובד. בראש ובראשונה זה יקל על הפלסטינים. הממשלה שאינה ממשלת חמאס היא פרטנר".

   

  בפגישת אולמרט-בוש ידונו גם בערוץ הסורי וביוזמה הסעודית וכן באמברגו על הברחת נשק איראני, דרך דמשק לחיזבאללה בלבנון. בשלב זה, יאמר אולמרט לבוש כי לישראל אין כל כוונה להתערב בסכסוך הדמים ברצועה. עם זאת, ישראל תהיה מוכנה להגיש סיוע הומניטרי, במקרה שיימצא מנגנון שייאפשר זאת: "אנו מתכוונים לפעול בכל העוצמה לנצל הזדמנות זו. תמונת המצב לגבי הרשות שהיתה ברורה לנו במשך תקופה ארוכה, נדמה לי שהתבררה לקהילה הבינלאומית".

    

  אולמרט צפוי להביע את דאגתו מהאירועים ברצועת עזה ומהתפתחות "מדינת חמאסטן" בחצר האחורית של ישראל. הוא יבהיר בפגישותיו עם הנשיא האמריקני ועם מזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, שישראל שומרת לעצמה את האופציה להגיב צבאית במקרה שחמאס יפגע באזרחי ישראל. כמו כן, צפוי אולמרט להתייעץ עם הנשיא האמריקני בסוגיית המשך המגעים עם הכוחות המתונים בקרב הפלסטינים, בראשות הנשיא מחמוד עבאס (אבו מאזן) וראש הממשלה שלו, סלאם  פיאד.

   

  בנושא הסורי לא צפוי ראש הממשלה להביא בשורות גדולות לאחר שובו מארה"ב. גורמים מדיניים בירושלים טוענים כי ישראל לא קיבלה תגובה למסר שהעביר ראש הממשלה לבשאר אסד. עם זאת, אולמרט מקווה להביא תוצאות בסוגיית אמברגו הנשק על חיזבאללה.

   

  ראש הממשלה מצפה שהנשיא האמריקני יפעיל את השפעתו על ראש ממשלת לבנון, פואד סניורה, כדי שהאחרון יבקש מהכוח הרב-לאומי של האו"ם, להיפרש לאורך גבול סוריה לבנון. תאריך היעד הוא אוגוסט - מועד חידוש מנדט כוח האו"ם, היושב בלבנון מתוקף החלטה 1701 של מועצת הביטחון.

   

  אולמרט צפוי להתחיל את פגישותיו בניו-יורק עם מזכ"ל האו"ם. ביום שני יטוס לוושינגטון ויחל בפגישות מדיניות מקדימות לפגישת הפסגה. ביומיים שבהם ישהה בוושינגטון, ייפגש עם סגן הנשיא האמריקני, דיק צ'ייני, עם מזכירת המדינה, קונדוליזה רייס, עם מזכיר ההגנה, רוברט גייטס, ועם צמרת הסנאט. ביום רביעי הוא צפוי לשוב לישראל. שרת החוץ, ציפי לבני, תשוב לישראל הבוקר בשל המצב ותמלא את מקומו של אולמרט. 


  פורסם לראשונה 16/06/2007 23:10

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים