שתף קטע נבחר

הרב אברהם יוסף: לא לקרוא לבן נמרוד או הרצל

בנו של הרב עובדיה ורבה של חולון פסק בתוכניתו ברדיו "קול-חי": "אין לשנות שמות, אלא אם השם שניתן לילד הוא של איש רשע כדוגמת הרצל או נמרוד - אנשים לא הגונים, ואז יש להחליף את השם"

האם לפי ההלכה רצוי לשנות שם? בנו של הרב עובדיה, הרב אברהם יוסף, קבע אמש כי אין לשנות שם של מישהו - אלא רק להוסיף שם, "אלא אם כן, זה שם של רשע כגון נמרוד או הרצל - שמות של אנשים לא הגונים". הרב אמר את הדברים אמש (יום ד') בתשובה לשאלת מאזינה בתוכניתו ברדיו "קול חי", בה הוא משיב על שאלות הלכתיות.

 

המאזינה התקשרה ושאלה את הרב מה עושים "אם לכלה ולחמות יש את אותו השם? והאם אפילו יש לדחות שידוך בשל כך?". הרב יוסף ענה לה כי לעולם אין לשנות שם, אלא רק להוסיף שם, אלא אם כן, כאמור, השם הוא של איש רשע כדוגמת הרצל או נמרוד, ואז יש להחליף את השם. "צריך להיזהר שלא לקרוא בשמות האלה", השיב הרב והדגיש שבמקרים שזהו שמו של הבן-אדם - "מחליפים לגמרי את השם".

 

הרב אברהם יוסף מכהן כרבה של העיר חולון והוא גם בנו של מנהיג תנועת ש"ס, הרב עובדיה יוסף. שתי העובדות מעלות תמיהה כאשר הוא מגדיר את הרצל כ"רשע". הרב יוסף מכהן כרב עיר מטעם הרבנות הראשית לישראל שהיא כאמור, מוסד המסונף למדינה הציונית אשר קמה בזכות חזונו של הרצל. בנוסף, אביו של יוסף, הרב עובדיה, מנהיג את תנועתו למעורבות בחיים הציבוריים של מדינת ישראל, כולל כאמור כהונתם של חברי התנועה כחברי-כנסת ושרים בממשלת ישראל. 

 

בין נמרוד להרצל

אז למי שאינו בקיא בהלכות שמות ילדים, בקרב הציבור המאמין קשה יהיה למצוא אדם העונה לשם נמרוד. הסיבה: על פי המדרש, נמרוד המקראי היה קרוי כך, על שום שמרד בה'. הפסוק "הוּא-הָיָה גִבֹּר-צַיִד, לִפְנֵי יְהוָה", מתאר את נמרוד בספר בראשית, ומופיע יחד עם שמותיהם של שאר בני דור המבול, שהחליט לבנות את מגדל בבל אשר נכחד על ידי האלוהים כעונש על ניסיונם למרוד בו.

 

המדרש מספר שבזמן שנוח היה בתיבה, שימשה אותו כתונת כבוד שקיבל מאלוהים. כשיצאו כולם מן התיבה, לקח את הכתונת שם בן נוח, ונתן אותה לנמרוד. בזמן שנמרוד היה לובש את הכתונת, כל החיות והעופות שהיו נתקלות בו במבטן, היו נופלות לפניו ומתות. בני דורו של נמרוד היו משוכנעים שהוא עושה זאת מכוח גבורתו שלו והמליכו אותו עליהם כאל. נמרוד נחשב כסמלו המובהק של דור המבול. המדרש בבראשית רבה אף מספר כי נמרוד היה זה אשר קשר את אברהם אבינו לכבשן האש, ממנו הוא ניצל בזכות רחמיו של אלוהים.

 

אז האם הרב אברהם יוסף רואה בחזונו של הרצל בדבר הקמתה של מדינת היהודים כניסיון מרידה באלוהים? הרב יוסף לא פירט דעתו בעניין זה למאזינה שהתקשרה כדי לשאול האם לפי ההלכה רצוי לשנות שם. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
הרב אברהם יוסף
צילום: ירון ברנר
חוזה המדינה
מומלצים