שתף קטע נבחר

מובארק: השתלטות חמאס על עזה - הפיכה

יומיים לפני כינוס הפסגה בשארם א-שייח, תוקף נשיא מצרים, חוסני מובארק, את השתלטות חמאס על הרצועה ומגדיר אותה "הפיכה נגד החוק". הוא הביע צער על "שפיכת דמם של פלסטינים בידי פלסטינים במהומות שחצו את כל הגבולות האדומים". אבו מאזן מינה ועדת חקירה ופיטר את אחד מראשי המנגנונים, משום ש"נהג בפחדנות"

חיזוק פומבי לאבו מאזן לקראת פסגת שארם: השתלטות חמאס על עזה היתה "הפיכה נגד החוק" - כך קובע נשיא מצרים, חוסני מובארק, לחברי מפלגתו בקהיר. "אנחנו עוקבים מקרוב אחר ההפיכה והנזק שהיא גרמה לעם הפלסטיני", אמר מובארק. הוא קרא לכל הפלסטינים להתייצב מאחורי נשיאם, מחמוד עבאס (אבו-מאזן).

 

הנשיא המצרי הביע צער על "שפיכת דמם של פלסטינים בידי פלסטינים במהומות שחצו את כל הגבולות האדומים". לדבריו, העימות "הוביל להפרדה בין השטחים הכבושים". מאז השתלטות חמאס על עזה, יישרו המצרים קו עם אבו מאזן. בהודעה שפרסם שר החוץ המצרי, אחמד אבו אל-רייט, בשבוע שעבר, נאמר שמצרים מכירה בממשלת החירום שהוקמה בגדה.

 

מצרים הביעה זעם בימים האחרונים על השתלטות חמאס על בית המשלחת הביטחונית המצרית ברצועת עזה. קהיר עומדת בפני לחצים להגביר את פעולותיה למנוע הברחות בציר פילדלפי. בין השאר בית הנבחרים האמריקני דרש ממזכירת המדינה, קונדוליזה רייס, ללחוץ על מצרים לפעול למניעת ההברחות ואף איים להקפיא 200 מיליון דולר מהסיוע למצרים, אם לא תפעל.

 

המצרים מודאגים מאוד מכוחה העולה של תנועת האם של חמאס - "האחים המוסלמים" בשטחה. התנועה רשמה הישגים דרמטיים בבחירות האחרונות לפרלמנט המצרי בספטמבר 2005, כשהצליחה לתפוס כחמישית מהמושבים בפרלמנט, למרות שהמועמדים הוגדרו "עצמאים". בנוסף, אירעו בחודשים האחרונים שורה של תקריות ומעצרים בין משטרו של מובארק לבין פעילי ה"אחים" במצרים. בבחירות שהתקיימו לאחרונה לבית העליון של הפרלמנט כבר דאגו אנשיו של מובארק למחוק את הישגי "האחים המוסלמים".

 

אבו מאזן מינה ועדת חקירה פלסטינית

הנשיא המצרי דיבר לקראת פסגת שארם א-שייח, שתתקיים מחרתיים. מלבד הנשיא המצרי, ישתתפו בפסגה ראש הממשלה, אהוד אולמרט, עבדאללה מלך ירדן ואבו מאזן.

 

אבו מאזן מינה ועדת חקירה לבדיקת כישלון מנגנוני הביטחון של פתח והשתלטות חמאס על רצועת עזה. בראש הוועדה יעמוד זכריה אל-ארא, ממנהיגי פתח ברצועה. בנוסף, פיטר אבו-מאזן את מפקדו לשעבר של הכוח ביטחוני במרכז רצועת עזה, הקולונל סולימאן חאדר. אבו מאזן קבע כי חאדר "נהג בפחדנות".

 

לפני הפסגה, יביא אולמרט מחר לישיבת הממשלה את נושא הפשרת כספי המסים לרשות הפלסטינית ולממשלת החירום, בראשות סלאם פיאד. כיום מחזיקה ישראל בכ-400 מיליון דולר מכספי הרשות הפלסטינית, שלא הועברו בשל עליית החמאס לשלטון. לאחר הסרת החרם של ארצות הברית ומדינות אירופה על ממשלת פיאד, מתכוון אולמרט לאפשר הזרמת כספים לפלסטינים.

 

הכספים יועברו בצורה מדורגת לאחר מציאת מנגנון אשר יאפשר שימוש מבוקר בהם, כדי שהם לא יועברו לארגונים וגופים הקשורים לטרור. אולמרט הביע בימים האחרונים תקווה לחידוש התהליך המדיני כתוצאה מהמשבר ברשות הפלסטינית: "אומרים שזה מוכיח שאין פרטנר בצד השני ואין סיכוי לשלום, אני מעדיף לראות לא רק את הסיכונים אלא גם את הסיכויים, איך פלסטינים רבים מחוץ לרצועת עזה מצפים לסביבה חדשה וטובה יותר בשבילם וגם עבור אלה מאיתנו שמוכנים לעשות את המאמצים הדרושים כדי להניע את התהליך המדיני".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זו הפיכה. מובארק
צילום: אי פי איי
אנשי חמאס בביתו של אבו מאזן בעזה
צילום: איי פי
רוצה לחקור. אבו מאזן
צילום: איי אף פי
מומלצים