שתף קטע נבחר

אל"מ אלחנן טננבוים הורד לדרגת טוראי

מי שהודה כי נפל בשבי חיזבאללה בעקבות ניסיון לסחור סמים, יאבד את דרגתו, אלוף משנה בצה"ל. כך החליטה הבוקר ועדה צבאית מיוחדת. "תאוות הבצע העבירה אותו על דעתו", פסקה הוועדה. טננבוים: "הם סימנו מראש את המטרה, בכוונתי לערער"

האיש ששהה בנסיבות מפוקפקות בשבי החיזבאללה - יאבד את דרגתו הצבאית:  ועדה צבאית מיוחדת קבעה הבוקר (יום ב') כי אלוף-משנה במילואים אלחנן טננבוים יורד לדרגת טוראי. בכך קיבלה הוועדה במלואה את עמדת הפרקליט הצבאי הראשי, תת אלוף אביחי מנדלבליט, לאור העבירות החמורות ונושאות הקלון, בהן סחר בסמים וזיוף, שבהן הודה טננבוים. הוא צפוי לערער על הורדת הדרגה.

 

הוועדה בראשות תא"ל (מיל') אמנון סטרשנוב דחתה את כל הטענות של טננבוים ועורכי דינו שהועלו בדיונים המקדימים. בין היתר דחתה הוועדה את הטענה כי לאחר שהמדינה חתמה על הסכם עם טננבוים, לא ניתן עוד לפגוע בו. הוועדה ציינה כי אין לו כל חסינות בנושא, כמו כן ציינה כי התיקון לחוק שנעשה אינו פרסונלי אלא עקרוני ולכן טענה זו כאילו ישנו היה רצון לפגוע אישית באיש, אינה נכונה.

 

שלושת חברי הוועדה, שהחליטו פה אחד על ההורדה בדרגה, ביקרו באופן נוקב את טננבוים. הם ציינו כי קלון רב דבק בו והוא היה מוכן תמורת בצע כסף לייעץ ולייבא סמים, להשחית כל חלקה טובה ואף להביא לפגיעה בילדים ובני נוער. הם ציינו כי תאוות הבצע העבירה אותו על דעתו, וגם בעבירות הזיוף בהן הודה יש קלון של ממש. עוד קבעו חברי הוועדה כי על אף חוות הדעת הטובות אותן ציין טננבוים בדיונים המקדימים המעידים על שירותו הצבאי, אין הדבר נזקף לזכותו בנושא זה.

 

טננבוים הגיע לבדו לדיון, שהתקיים בבית הדין הצבאי המיוחד בקריה. הוא עמד במשך כחצי שעה במהלכה הוקראה ההחלטה. בסיום ההחלטה אמר קצרות: "ציפיתי להחלטה כזאת, הם סימנו מראש את המטרה והיה ברור אבל אני לא מתכוון לוותר ואני רוצה לערער". עורכי דינו, אילן כץ וגיל פרידמן, ציינו כי יבחנו את ההחלטה באופן יסודי, לרבות השאלה התמוהה היכן נעלם תיקו האישי של טננבוים בו היו כל חוות הדעת עליו משירותו הצבאי, הם ציינו כי כפי שהדברים נראים, הם יגישו ערעור לבית הדין הצבאי לערעורים בתוך 30 יום, כפי שמקנה להם החוק.

 

חוות הדעת של הפצ"ר הכריעה

בחודש שעבר התייצב טננבוים בבית הדין הצבאי לערעורים בבסיס הקריה בתל-אביב וביקש שלא להורידו בדרגה. לדבריו, "אם נושא הדרגה היה עומד בפני, והיו אומרים לי שהיועץ המשפטי לא רוצה לכלול בהסדר את העניין הזה, הייתי מבקש שהמדינה תעמיד אותי לדין בכל העבירות".

 

בחוות דעת שנחשפה ב-ynet, קבע הפצ"ר מנדלבליט כי יש להורידו לדרגת טוראי בשל מעשיו והתנהגותו העבריינית. בחוות הדעת שהוגשה בחודש ינואר לנשיא בית הדין הצבאי לערעורים נכתב כי טננבוים, שנחטף ללבנון על-ידי החיזבאללה, ביצע עבירות פליליות חמורות ולכן יש להורידו לדרגת טוראי. בהתאם לחוק השיפוט הצבאי, ועדה בראשות שופט בדימוס רשאית להוריד בדרגה קצין אשר הודה במסגרת הסדר טיעון או הסדר אחר עם רשויות המדינה, בביצוען של עבירות שיש עימן קלון.

 

ביולי 2004 אישרה הכנסת את "חוק טננבוים", שמטרתו לאפשר הורדה בדרגה של מי שביצע עברה שיש עמה קלון, אף שלא הורשע.

 

תזכורת: פרקליטות המדינה חתמה על הסדר שנוי במחלוקת עם טננבוים, שהתחייב לספק את כל המידע המפורט על נסיבות יציאתו מן הארץ, שהותו בידי

 החיזבאללה לרבות המידע שמסר לשוביו ומכלול העברות שביצע טרם יציאתו את ישראל. הסיכום היה שאם טננבוים יעמוד בהסדר - לא יוגש נגדו כתב אישום.

 

לאחר החקירה התרשמו במערכת הביטחון כי טננבוים מסר גרסה אמינה ולא ביצע עבירות שפגעו בביטחון המדינה. במשטרה התרשמו קצת אחרת וקבעו כי טננבוים לא מסר גרסת אמת מלאה בחקירותיו בגין העבירות הפליליות שאותן ביצע.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
טוראי טננבוים
צילום: ירון ברנר
מומלצים