שתף קטע נבחר

הפליטים מסודן נשלחו לכנסת, רה"מ הבטיח לטפל

לעיריית באר-שבע נמאס לטפל לבדה בפליטים הסודנים, ולאחר ששיכנה אותם בבית מלון בעיר למשך כמה ימים, העלתה אותם על אוטובוסים לכיוון ירושלים. משרד ראש הממשלה התחייב לממן את הלנתם, והפליטים הושבו דרומהּ

מחאה שהצליחה במהירות. עיריית באר-שבע שלחה אחר הצהריים (יום ד') כ-150 פליטים מסודן לירושלים, "כדי שהמדינה תטפל בהם, משום שזהו תפקידה". במהלך השבוע, בעקבות פנייה מהמשטרה ומקבוצת סטודנטים שהחליטו לקבל על עצמם את הטיפול בסטודנטים, נענתה העירייה לשכּנם בבית מלון.

 

עם זאת, במשך הזמן התווספו עוד-ועוד פליטים שהגיעו מהגבול הדרומי והיום החליט ראש העיר, יעקב טרנר, כי אין באפשרותו להמשיך ולתת מענה לבעיה. הפליטים כבר הגיעו לפאתי ירושלים, ואז אמרו בעירייה ל-ynet: קיבלנו התחייבות ממשרד ראש הממשלה לממן את הלנתם של הפליטים בבית המלון בעיר, לפחות עד יום שני הבא.

 

רום לבקוביץ', דובר המוקד סיוע לעובדים זרים, אמר לפני שהגיעה ההתחייבות ממשרד ראש הממשלה: "כלו כל הקיצין. לארגוני זכויות אדם, למתנדבים ולסטודנטים אין יותר אפשרויות לסייע לפליטים שנסים למדינתנו. כליאת פליטים שכל חטאם הוא שניסו להציל את חיי משפחתם אינה פתרון. כך גם זריקתם ברחובות באר-שבע בציפייה לעזרת הארגונים הלא-ממשלתיים. אנו דורשים מממשלת ישראל להידרש לסוגיה לאלתר ולעשות את שהארגונים עשו עד כה: לקבל אחריות ולסייע לפליטים".

 

חיילי מילואים שסיימו שירות בגבול מצרים בשבוע שעבר שלחו מכתב חריף לשרי הממשלה, שבו דרשו מהם לפתור מיידית את מצוקת הפליטים מסודן המציפים את הגבול. "ישראל - בדומה למדינות אחרות בזמן מלחמת העולם השנייה - מתנערת למעשה מאחריות מוסרית לעזור לפליט במצוקה. עד עצם היום הזה אנו מאשימים מדינות אלו שעמדו מנגד ולא עשו דבר בזמן שואת העם היהודי", כתבו חיילי המילואים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ילדי פליטים סודנים בבאר-שבע
צילום: תמר דרסלר
מומלצים