שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  קובי הבר: הכנסת מחוקקת חוקים יקרים מדי

  ראש אגף התקציבים באוצר: "אנחנו עלולים להגיע לשלב שלהבטחות הממשלה אין כיסוי. זה נורא קל לשבת ביציע ולשלוח לראש הממשלה החלטה שצריך לטפל בניצולי שואה ב-1.5 מיליארד שקל"

  ראש אגף התקציבים במשרד האוצר, קובי הבר, אומר כי לדעתו הכנסת מחוקקת חוקים שעולים יותר מדי כסף.

   

  "אנחנו ניצבים מול מספר איומים על המשמעת הפיסקלית", אמר הבר בכנס קיסריה. "קודם כל החקיקה הפרטית: מה שקורה עכשיו בכנסת זו פשוט הפקרות. חוק הפוליו לדוגמה עולה 400 מיליון שקל - אף אחד לא חשב על העלות שלו.

   

  "אני נתקל כעת במצבים אבסורדיים של חברי כנסת שאומרים לי: 'מה אתה דואג, יש חוק הסדרים, תבטל לנו את החוקים'. היום אפשר למצוא 115 ח"כים שיאשרו כל חוק פרטי שעולה כסף.

   

  "האיום השני על המשמעת הפיסקלית הוא בממשלה. אני זהיר בדברי כי אני פקיד אבל אנחנו עלולים להגיע לשלב שלהבטחות הממשלה אין כיסוי. זה נורא קל לשבת ביציע ולשלוח לראש הממשלה החלטה שצריך לטפל בניצולי שואה במיליארד וחצי שקלים. ראש הממשלה רגיש לנושא אז למה להעמיד אותו בסיטואציה כזו?

   

  "איום נוסף הוא הסכמי השכר במגזר הציבורי. מאז 2002 השכר במגזר הציבורי עלה ריאלית. אם אנחנו בפתחו של מאבק על השכר, ואם ניתן תוספת שכר לעובדים
  זה יהיה על חשבון הביטחון, הבריאות והחינוך.

   

  "עוד איום הוא המצב הכלכלי בעולם - עוד לא נולד מחזור של גאות כלכלית שלא נגמר. בנוסף יש את המצב הביטחוני. אנחנו שומעים דרישות שונות של מערכת הביטחון. אמרנו להם: 'אתם תעשו מה שאתם צריכים, אבל למה להפחיד אותנו מראש? תשמרו לנו את ההפתעה'. לדעתי, כדי שהאיומים הללו לא יערערו את המצב הכלכלי הטוב, צריך להישאר באותם יעדי מדיניות שהיו לנו עד עכשיו - אפשר לקרוא להם יעדים שמרניים".

   

  ירום אריאב: לייעל את המגזר הציבורי

  מנכ"ל משרד האוצר, ירום אריאב, אמר כי הממשלה צריכה להעלות את הפיריון בסקטור הציבורי. "יש מקום לעשות משהו דרמטי בקשר ליעילות הסקטור הציבורי ויכולתו לספק שרות בצורה יעילה. כיום זו בהחלט בעיה. בסקטור הציבורי יש מקום רב להתמקצעות ולביזור סמכויות", אמר.

   

  נראה כי גם דבריו של אריאב נאמרו על רקע המחלוקת הצפויה בין האוצר להסתדרות על דרישת ההסתדרות להעלאת שכר במגזר הציבורי.

   

   

  ואילו מהנאום שנשא יו"ר ועדת הכספים, סטס מיסז'ניקוב בכנס נראה כי חברי הכנסת אינם ממהרים לפעול לפי ה"הוראות" שהם מקבלים מהבר. "לא צריך להסביר למה צריך להקטין את החוב הציבורי", אמר מיסז'ניקוב, "אבל אנחנו נמצאים תמיד בדילמה כיוון שיש צורך בהגדלה של תקציבים לשורת צרכים חיוניים. לא תמיד טוב לנהל את המדינה באמצעות טייס אוטומטי, אנחנו מקצצים באופן רוחבי בלי לבדוק במה מקצצים ובמה פוגעים, אני מניח שהקיצוץ הרוחבי שהממשלה רוצה להעביר לשנת 2007 יעבור בשבוע הבא אבל אסור שבתקציב 2008 יהיה קיצוץ כזה".

   

  מיסז'ניקוב ניצל את ההזדמנות לתקוף את הרפורמות שמקדמת הממשלה: "אני מתקשה לראות איך הצעות החוק שהממשלה מקדמת יקטינו אל האבטלה. מס הכנסה שלילי למשל, האם מישהו באמת יילך לעבוד בגללו? שלא לדבר על הרפורמה בליסינג שהיא פשוט הגדלת מס. כרגע הממשלה מייבשת את האמצעים שיכולים להקטין את האבטלה כמו מרכזי הכשרה מקצועית והשקעה בחינוך טכנולוגי".

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים