שתף קטע נבחר

מצרים: איסור מוחלט על מילת נשים

הטקס האכזרי, המבוצע לרוב בילדות לפני הגיען לגיל ההתבגרות, נאסר במדינה כבר לפני עשור, אך נמשך באמצעות תקנה שהתירה לרופאים לבצעו. כעת, בעקבות מותה של ילדה בת 11 שנלקחה לשם כך למרפאה, בוטלה התקנה

מצרים הודיעה היום (ה') כי היא אוסרת באופן מוחלט מילת נשים, נוהג שבו מושחתים אברי המין הנשיים. משרד הבריאות בקהיר הודיע על ביטול פרצה בחוק שאיפשרה לילדות להמשיך במסורת האכזרית "מסיבות בריאותיות".

 

מילת הנשים כבר נאסרה במצרים לפני עשור, אך הנוהג נותר נפוץ במסגרת טקסים פולחניים, ולעתים קרובות נתפס שם כדרך להגן על צניעותן של הבנות. משרד הבריאות הודיע על ביטול תקנה מ-1996, המתירה לבצע את הניתוח המסוכן במקרים שבהם רופאים ממליצים על כך.

 

הודעת משרד הבריאות באה בעקבות הדיווחים על מותה של ילדה בת 11 במרפאה פרטית שבה שאליה נלקחה כדי לעבור את ההליך. בודור אחמד שאכר מתה בשבוע שעבר במחוז הדרומי מינייה, לאחר שקיבלה מנה גדולה של סם מרדים.

 

איגוד הרופאים המצרי פתח בחקירה לנסיבות מותה של הילדה בת ה-11 והזהיר רופאים מביצוע ההליך במרפאות או בבתים, בשל הנזק  הרב שהוא גורם לילדות. עיתון מצרי דיווח כי הרופא שביצע את הניתוח הושעה מעבודתו.

 

המופתי הגדול במדינה, הממונה על-ידי הממשלה, יצא אף הוא בתחילת השבוע בהודעה תקיפה בנושא ואמר כי האיסלאם אוסר על הנוהג של מילת ילדות. השייח הגדול במסגד אל-אסהר בקהיר, מוחמד סייד טנטאווי, תיאר את הנוהג כלא-איסלאמי, אולם אנשי דת אחרים דווקא תומכים בכך.

 

טנטאווי אמר כי בשום מקום בקוראן לא מוזכרת מילת הנשים, שלרוב מבוצעת בילדות לפני הגיען לגיל ההתבגרות. כריתת חלק או כל הדגדגן בטקסים הללו גורמת בין היתר לדימום, זיהומים, הלם ופגיעה קשה בתפקוד המיני. הטקסים מבוצעים במצרים בילדות מוסלמיות ונוצריות, ונפוצים גם בסודן, אריתראה, אתיופיה וסומליה. בשאר העולם הערבי הנוהג יחסית נדיר.

 

לפי דו"ח של יוניצ"ף משנת 2005, 97 אחוזים מהנשים המצריות בגילאי 15 עד 47 נימולו. מצרים יצאה בקמפיין בקריאה לשים קץ לתופעה, בין היתר באמצעות תוכניות טלוויזיה שבהן משוכנעים הורים לנטוש את המנהג העתיק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נשים באריתראה, גם שם נפוץ הטקס
צילום: איי אף פי
מומלצים