שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הנשיא הנבצר קצב הגיש את התפטרותו
  במסגרת הסיכום עם הפרקליטות, הוגש מכתב התפטרות קצר ולקוני לפני הצהריים לקצין משמר הכנסת. יו"ר הכנסת, דליה איציק תמלא את מקומו של קצב כנשיאה בפועל. בעוד שבועיים ייכנס לתפקיד הנשיא התשיעי, שמעון פרס וביום ראשון יוגש נגד קצב כתב אישום מתוקן על מעשים מגונים. סקר ידיעות אחרונות: 69 אחוזים מתנגדים לעסקת הטיעון

  מעתה אמרו: הנשיא לשעבר, משה קצב. יממה לאחר החתימה על עסקת הטיעון שעוררה סערה, הגיש לפני הצהריים (יום ו') הנשיא הנבצר משה קצב את התפטרותו. המכתב הוגש באמצעות שליח בשעה 11:02 לקצין משמר הכנסת, על פי הסיכום של קצב עם הפרקליטות. במסגרת הסיכום, יועמד קצב לדין על עבירות של מעשים מגונים, ישלם פיצוי לנפגעות - אך לא ישב בכלא. עם כניסתו של המכתב לתוקף, בעוד 48 שעות, תמלא את מקומו של קצב כנשיאה בפועל מי שהמכתב יועד לה, יו"ר הכנסת דליה איציק. בעוד שבועיים יושבע המחליף - שמעון פרס.

   

   

  במסגרת המכתב, אין זכר ללקיחת האחריות עליה דיבר אתמול היועץ המשפטי לממשלה במסיבת העיתונאים שבה הכריז על העסקה. כך כותב קצב: "תקופת כהונתי מסתיימת על פי הקבוע בחוק בכ"ח בתמוז התשס"ז, בתאריך 14 ליולי 2007. אולם אני מבקש להקדים את סיום כהונתי בשבועיים ומודיע על התפטרותי. בכבוד רב, משה קצב".

   

  בינתיים, חברת הכנסת קולט אביטל (עבודה) שהתמודדה לנשיאות בסבב האחרון, כבר קראה להסרת תמונתיו של הנשיא הנבצר, משה קצב, מכל משרדי הממשלה. אביטל ביקשה שהדבר יעשה לאלתר.

   

  ובתוך כך, סקר "ידיעות אחרונות" ומכון דחף מגלה כי 69 אחוזים מהציבור מתנגדים לעסקת הטיעון שנחתמה עם הנשיא הנבצר, אשר מגיש היום התפטרותו. רק 27 אחוזים תומכים. 63 אחוזים מהציבור עדיין מאמינים למתלוננות (ברקב נשים עומד המספר על 68 אחוזים, ואצל גברים 58% מאמינים למתלוננות). 31 אחוזים מנשאלי הסקר לא מאמינים למתלוננות.

   

  באשר לפרשה עצמה, 73 אחוזים מהציבור סבורים כי לא נעשה צדק, בעוד ש-23 אחוזים סבורים שהצדק יצא לאור. ארבעה אחוזים אינם יודעים אם אכן יצא הצדק לאור. ולמרות כל זאת, רוב הציבור אינו תומך בהתפטרותו של היועץ המשפטי לממשלה, שהכריע על קבלת עסקת הטיעון. 47 אחוזים חושבים שאינו צריך להתפטר בעוד ש-42 אחוזים סבורים שעליו להחזיר את המפתחות. 11 אחוזים אינם יודעים.

   

  בית המשפט לא חייב להיענות 

  גם עתה נמשכת הביקורת של גורמים משפטיים על עסקת הטיעון שנחתמה עם קצב. גורם משפטי בכיר מאוד אמר אמש ל-ynet: "ההחלטה היא כשלון מוחלט לפרקליטות, כי גם אם ההחלטה של היועץ המשפטי לממשלה היא ראויה - יש בה כדי לבטא חוסר אמינות כלפי היועץ המשפטי לממשלה, שהופיע בתקשורת וליבה את הפרשה. הוא היה זקוק לסניגורים כדי לראות שיש לו ראיות חדשות".

   

  הפרופסור אריאל בנדור מאוניברסיטת חיפה אמר כי למרות חתימת העסקה, בית המשפט אינו מחוייב לה. "אם בית המשפט יתרשם שיש פער בין כתב האישום המקורי לבין כתב האישום המתוקן והעונש המוצע - הוא רשאי בעצם לשנותו. בית המשפט צריך קודם כל להשתכנע שההודאה היא הודאת אמת. אם מתעורר איזה ספק שמא הוא מודה רק כדי לסיים את העניין והוא לא באמת לוקח אחריות - אז בית המשפט יכול שלא להכיר בהודאתו והעסקה מבוטלת".

   

  אמש גם התייצבה א' מול המצלמות בעקבות הסרת שמה והעבירות שבוצעו בה לטענתה מכתב האישום המתוקן נגד קצב. בתיאור מפורט ונועז סיפרה את שעבר עליה בבית הנשיא. "המערכת ויתרה עליי ונכנעה לבעלי השררה", אמרה על עיסקת הטיעון. "כשאני אומרת 'בעלי השררה' אני מתכוונת לאדם שביצע טרור בגופי בנפשי". א' תיארה את קצב כאדם "שהיה יושב מדי בוקר, מוציא את איבר המין שלו או מנער בו או מנפנף בו ואומר: 'בואי תשבי, בואי תגעי'".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  קצב, אמש בקריית מלאכי
  צילום: גדי קבלו
  האשמות קשות. א'
  צילום: ניב קלדרון
  ביקורת. מזוז
  צילום: גיל יוחנן
  צילום: אלכס קולומויסקי
  תהיה נשיאה בפועל. איציק
  צילום: אלכס קולומויסקי
  הנשיא הבא. שמעון פרס
  צילום: גיל יוחנן
  מומלצים