שתף קטע נבחר

הפרקליט שהתנגד לסעיף האונס: מזוז אמיץ לב

פרקליט מחוז ירושלים, אלי אברבנאל, עמד בראש המתנגדים לסעיף האונס נגד משה קצב ודעתו התקבלה בסופו של דבר. בראיון ל-ynet, הוא מעניק גיבוי ליועץ המשפטי, מני מזוז, ולעיסקת הטיעון עם הנשיא משה קצב: "זה לא דבר מבוטל שנשיא המדינה יעמוד על רגליו, יודה בעבירות הללו ויורשע"

בחצי השנה שחלפה מאז הכריז היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, כי הנשיא משה קצב יואשם באונס, ניצב מולו פרקליט מחוז ירושלים, אלי אברבנאל, שהתנגד נחרצות להכנסת סעיף האונס יחד עם אפרת ברזילי, מנהלת המחלקה הפלילית. בראיון ל-ynet הוא מתייחס להתפתחויות האחרונות, ומעניק גיבוי למזוז: "דבר אחד אי אפשר לקחת מהיועץ וזה את אומץ הלב והיושר. היועץ עצר ושינה את הדעה שלו, וזה ראוי להערכה".

 

אברבנאל אומר כי "מי שלא מסוגל לשנות את דעתו, אינו כשיר לקבל החלטות. גם שופטים משנים דעה. זה היה שיקול ענייני לחלוטין ואת זה אי אפשר לקחת מהיועץ. זה דבר מאוד חשוב. ברגע המכריע, הוא קיבל את ההחלטה האמיצה ולא חשב פעמיים, למרות שידע בדיוק מה המשמעות שלה, ומהבחינה הזו אני גאה להיות במערכת הזו. אני לא יודע כמה אנשים היו עומדים באתגר הזה, זו מערכת שיודעת לקבל החלטה".

 

למרות הביקורת הציבורית הקשה, פרקליט מחוז ירושלים מצדד בעסקת הטיעון: "זה לא דבר מבוטל שנשיא המדינה יבוא לבית המשפט, יעמוד על רגליו ויודה בכל העבירות האלה שמפורטות בכתב האישום. יבוא, יודה ויורשע. זה אדם שעשה עבירות מין ולא אחת ולא שתיים. זה דבר חשוב מאוד ואין להקל בו. אני לא חושב שמישהו שצריך להקל ראש במה שעבר משה קצב. שנה של חקירות זה עינוי גדול. אני חוזר על הדוגמה של איציק מרדכי. הוא היום אדם מגונה. אם הייתה מחלוקת עד היום לגבי קצב, הרי שממחר אפשר לומר שאין חולק על כך שהוא עשה".

 

המתלוננת א' מבית הנשיא אומרת: 'קצב אנס אותי'. אתם אומרים שהיא משקרת?

 

"לגבי האירועים הנטענים על ידה, אנחנו לא יכולים לומר אם הם התרחשו. בוודאי לא נאמר אם הם לא התרחשו. השאלה שעמדה לפנינו היא אחת - האם חומר הראיות מספיק לכתב אישום ולשאלה הזו השיב היועץ באופן חד-משמעי. חשוב להבין - לא די להראות שיש סדרתיות מסוימת במעשים של חשוד, ולא מספיק מה שמתלוננת אומרת על חשוד.

 

"כאשר דברים של מתלוננת נסתרים בראיות חיצוניות, לא אחת ולא שתיים אוביקטיביות, בין היתר של חברים שלה, קשה להגיש כתב אישום על בסיס דבריה. אני אומר לך דבר חדש - מעולם לא עמד על הפרק בפרקליטות להגיש כתב אישום על סעיף אונס במקרה שלה. הגירסה שלה כפי שהוצגה גם בטלוויזיה - שהוא תפס אותה ביד בכוח ובעל אותה - מעולם לא חשבו לקבל".

 

מה שאומר שאתם לא מאמינים לה.

 

"לא נכון. זה אומר שאנחנו לא יכולים לבסס על דבריה ממצא לבית משפט".  

 

אברבנאל אומר כי "הפרקליטות צריכה להעריך תיק לפני שהוא מוגש לבית משפט, וכתב אישום מוגש אחרי שהפרקליטות משוכנעת שניתן לעמוד מאחוריו בבית משפט. אני משוכנע שצריך להרשיע את קצב, ואם בית משפט לא ירשיע אותו, זו תהיה טעות".  

  

מה אתה אומר לנשים אחרות שעכשיו יחששו להתלונן? המסר הוא שלא בטוח שכדאי להתלונן.  

 

"אני אומר להן בהחלט יכול להיות שלא תהיינה מספיק ראיות מספקות. זה קורה לא מעט. אם מתלוננת רוצה לבוא ולהיות בטוחה ב-100 אחוזים שיוגש כתב אישום, אז זה לא יכול לקרות. אני עדיין חושב שכדאי מאוד שהיא תבוא כי אחרת נהיה במקום גרוע ביותר. לא אעמיד לדין כדי לעודד הליכה למשטרה. 

 

האם אתה מאמין לגירסתה של א', עובדת בית הנשיא?

 

"מאמין או לא מאמין זו לא השאלה. היו המון בעיות בגירסה שלה. הבעייה היא סתירה שלה עצמה, של חבריה ושל אנשים אובייקטיביים בדברים שהיא מסרה. אחרי שבודקים את הראיות אחת לאחת, מגיעים למסקנה שלבית משפט אי אפשר ללכת".

 

ומה לגבי א' ממשרד התיירות?

 

"היו שם בעיות בהגשת כתב האישום, כמו למשל סעיף האונס בתקופה שבה נעברה העבירה, לפני התיקון בחוק, מצריך שימוש בכוח".

  

קצב הוא עבריין מין סדרתי?

 

"יש חשדות רציניים לכך שהוא עבריין מין סדרתי. מכאן ועד להשגת הרשעה בבית משפט, הדרך ארוכה מאוד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פרקליט מחוז ירושלים, אלי אברבנאל
צילום: גיל יוחנן
מתייצב לצדו של מזוז
צילום: גיל יוחנן
עבריין מין סדרתי. קצב
צילום: איי פי
צילום: גלי תיבון
הדוגמה של מקרה יצחק מרדכי
צילום: גלי תיבון
בעיות בגירסה של א'
צילום: ניב קלדרון
מומלצים