שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  הסודות שנחשפו בפריים טיים

  שחקניות שהשתתפו באודישנים לסרטו של אבי נשר, "הסודות", נדהמו לגלות ב"אולפן שישי" קטעים מתוכם שבהם חשפו פרטים אינטימיים מחייהן, ושודרו ללא ידיעתן. "זה אונס מקצועי", אומרת אחת מהן. חדשות ערוץ 2: "התננו את שידור הכתבה באישור הבנות". אבי נשר: "לא הייתי מעורב בזה. אני מרגיש איום ונורא"

  ביום שישי שודרה ב"אולפן שישי" בערוץ 2 כתבה שפלשה לדברי הנשים המצולמות בה למרחב הפרטי שלהן מבלי שניתנה להן כל אזהרה נאותה מראש. מדובר בצילומים מהאודישנים לסרט "הסודות" של הבמאי אבי נשר. לדברי השחקניות, לא הובא לידיעתן היקף החשיפה והן חשות מרומות. 

   

  תחת הכותרת "האודישן הגדול", הציג הבמאי אבי נשר קטעי וידיאו מהאודישנים שערך לסרטו "הסודות". בין היתר נראו שם השחקניות דנה עדיני, אפרת בוימולד, לינור אברג'יל, אגם רודברג, סנדי בר, אליענה בקייר ואניה בוקשטיין.

   


  אבי נשר עם פאני ארדן ואניה בוקשטיין בצילומי הסרט (צילום: אייל לנדסמן)

   

  האודישנים המצולמים שנראו בכתבה כללו לא רק סצינות מתוסרטות אלא שיחות שנערכו עם השחקניות, במהלכן חשפו פכים אינטימיים מחייהן. כל עם ישראלי זכה לשמוע מה שירה וילנסקי חושבת על הוריה ושמע על מערכת היחסים העכורה של דנה עדיני עם אביה ועל הקשר השמימי שיש לאגם רודברג עם אבא שלה. גם הסצינות שנבחרו היו מאוד ספציפיות: אניה בוקשטיין ומיכל שטמלר, ששיחקו בסופו של דבר בסרט, נראו כשהן מתנשקות ונתונות בסערת רגשות.

   

  "זה אונס מקצועי", אומרת אחת השחקניות, שמבקשת להישאר בעילום שם. "יש קוד לא כתוב שאודישן הוא דבר פרטי ויש כאן שבירה של קוד מוסרי. הודיעו לי על הכתבה אבל לא היה לי מושג שאלה הדברים שישודרו. התקשרו וביקשו את אישורי שיזכירו אותי בכתבה כעוד אחת שעשתה אודישן. נראה לי קטנוני לא להסכים".

   

  ואכן, מסתבר שמחצית מהבנות לא ידעו כלל על הופעתן בכתבה, האחרות קיבלו הודעה שנשר רוצה "לפרגן להן בערוץ 2". לדברי שחקנית אחרת, נשר "עשה בכוח שלו שימוש לרעה, באופן שדומה ברוחו למקרים שהתפרסמו לאחרונה בתקשורת. זה בפירוש חדירה לפרטיות, לסיטואציות אינטימיות וזה יגרום לי לחשוב פעמיים אם לגשת שוב לאודישן אצלו".

   

  שירה וילנסקי קיבלה מידע יותר מפורט לגבי התכנים שישודרו בכתבה אבל גם היא לא זכתה לקבל את התמונה המלאה. "הודיעו לי שהולכים לשדר את האודישנים שלי, שאבי רוצה לפרגן לי וביקשו את רשותי", היא אומרת. "אבל לא אמרו שישדרו את השיחה שניהלתי שם לגבי החיים שלי. חשבתי שהולכים לפרגן. בואי נגיד שהחיוך נמחק לי מהפרצוף. לא נתנו לי את זכות הבחירה, מה שמאוד פגע בי. ערבו את ההורים שלי ולא שאלו אותי לרשותי. בסיטואציה כזאת את לפעמים אומרת דברים או מקצינה אותם בשביל האודישן, ולא תמיד אנשים מחוץ לתעשייה מבינים את זה. בטח שלא הורים".

   

  תלכי שוב לאודישנים שלו?

   

  "נראה לי שכן. הייתי רוצה לברר כמה דברים לפני".

   

  היתכן שהשחקניות והסוכנים שלהן לא הבינו שישודרו קטעים מכל תהליך האודישנים שכולל גם שיחות אישיות? מסתבר שכן. בעקבות שידור הכתבה, שלח יובל אברמוביץ', שחקן ועיתונאי, מכתב ליו"ר איגוד שחקני המסך (שח"ם) ובו מחאה חריפה נגד השימוש שעשה נשר בקטעי האודישנים. "מטרת הכתבה שלא היה בה שום ערך תרבותי הייתה לספק הצצה זולה וצהובה, רגעי פפראצי, לרגעים פרטיים של שחקניות שהגיעו לאודישן של סרט קולנוע", נכתב שם.

   

  עוד נאמר במכתב: "משיחות שקיימתי עם השחקניות שמופיעות ב'כתבה', איש לא פנה אליהן ולא ביקש את אישורן לשידור הקטעים... אין ספק שמדובר בתרגיל יחסי ציבור עלוב של במאי במטרה לקבל מנה נוספת של חשיפה לסרטו. תמוה ביותר שבמאי רב ניסיון 'שכח' שאודישנים הם כלי עבודה אישי והפקיע את קלטות הווידיאו שבידיו לצורך זמן מסך בפריים טיים. מישהו שכח שמדובר בחיים המקצועיים של שחקניות מקצועיות ולא בתחרות 'הדבר הגדול הבא'. המעשה חסר התקדים שביצע נשר הינו אקט מגונה ועל שח"ם, כארגון המגן על זכויות השחקנים, לגנות המעשה על מנת שלא נמצא את נשר מפרסם בעתיד את תפריט הצהריים של שחקניו, מספרי הטלפון שלהם ושכרם... במאי שלא מכבד שחקנים מן הראוי ששחקנים וצופים לא יכבדו אותו". 

   

  מחדשות ערוץ 2 נמסר בתגובה: "משרד יחסי הציבור של הסרט 'הסודות' העביר את כל חומרי האודישנים לאולפן שישי של חדשות ערוץ 2. התננו את שידור הכתבה באישור הבנות. חלקן אישרו את שידור הקטעים והשתמשנו רק בקטעים הכוללים את הבנות שנתנו את אישורן וחזרנו ואישרנו זאת לפני שידור הכתבה ביום שישי".

   

  ממשרד יחסי הציבור שעליו הוטלה משימת ההתקשרות עם השחקניות לשם אישור שידור הקטעים, נמסר: "האודישנים שראיתם בכתבה של חדשות 2 נבחרו מבין מאות אודישנים וזאת לאחר הסכמתן של השחקניות המופיעות בכתבה ומתוך ידיעה ברורה, ואמירה חד משמעית, כי אין לעשות שימוש בחומרים ללא אישורן. הכוונה היתה להראות, עד כמה נפוצה המצוינות והכישרון בקרב שחקנים ישראלים ועד כמה אפשרויות מצוינות היו לתפקידים הראשיים ב'הסודות'. מטרת הכתבה היתה להצדיע לשחקניות המוכשרות שלא נבחרו ודברי הבמאי בכתבה מעידים על כך. צר לנו, שחלק מהן טוענות שלא כך היו פני הדברים ועוד יותר צר לנו, על עוגמת הנפש שנגרמה להן שלא בכוונה".

    

  תגובת אבי נשר: "אמרנו 17 אלף פעם שצריך לקבל אישורים מכולן. אין לי שום ספק שהן חשבו שהכתבה תהיה אחרת.

  אני מרגיש איום ונורא עם זה. לא היינו מעורבים בשום אספקט של העניין. חשבנו שיביאו בכתבה את האודישנים הכי טובים. בגלל שהבנתי שביקשו את אישורן, הנחתי שכל מה שהן לא ירצו שיופיע שם - יורידו. אמנם לא הייתי מעורב בזה אבל זה לא גורם לי להרגיש טוב יותר.

   

  "שוחחתי עכשיו עם שירה וילנסקי ואני נורא מצטער על עוגמת הנפש שלה. הכוונה שלה היתה אחרת כשהיא נתנה את הסכמתה. הכוונה היתה לספר על שחקניות נפלאות ומדהימות שלא התקבלו לסרט ועכשיו אני שוקל אותן לסרט חדש כמו שאניה בוקשטיין לא התקבלה ל'סוף העולם שמאלה' ועושה תפקיד נהדר ב'סודות'. זה כל כך מצער אותי".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: חנוך גריזיצקי
  אבי נשר. "שבירה של קוד מוסרי"
  צילום: חנוך גריזיצקי
  שירה וילנסקי. "החיוך נמחק לי מהפרצוף"
  צילום: שוקה כהן
  צילום: יונתן דיוויס
  יובל אברמוביץ'. "הצצה זולה וצהובה"
  צילום: יונתן דיוויס
  לאתר ההטבות
  מומלצים