שתף קטע נבחר

פרקליט בכיר: היה צריך למתן את הודעת מזוז

הדי הביקורת הציבורית נשמעים היטב גם בפרקליטות. פרקליט המדינה לעניינים פליליים, עו"ד יהושע (שוקי) למברגר, אמר ל-ynet: "אם אסתכל אחורה על הטעויות, אני חושב שבינואר כשהעברנו את טיוטת כתב האישום ששקלנו להגיש, היינו צריכים למתן יותר"

הסערה הציבורית סביב עסקת הטיעון של משה קצב ניכרה היטב במסדרונות הפרקליטות. פרקליט המדינה לעניינים פליליים, עו"ד יהושע (שוקי) למברגר, מספר ל-ynet על "אווירה לא נעימה", בעקבות ההפגנה ההמונית בכיכר רבין. עכשיו, כאשר מתפנים לנתח את מה שקרה, מודה למברגר שהיה צריך למתן את הודעת היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, שהודיע בשעתו כי בכוונתו להאשים את הנשיא קצב באונס.

 

"אם אסתכל אחורה על הטעויות, אני חושב שבינואר כשהעברנו את טיוטת כתב האישום ששקלנו להגיש, היה נכון יותר לומר במישור הציבורי שאנחנו נמצאים בהליך ביניים מתקדם, זו לא החלטה סופית, היינו צריכים למתן יותר". לגבי הפערים בין טיוטת כתב האישום לכתב האישום המתוקן, אומר עו"ד למברגר כי דומה הדבר לוועדת חקירה, ששולחת מכתבי אזהרה ומאפשרת לאנשים להציג ראיות וטענות לזכותם.  

 

ראית את ההפגנה בשבת? מה זה עשה לך? איך זה התקבל בפרקליטות?

 

"זה לא נעים. בוודאי לא היתה אידיליה. לא הייתה אווירה נוחה. זה לגמרי לא נעים לחזור מסופשבוע אחרי הפגנה של 20 אלף נגד החלטה שהתקבלה על-ידי יועץ משפטי והפרקליטות, אבל בסופו של דבר אולי זה ישמע קלישאה, אנחנו מקבלים גם החלטות לא פופוליסטיות, אבל נכונות. אני מאמין שבג"ץ לא יתערב בהחלטת היועץ".

 

למברגר משוכנע שבסופו של דבר התקבלה החלטה נכונה: "אני חושב שההרשעה על-פי כתב האישום שיוגש היא האפשרות הנכונה יותר מאשר אפשרות שהוא יזוכה אחרי כמה שנים. את הסוף היה קשה להעריך. גם לנו יש תסכול. כל הסדר טיעון הוא הרע במיעוטו. זה המהלך הנכון יותר.

 

"אני חושב שבסופו של דבר יזכרו שני דברים עיקריים - שהנשיא השמיני הורשע בעבירת פשע ועבירת מין נוספת, לפיה בין היתר א' היתה קורבן לניצול מיני שלו. הסיטואציה הייתה חמורה, הניצול לאורך זמן והוא מודה בזה. הדבר השני שיזכרו הוא שמערכת התביעה קשובה ולא מתקבעת בשיקולים ראשוניים. בעסקאות טיעון הרבה פעמים הצדק לא נראה. אבל זה יותר נכון מאשר שבעוד שנתיים שבית משפט יזכה אותו מחמת הספק ואז הצדק גם לא ייעשה".  

 

גם רחשי העם הם חלק מעיצובו של המשפט. האם אתם קשובים למה שקורה ברחוב?

 

"בוא ננתח את זה. מהם רחשי העם בעצם? שהיועץ יעמיד לדין את הנשיא בגין התלונה שהתבררה לגבי א' מלשכת הנשיא. זה חלק מהותי מההפגנה, ומבחינתי זה דבר בעייתי ביותר. בית המשפט שופט על-פי עקרונות יסוד של השיטה. התיק הוא לא איזה סקר לפיו הציבור רוצה הרשעה ותיהיה הרשעה, אלא מהי התשתית הראייתית הקונקרטית ורוב הציבור אינו מכיר את התשתית הראייתית בתיק הזה.

 

אתה מאמין ל א'? מה הבעיה עם א'? ראית את ההופעה שלה בטלוויזיה?

 

"אין לי את הכלים המשפטיים לומר לבית המשפט 'תאמינו לה'. זה המבחן מבחינתי".

 

על ההחלטה שהתקבלה והרגעים שאחריה, מספר עו"ד למברגר: "אחרי ששמענו את המתלוננת א' וקיבלנו עמדה של מתלוננת אחרת של הסדר הטיעון, מני ידע שהוא הולך לעליהום תקשורתי. הוא אמר את זה. אמנם לא צפינו את ההפגנה, אבל הוא אמר שהוא יודע שההחלטה תתקבל בביקורת ציבורית. הוא גם אמר 'אין לי בעיה מבחינת היכולת להחליט להגיש את כתב האישום כמו שהוא. אני יכול לקבל את ההחלטה, אבל אני חושב שבמצב הראיות הקיים, זה הדבר הנכון לעשות. זו החלטה של אדם ישר והגון".

  

קצב עבריין מין סדרתי?

 

"לגבי קצב, הראיות, כולל אלה שהתיישנו, מציירות ציור מאוד עגום לגבי התנהגותו. הוא עבריין מין על-פי הודאתו".

 

הערת בג"ץ גרמה לחשש במשרד המשפטים? אתה חושב שבסופו של דבר העסקה תצטרך להשתנות? שוחחתם עם פרקליטי קצב על המצב?

 

"הערת בג"ץ היא עניין פרוצדורלי שביקש לאפשר להם לדון. אני לא רואה בזה אמירה מעבר לזה".  

 

איך אתה מרגיע את א' ועוד המון נשים שחוששות להתלונן כעת?

 

"ההחלטה בסופו של דבר אומרת שלמרות הכחשות הנשיא במשך שנה, הנשיא הודה שאכן ניצל אותה מינית וביצע בה מעשים חמורים. וזה המסר החשוב ביותר. יש פה הרשעה בפלילים. אין ספק שעם כל הקשיים ככל שיש עבירת מין, יש חשיבות לחשוף את זה במהירות המרבית, ופעמים לא מעטות, דברים נחשפים אחרי שנה שנתיים ולעיתים אחרי שנים רבות".  


פורסם לראשונה 01/07/2007 23:32

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
היו טעויות. מני מזוז
צילום: גיל יוחנן
חשים תסכול. משה קצב
צילום: איי פי
מומלצים