שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  בעקבות בריטניה, גם בצרפת מגבירים כוננות
  משטרת התחבורה הבריטית תגביר את אמצעי הביטחון והבדיקות עם תחילת שבוע העבודה מחר בבוקר. במקביל הודיעה שרת הפנים של צרפת על תיגבור אמצעי הביטחון בארצה, אך לא הורתה להעלות את רמת הכוננות הרשמית. גם ראש המשרד לביטחון המולדת בארצות הברית הורה על תיגבור אמצעי הביטחון ופרישת מאבטחים בטיסות הבין-יבשתיות, אך הדגיש כי מדובר במשנה זהירות ולא בהתרעות ממוקדות על בסיס מידע מודיעיני מוצק

  רשויות הביטחון בבריטניה יתגברו את מערך האבטחה בתחנות הרכבת לקראת תחילת שבוע העסקים מחר בבוקר - כך הודיעה הערב (א') משטרת התחבורה הבריטית. הצעד בא במסגרת העלאת הכוננות הכללית בבריטניה לרמה המירבית, לאחר סדרת אירועי הטרור בלונדון ובגלזגו בסוף השבוע.

   

  במסגרת תיגבור אמצעי הביטחון, ייפרשו בתחנות הרכבת יותר שוטרים שיבצעו סיורים, וכמו כן יינקטו אמצעי אבטחה חמורים יותר כגון בדיקות בתיקים ומעקב הדוק יותר על מצלמות האבטחה. מאז הפיגוע הכושל בנמל התעופה בגלזגו מצויים ממילא נמלי התעופה בבריטניה בכוננות שיא, ואמצעי אבטחה חמורים ננקטים בכולם.

   

  סגן מפקד משטרת התחבורה, השוטר אנדי טרוטר, הסביר כי הגברת אמצעי הביטחון לא באה בעקבות מידע מודיעיני או התרעה ממוקדמת מפני פיגוע אפשרי במערך הרכבות או הרכבות התחתיות, אלא שהוחלט להגביר את הנוכחות המשטרתית כדי להשרות על הנוסעים הרגשה בטוחה ולהרתיע טרוריסטים פוטנציאלים.

   

  "אנו נעשה הכל כדי להבטיח שהנסיעה של האנשים לעבודה לא תופרע באופן בלתי נחוץ ונוודא שהבדיקות הביטחוניות שלנו לא יצרו עומס, אך יביאו אותם בשלום ליעדם".

   

  גם בצרפת וארצות הברית

  גם בצרפת מגבירים כוננות. שרת הפנים של צרפת, מישל אליו-מארי, הודיעה הערב כי הורתה לשירותי הביטחון לתגבר את אמצעי הביטחון בארצה בעקבות האירועים בסוף השבוע בבריטניה.

   

  "ברור שצרפת, כמו מדינות אירופיות אחרות, היא מטרה פוטנציאלית לטרור", אמרה אליו-מארי לאחר פגישה עם ראשי שירותי הביטחון במדינה. עם זאת היא הבהירה כי אין בידי צרפת התרעות ביטחוניות על פיגועים מתוכננים במדינה. לפיכך, רמת הכוננות הרשמית נותרה כשהייתה - ברמה השניה בחומרתה.

   

  נשיא צרפת ניקולא סרקוזי, שיגר לראש ממשלת בריטניה מכתב עידוד לאחר ניסיון הפיגוע הכושל בגלזגו ואיתור מכוניות התופת בלונדון. "במאבק המתמיד הזה נגד הטרור, המדינות שלנו אינן רק מאוחדות אלא גם משתפות פעולה".

   

  בתוך כך אמר ראש המשרד לביטחון המולדת בארצות הברית, מייקל צ'רטוף, כי שירותי הביטחון האמריקנים הוסיפו מאבטחים בטיסות ליעדים מעבר לים, על רקע אירועי הטרור בבריטניה.

   

  בשבת, לאחר גילוי מכוניות התופת בלונדון ועוד לפני הפיגוע הכושל בגלזגו, הורה הממשל האמריקני לעובדי מערכת ביטחון הפנים לתגבר את המשמרות והעירנות מחשש לפיגועים. ועם זאת, גם בארצות הברית לא הועלתה הכוננות הרשמית. דובר הבית הלבן, טוני סנואו, הבהיר: "אין בידינו ראיות ולא קיבלנו התראות על כוונה לבצע תקיפה בארה"ב". רמת הכוננות הלאומית בארצות הברית היא בצבע צהוב (גבוהה); רמת הכוננות בנמלי התעופה היא בצבע כתום (סיכון גבוה). בבריטניה העלו את רמת הכוננות לרמה המירבית, שפירושה אירוע טרור צפוי.

   

  סוכנויות הביטחון השונות בארה"ב תודרכו בנוגע לפרטי הפיגועים שתוכננו להתבצע בלונדון, מחשש שפעילי טרור ינסו לבצע פעולה דומה בצדו האחר של האוקיינוס האטלנטי. חגיגות יום העצמאות האמריקני יתקיימו השבוע, ובמדינה חוששים כי מדובר ב"מטרה" אידאלית למחבלים. גורם בכיר בבולשת הפדראלית (FBI) הבהיר כי למרות זאת, לא ידוע על כוונה לתקוף בארה"ב ב-4 ביולי.

   

  צ'רטוף אמר כי בימים הקרובים יבצעו אנשי משרדו "פעולות במוקדי תחבורה שונים, בשיתוף הרשויות המקומיות. שוב, לא בגלל התרעות ממוקדות המבוססות על מודיעין אלא בגלל החג, אז יותר אנשים נמצאים בדרכים", הסביר.

   

  "אני סבור שאחד הנושאים שאנו מודאגים ממנו הוא תנועה של אירופאים, לרבות אנשים בעלי אזרחות של האיחוד האירופי, לדרום אסיה, שם הם זוכים לאימון וצוברים ניסיון, ואז ישנה האפשרות שאנשים אלה יחזרו לבצע פיגועים באירופה או בארצות הברית, כשאירופה משמשת להם בסיס יציאה", אמר צ'רטוף. "זוהי הסיבה שאנו מגבירים את אמצעי הביטחון גם עבור אנשים המגיעים מאירופה, וזה משהו שנמשיך לבחון אותו בהמשך הקיץ".

   

  צ'רטוף ציין כי לצד החשש מפיגוע מתוכנן מראש, קיים גם החשש מטרוריסטים שינסו לחקות את ניסיונות הפיגוע בלונדון, "וזוהי סיבה נוספת שבגללה אנו מגבירים את אמצעי הביטחון".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איי פי
  גם אנחנו מטרה פוטנציאלית. אליו-מארי
  צילום: איי פי
  צילום: איי פי
  אמצעי ביטחון, לא התרעות ממוקדות. צ'רטוף
  צילום: איי פי
  מומלצים