שתף קטע נבחר

הכנסת דנה בזכויות יו"רים, דן תיכון התמוטט

חברי ועדת הכנסת דנו בהצעה לעגן בחוק מתן רכב צמוד ליושבי ראש הכנסת למשך כל חייהם. מושאי הדיון היו נסערים: שבח וייס כינה את הסוגייה "משפילה" ואילו דן תיכון חש ברע והובהל לבית החולים

דיון סוער מדי: ועדת הכנסת דנה היום (ב') בזכויותיהם של יושבי ראש המשכן. בתום הדיון, שגלש לוויכוחים סוערים, חש ברע דן תיכון - מי שהיה יושב ראש הכנסת לפני עשר שנים והוזמן להביע את עמדתו - ופונה לבית החולים הדסה עין כרם בירושלים. מבית החולים נמסר כי תיכון עבר סדרת בדיקות בחדר המיון.

 

הוועדה דנה בהצעתו של מנכ"ל הכנסת, אבי בלשניקוב, לבצע ארגון מחדש בזכויות השונות של יושבי הראש לשעבר. מטרת ההצעה - העוסקת במתן זכאות לרכב ובהוצאות לשכה והוצאות משרד לאחר סיום התפקיד - הינה להבטיח כי כל יושבי הראש לשעבר ואלה שיבואו בעתיד, יהיו זכאים לאותם תנאים בדיוק.

 

על פי ההצעה יהיו זכאים יושבי ראש לשעבר, שכיהנו לפחות 18 חודשים בתפקיד, לרכב צמוד לכל החיים, זאת בניגוד לראשי ממשלה אשר זכאים להטבה זו במשך חמש שנים בלבד מיום סיום כהונתם. עוד הוא הציע כי היו"רים יהיו זכאים לשירותי משרד למשך חמש שנים מתום כהונתם, במידה ולא חלפו חמש שנים מאז סיימו את התפקיד.

 

"אין כל הצדקה עניינת, ציבורית או ערכית להטבה של מתן רכב לכל החיים", אמר חבר הוועדה, ח"כ גדעון סער. "הוחלט לשלול זאת גם מראשי ממשלה לשעבר בהחלטה של ועדת הכספים, לפני שנה וחצי". יש לציין כי כבר כיום קיימת הטבה של מתן רכב לכל החיים ליושבי ראש כנסת לשעבר, ולכן אין מדובר בהחלטה חדשה אלא רק בהפיכתה לחלק מהחוק.

  

הטבת הרכב הכעיסה גם את ח"כ שלי יחימוביץ' שאמרה: "ההצעה שהובאה היום בידי מנכ"ל הכנסת ראוי היה שלא תובא בכלל. אין שום היגיון בכך שאחרי שנשללה מראשי ממשלות ומנשיאים פורשים הטבה של רכב צמוד, תינתן הטבה זו באופן ייחודי ליושבי ראש כנסת. יש בכך הטבת יתר מופרזת ומנקרת עיניים וחריגה במיוחד, ואם ההצעה הזו תאושר היא תגרום נזק כבד לדימויה של הכנסת ובצדק רב.

 

"לא ייתכן שנחוקק בשביל עצמנו חוקים מיטיביים, שעה שציבורים רחבים כל כך נפגעים כל הזמן בזכויותיהם הפנסיונות ובשכרם. אני קוראת ליו"ר הכנסת דליה איציק למשוך את ההצעה הזאת ולא לבייש את כולנו".

 

יו"ר הכנסת לשעבר, שבח וייס, הופיע גם הוא בפני הוועדה ואמר בזעם: "אני נמצא פה במבוכה רבה מאוד. מעולם לא התעסקתי בזכיותיי. יושבי הראש מוצגים פה כחבורה של גזלני כספי הציבור...". הוא הדגיש כי מחאתו אינה נוגעת לתנאים אלא ליחס.

 

בסוגיית הרכב אמר וייס: "באופן אישי לא אוכל עוד מעט לנהוג. לא צריך רכב. אני מדבר על הסגנון של הטיפול בנו. אנחנו כל הזמן ברשימת המבוקשים. איזה יחס משפיל. איזה איוולת". כשהוא נסער ונרגש הוסיף: "זה לא עניין של לחם, אנחנו יכולים לחיות בלי זה. איזו ציניות, איזו אכזריות...".

 

מנכ"ל הכנסת, אבי בלשניקוב, מסר בתום הדיון: "אין מדובר בהענקת זכויות חדשות - נהפוך הוא - על פי הצעתי הזכויות של יושבי ראש הכנסת לשעבר יקוצצו משמעותית. לגבי סוגיית הרכב - מדובר בהטבה להם זכאים יושבי ראש הכנסת על פי החלטה של ועדת הכנסת משנת 2001 ואין מדובר בהחלטה חדשה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דן תיכון
צילום: אתר הכנסת
שבח וייס
צילום: אתר הכנסת
מומלצים