שתף קטע נבחר

ועדת שחק: לשנות את מבנה לשכת רה"מ

ההמלצה המרכזית היא הקמת מטה מדיני-ביטחוני ליד ראש הממשלה, שיהיה מושתת על המועצה לביטחון לאומי. המל"ל יהיה אחראי על הכנת עבודות מטה מקצועיות בתחום המדיני והביטחוני, תוך ראייה ארוכת טווח. בנוסף הומלץ להקים מרכז משברים לאומיים במשרד רה"מ. ההמלצות נחשפו ב"ידיעות אחרונות"

כך ננצח במלחמה הבאה? צוות ההיגוי ליישום הדו"ח החלקי של ועדת וינוגרד, בראשותו של רב-אלוף (מיל') אמנון ליפקין שחק, ממליץ לחזק את המועצה לביטחון לאומי (המל"ל) ולהפוך אותה לגוף מרכזי שיטפל בהכרעות המדיניות -ביטחוניות. בנוסף קורא הצוות להקים מרכז משברים במשרד ראש הממשלה. מחר יקיים ראש הממשלה, אהוד אולמרט, דיון בהמלצות בפורום המצומצם בקבינט המדיני-ביטחוני. ההמלצות נחשפו הבוקר (יום ג') ב"ידיעות אחרונות".

 

אולמרט ביקש מצוות ההיגוי, בפגישה שנערכה לפני כחודש וחצי, להמליץ לוועדת השרים על אופן יישום המלצות הדו"ח החלקי של ועדת וינוגרד, לרבות הכנת תוכניות מפורטות והגדרת משימות למשרדים ולגופים שסביבם. צוות ההיגוי נתבקש להתמקד בנושאים הבאים: המלצות לשיפור תפקוד הדרג המדיני בהכרעות מדיניות; גיבוש כלים להכשרה תוכנית של שרים בתחומים הביטחוניים-מדיניים; מציאת מענה אפקטיבי לנושא ההדלפות; שילוב מלא של משרד החוץ בהחלטות ביטחוניות בעלות מימד מדיני; הקמת מטה מדיני - ביטחוני ליד ראש הממשלה והגדרת תפקידיה של המועצה לביטחון לאומי באופן מפורט יותר, לרבות סמכויות ותקנים; הקמת מרכז לניהול משברים לאומיים במשרד ראש הממשלה.

 

ההמלצה המרכזית היא הקמת מטה מדיני-ביטחוני ליד ראש הממשלה, אך גם ליד שרת החוץ ושר הביטחון. המטה שליד ראש הממשלה, יהיה מושתת על המועצה לביטחון לאומי. חיזוק המל"ל "יעשה הן באיכות והן בכמות", כהמלצת ועדת וינוגרד. "זאת תוך בנייה מחדש שתהווה קפיצת מדרגה של ממש", כפי שקובעת ועדת החקירה הממשלתית שמינה אולמרט לחקירת כשלי מלחמת לבנון השנייה.

 

בשורת ההמלצות של צוות ההיגוי: המל"ל יהיה אחראי על הכנת עבודות מטה מקצועיות בתחום המדיני והביטחוני, תוך ראייה ארוכת טווח. המל"ל יהיה אחראי גם ליישום התובנות העולות מהערכות מצב אלה, במקרה של הכרעות שעל הפרק. כמו כן יביע המל"ל את דעתו בכל נושא שעולה לדיון אצל ראש הממשלה בסוגיות אלה.

 

עוד בהמלצות הנוגעות למל"ל: ריכוז תכני הדיונים בקבינט לביטחון לאומי, מינוי ראש מל"ל כמשרת אמון של ראש הממשלה, באישור ועדת חוץ וביטחון של הכנסת. בנוסף הגוף יהווה צוות הערכה לאומי לסוגיות המודיעיניות. המל"ל יפעל במסגרת חוק שיועבר בכנסת ויקנה לו את סמכויותיו, כדי למנוע מסמוס ההמלצות הנוגעות אליו, כפי שקרה לא אחת בעבר.

 

מרכז משברים לאומיים

בנוסף המליץ צוות ההיגוי בראשות שחק להקים מרכז משברים לאומיים במשרד ראש הממשלה. מרכז זה יפעל בפרוץ משברים, דוגמת זה שפרץ בשנה שעברה עם חטיפת אלדד רגב ואהוד גולדווסר והביא לפרוץ מלחמת לבנון השנייה. מרכז זה יכלול חדר מצב, אשר יפעל בתיאום עם חדרי מצב מקבילים של מערכת הביטחון ושל משרד החוץ. המודל המומלץ דומה למרכז המשברים הפועל ליד נשיא ארה"ב.

 

בין ההמלצות שכבר יושמו: חיזוק מעמדה של המועצה לביטחון לאומי ליד ראש הממשלה, תיאום הדוק יותר בין ראש הממשלה לשרת החוץ, הפעלת נוהלי עבודה מסודרים יותר בין הגורמים הפועלים ליד ראש הממשלה בסוגיות המדיניות והביטחוניות.

 

מטרת ראש הממשלה ליישם בתוך זמן קצר, ככל הניתן, את המלצות שחק, זאת מכיוון ש"אולמרט מבקש להגיע עם תוצאות של יישום בשטח", כפי שהגדיר זאת גורם מדיני, "לפרסום מסקנות והמלצות המלאות של ועדת וינוגרד, הצפויות בשלהי הקיץ הזה. אולמרט צפוי להקנות להמלצות אלה עדיפות, בשל המשמעות הישירה של יישומן, על המשך כהונתו כראש הממשלה בישראל".

 

בראש צוות ההיגוי עומד ליפקין-שחק וחברים בו: מנכ"ל משרד החוץ, אהרון אברמוביץ, ראש המועצה לביטחון לאומי, אילן מזרחי, ראש המלמ"ב (הממונה על הביטחון במשרד הביטחון), יחיאל חורב, ראש אגף התכנון, אלוף עידו נחושתן, נציג מוסד, נציג שב"כ, ישראלה אורון, יהודה בן מאיר, ישראל מקוב, מיקי צלרמאייר, תנ"צ בנצי סאו ועו"ד רועי דיק-קידר. אולמרט מינה את יו"ר הסגל, ד"ר יורם טורבוביץ', ליישום ההמלצות.

 

  • המלצות נוספות בדו"ח מתפרסמות היום ב"ידיעות אחרונות"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אולמרט. שינווים בלשכה
צילום: איי אף פי
צילום: ניב קלדרון
שחק. המלצות לשינוי
צילום: ניב קלדרון
מומלצים