שתף קטע נבחר

64%: שרק יהודי יוכל להיבחר לראשות הממשלה

לצד תמיכה של מרבית האוכלוסייה בשמירה על זכויות ערביי ישראל, 64% מכלל הישראלים תומכים בכך שרק יהודים יוכלו להיבחר לראשות הממשלה, כך עולה מסקר קרן פרידריך-נאומן. 61% בעד שיוויון בחלוקת המשאבים בין יהודים וערבים, אך 37% מהישראלים קובעים: האופי היהודי חשוב מהדמוקרטיה

ראש ממשלה יהודי למדינת היהודים: סקר אשר הוזמן על ידי קרן פרידריך-נאומן בישראל חושף הבוקר (יום ג') כי רוב של 64% מכלל תושבי מדינת ישראל תומך בחקיקה אשר תבטיח כי רק יהודי יוכל להיבחר לראשות ממשלת ישראל. מהסקר עולה נתון מפתיע כי 31% מהערבים שנשאלו תומכים אף הם בחקיקה שכזו.

 

הסקר, שנערך על ידי חברת "כיוון מחקר ואסטרטגיה" בבעלות מיטשל ברק, חושף כי רוב מכריע מכלל תושבי ישראל תומך או רואה בחיוב יוזמה חקיקתית אשר תבטיח כי רק יהודי יוכל להיבחר לראשות ממשלת ישראל. הסקר כלל מדגם מייצג של 609 אנשים אשר נשאלו בעברית, רוסית וערבית ובדק את ההשתרשות של ערכים ליברלים ודמוקרטים בחברה הישראלית ואת עמדות הציבור בנוגע למימוש בפועל של ערכים אלה.

 

התמונה אשר עולה מהסקר היא סותרת למדי. קיים פער מאוד גדול בין ההסכמה לערכים דמוקרטים וליברלים מצד אחד (בין 75-95%) לבין ההסתייגות ממימושם בפועל של עקרונות אלה. פער זה בולט למדי בכל הנוגע לזכויות המיעוטים בחברה.

 

כך למשל עולה בסקר כי לצד תמיכה של מרבית האוכלוסייה (55%) בשמירה על זכויות האזרח של ערביי ישראל, 64% מהישראלים תומכים כאמור בכך שרק יהודים יוכלו להיבחר לראשות הממשלה. נוסף על כך, 51% מכלל הציבור תומך בכך שערביי ישראל ישרתו שירות לאומי/אזרחי של שנתיים (כולל 48% מערביי ישראל).

 

נתון מעניין נוסף אשר עולה מהסקר הוא ש-77% מכלל הישראלים תומכים בהבטחת יחס שווה לכל אזרחי ישראל וזאת ללא אפליה על רקע אתני או דתי. למרות כל זאת, תומכים 61% מכלל הציבור בשוויון בחלוקת משאבי המדינה בין יהודים וערבים. אך יחד עם זאת – 37% מהישראלים הדוברים עברית ורוסית תומכים בכך שאופייה היהודי של ישראל חשוב יותר מהדמוקרטיה. (זאת בעוד ש-47% מהאוכלוסייה דוברת ערבית (מספר קטן יחסית!) תומך בכך שאופייה הדמוקרטי של ישראל חשוב יותר מאופייה היהודי). נוסף על כך, בעוד ש- 97% חושבים שסובלנות כלפי האחר היא חשובה, שליש מהציבור על כל מגזריו תומך בכך שערבים ויהודים יתגוררו בשכונות נפרדות.

 

כמו כן, 75% מכלל הציבור הישראלי (כולל 21% מהציבור הערבי) תומך בכך שלא יוטלו כל מגבלות על צה"ל והשב"כ כאשר אלה באים לעצור פיגוע – גם אם הדבר כולל פגיעה בזכויות האזרח והאדם של החשודים. בכך הם מעדיפים את הבטחון הלאומי על עקרונות דמוקרטיים בסיסיים. על השאלה, עם אילו מדינות או גופים על ישראל לשפר את יחסיה, ענו 36% מכלל הציבור "עם המדינות השכנות". בהשוואה למדינות וגופים האחרים שמונו, זאת התוצאה הגבוהה ביותר.

 

89% מכלל הציבור חושב כי השחיתות הציבורית מהווה סכנה לדמוקרטיה ולשלטון החוק וכי השחיתות הנה "סרטן הנטוע עמוק במוסדות המדינה" כפי שאמר מבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס. נתון חיובי זה מצביע על החשיבות שרוב מכריע של אזרחי ישראל מייחסים לשלטון החוק כאחד מעמודי התווך של הדמוקרטיה.

 

בסוף חשוב להדגיש, כי בין 64% ל- 70% מכלל האוכלוסייה לא הצליחו לזהות מפלגה קיימת או מנהיג פוליטי, אשר מייצגים עבורם חד משמעית ערכים ליברלים כגון זכויות האזרח, שוויון הזדמנויות, תחרות שוק חופשית, פלורליזם, פתיחות, והגבלת מעורבות המדינה. 44% חושבים כי מפלגה כזו נחוצה ו-56% נוטים להצביע עבור מפלגה שכזו.

 

נציג קרן פרידריך נאומן בישראל, ד"ר הנס-גיאורג פלק, התייחס לתוצאות הסקר ואמר: "התוצאות הסותרות ממחישות כי הציבור הישראלי מייחס חשיבות עליונה לערכים ליברלים ולמוסדות הדמוקרטיה, זאת למרות חוסר הנכונות למימוש בפועל של ערכים אלה, בתחומים מסוימים. זאת ככל הנראה נובע מהמצב הביטחוני הייחודי והקשה באזור, המוביל להגברת הצורך לביטחון ול"ביצור הדמוקרטיה".

 

קרן פרידריך נאומן הנה הקרן הגרמנית למדיניות ליברלית, אשר הוקמה בשנת 1958 על ידי נשיאה הראשון של גרמניה המערבית – תיאודור הויס. הקרן מקדמת ברחבי העולם ערכים ליברלים ודמוקרטים, כגון זכויות האדם והאזרח, שוויון הזדמנויות, תחרות חופשית, חינוך אזרחי והגבלת מעורבותה של המדינה בחיי האזרח. הקרן פועלת בישראל משנת 1983.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
חקיקה יהודית? הכנסת
צילום: אלכס קולומויסקי
יחס שווה, בלי אפלייה. אילוסטרציה
צילום: AP Photo/The Citizens' Voice, Kristen Mullen
מומלצים