שתף קטע נבחר

ב"ש: עשרות פליטים מסודן הושארו ברחוב

הפליטים, בהם נשים וילדים, הושארו סמוך לבניין העירייה. סטודנטית שפועלת למען פליטי דרפור דאגה להם לאוכל ולשתייה. בעירייה אומרים כי הם מממנים את שהותם של 150 פליטים בבתי מלון בעיר. מנהלת ההגירה: קיבלנו פנייה מצה"ל לקלוט את הפליטים אך אין יותר מקום במתקני הכליאה

הפליטים הושארו ברחוב: שבע נשים ושבעה ילדים, כולם פליטים סודנים, נמצאו היום (ג') על-ידי סטודנטית סמוך לעיריית באר-שבע. הנשים סיפרו כי הן הושארו במהלך הלילה בפתח העירייה ומאז לא אכלו או שתו. סטודנטים מאוניברסיטת בן-גוריון מנסים לאתר מקום לשכן את הפליטים. זמן קצר לאחר מכן אותרו סמוך לתחנת המשטרה עוד כמה פליטים, שככל הנראה קשורים לקבוצה הראשונה שנמצאה.

 

מיכל צביאלי, סטודנטית שפועלת למען פליטי דרפור, נתקלה ב-14 הפליטים כשבאה לעירייה. "הם בכו וביקשו עזרה. הסודנים היו בפאניקה. הנשים לא ידעו היכן הן נמצאות. הבעלים שלהן, שככל הנראה נכלאו, השאירו אותן כאן. הן לא יודעות היכן הבעלים נמצאים", סיפרה צביאלי ל-ynet. צביאלי פנתה לקונדיטורית 'ג'ורג'י' הסמוכה, שהסכימה לתרום אוכל ושתייה עבור הפליטים. 

 

בחודשים האחרונים מגיעים לבאר-שבע פליטים שחוצים את הגבול ממצרים לישראל. עיריית באר-שבע נאלצה, לאחר שלא נמצא פתרון אחר, לממן מכספה את השהות של הפליטים בבתי מלון בעיר. תחילה נראה כי הפתרון לפליטים יימצא בתוך כמה ימים, אך כבר למעלה מחודש מממנת העירייה את שהותם של כ-150 פליטים בבתי מלון בעיר.

 

מהעירייה נמסר: "הוצאנו למעלה מ-300 אלף שקלים לשיכון 150 סודנים בבתי מלון בעיר. אין באפשרותנו לשכן פליטים נוספים". עוד נמסר מהעירייה כי היא ממתינה לפתרונות ממשרד ראש הממשלה.

 

ראש עיריית באר שבע, יעקב טרנר, אמר כי במידה ולא ייפתר משבר הפליטים הסודנים בתוך יומיים, יועברו הפליטים שמשכנת העירייה על חשבונה אל מול משרד ראש הממשלה בירושלים.

 

ממנהלת ההגירה נמסר כי היא אמורה לקלוט אנשים המגיעים מגיניאה קונקרי, אריתריאה וסודאן - שלא בחבל דארפור - זאת, על בסיס "מקום פנוי", דבר שמשתנה מדי יום. "בארבעת הימים האחרונים נקלטו במתקני מנהלת ההגירה שמונה אריתראים והיום", כך נמסר מהמנהלת, "התקבלה פניה מצה"ל לקליטת כ-70 אריתראים ועוד 20 סודאנים אך מפאת חוסר מקומות הכליאה אין באפשרותנו לקלוט אותם".

 

ממשרד ראש הממשלה נמסר בתגובה: "לאחר שנים שבהן לא הייתה מדיניות מוגדרת לטיפול במסתננים לארץ, החליט ראש הממשלה ביום ראשון השבוע על נוהל מסודר לפיו המסתננים מגבול מצרים יוחזרו מיד בחזרה לתחומי שטח מצרים, נוהל זה מתבצע באופן מיידי. עם זאת, ומתוך מחויבות הומניטרית, הורה ראש הממשלה לקלוט בארץ מכסה מצומצמת של פליטים מחבל דרפור וזאת יעשה בקרוב, לאחר שתגובש רימת המיועדים לסיוע בישראל בשיתוף עם נציג נציבות האו"ם לפליטים".

 

כעת עולים רעיונות שונים לגבי המשך הטיפול ב-14 הפליטים. אחת הקריאות הנלהבות היא להעביר את הפליטים לרמת אביב, כפי שהציע לאחרונה ראש מועצת עומר, פיני בדש.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פליטים מסודן בבאר שבע. ארכיון
צילום: הרצל יוסף
מומלצים