שתף קטע נבחר

בימין מתכננים: עלייה מאורגנת למאחזים חדשים

גורמי ימין מתכוונים להתעלם מהוראות הצבא והממשלה והחליטו לחדש את מפעל ההתיישבות באזור אפרת. בעוד שלושה שבועות מתוכנן לעלות הגרעין הראשון, ואחריו לפחות עוד ארבעה. היוזמים הסבירו ל-ynet: "המפעל יחזיר לעם את הכיוון הנכון, את החזון ואת רוח התבונה הטמונה בו"

מתנחלים ביהודה ושומרון מתכננים להקים בתקופה הקרובה עוד כמה מאחזים לא חוקיים על הגבעות באזור גוש עציון. לאחרונה החליטו ראשי ההתיישבות כי בעוד כשלושה שבועות יעלו חלוצי המתנחלים ל'גבעת העיטם' שבאפרת ויקימו שם יישוב. בשבועות שאחר כך צפויים לעלות גרעינים של משפחות לארבעה מקומות נוספים.

 

לדברי המתנחלים, הגבעה המיועדת נמצאת בתחום המתאר של אפרת בגוש עציון. בעקבות ההחלטה להקים במקום גדר ביטחון, תוצא הגבעה אל מחוץ לגדר ותועבר לידי הפלסטינים. בעקבות כך החלו בתנועות הימין להפיץ מודעות תחת הכותרת: "מחדשים את תנופת ההתיישבות! מקימים יישובים בארץ ישראל!". במודעה נכתב כי "הקמת היישוב בעיטם תהווה מהלך פתיחה לחידוש תנופת ההתיישבות ביהודה ושומרון. זאת תשובתנו למדיניות המתמשכת של כניעה לאויב".

 

עד כה נרשמו לעלייה ליישוב חמש משפחות עם ילדים ואליהן יצטרפו מספר רווקים ורועה צאן. "פה לא מדובר בעוד הפגנה אלא עלייה ממשית והתיישבות של גרעינים", אומרים המארגנים ל-ynet ומוסיפים כי בחודשים הקרובים מתוכננת עלייה לעוד ארבעה מקומות נוספים: באזור חשמונאים, קדומים, קריית ארבע ומקום נוסף בשומרון. גם אליהם כבר החלו להירשם משפחות.

 

הכרזה שפורסמה לקראת מבצע ההתיישבות

 

לדברי המארגנים, "במקום להתעסק בחיזוק עם ישראל בארצו ובמיגור האויב הערבי המאיים על קיומנו, הממשלה מתעסקת יום ולילה בחיזוק תנועת אש"ף וניסיונות להקמת מדינת מחבלים ביהודה ושומרון. על מנת לייבש ולחנוק את מפעל ההתיישבות ביהודה ושומרון, הממשלה מפעילה תקנות המזכירות לנו את גזרות 'הספר הלבן'. ליהודים ביהודה ושומרון אסור לבנות יישובים חדשים וביישובים הקיימים חל איסור מוחלט להתרחב ולהתפתח".


עולים בחזרה לגבעות (צילום ארכיון: דודי ועקנין)

 

המארגנים טוענים שהערבים משתלטים על אדמות באין מפריע וכי "המבצע החדש של 'מחדשים את תנופת ההתיישבות, מקימים יישובים בארץ ישראל' יחזיר לעם את הכיוון הנכון, את החזון ואת רוח התבונה הטמונה בו".

 

יושבת ראש תנועת "נשים בירוק", נדיה מטר, אמרה ל-:ynet "המסר שלנו הוא שיש מה לעשות ושאסור להישאר בבית ולחכות עד יעבור זעם. אנחנו באים להזכיר לעם שכל הבעיות נובעות מכך שאיבדנו את הקשר שלנו עם ארץ ישראל".

 

לדברי מטר "אין דרך יותר חזקה להביע את הקשר שלנו לארצנו, ואת הנכונות שלנו להיאבק על ארץ ישראל במסירות נפש ולשמור עליה, מאשר לבנות יישובים חדשים במקומות שהשלטון אינו רוצה לראות יהודים".

 

מיכל פינגרהוט, בת 22, ומתכננת יחד עם בעלה להיות חלק מהגרעין שיעלה לגבעת העיטם. השניים מתגוררים היום יחד עם בתם בת השמונה חודשים בגבעת התמר, אחת הגבעות של אפרת: "אנחנו מתכוונים לעלות לגבעת העיטם כי זה חלק מאפרת, חלק מארץ ישראל ואין שום סיבה שזה יגיע לידיים אחרות. אם כל אחד יעשה שיקולים של נוחות, לא יקרה שום דבר אף פעם. תמיד אפשר למצוא סיבה למה לא מתאים ואז שום דבר לא יקרה. אם היו אומרים את זה בהתחלה - המדינה לא הייתה קמה".

 

על השאלה מה יקרה אם צה"ל יוריד אותם מהגבעה אמרה פינגרהוט: "נרד ונחליט מה לעשות, אבל כנראה נעלה בחזרה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מחדשים את ההתיישבות
צילום: רויטרס
"אין שיקולים של נוחות"
צילום: איי אף פי
מומלצים