שתף קטע נבחר

חיים רמון "ישן" על הצעתו של אולמרט לכהן כשר

בעוד שעות אחדות יוכרע גורל סבב התיקים בממשלה. רמון הודיע לראש הממשלה שבכוונתו לפרוש מהחיים הפוליטיים, אך קיבל הוראה לשקול זאת שוב ולהשיב בבוקר. בכיר בלשכת אולמרט: "צריך פסיכיאטר כדי לענות על כל הצרכים של השרים". אם הכל יתנהל כמתוכנן -תיתכן השבעת השרים החדשים כבר היום

שעות אחרונות לפני הכרעה. ראש הממשלה, אהוד אולמרט, צפוי להודיע היום (ד') על סבב התיקים בממשלתו. בעוד המתח גואה - התמונה במערכת הפוליטית עדיין לא ברורה לחלוטין. בינתיים, חיים רמון מסרב להצטרף לממשלה והלך "לישון על ההצעה" שקיבל מאולמרט. השרים זאב בוים ויעקב אדרי ישודרגו ככל הנראה. רוחמה אברהם, תזכה להצטרף גם היא לממשלה.

 

אתמול נועד חיים רמון עם ראש הממשלה לשיחה ארוכה, במהלכה אמר לאולמרט שאינו מעוניין בתפקיד שר והודיע: "אני מעוניין לעזוב". ראש הממשלה סירב להיענות לבקשתו ואמר: "אל תענה לי עכשיו. לך עם זה הביתה, תחזור מחר בבוקר עם תשובות. אני מציע לך לקבל את התפקידים של פרס, המשנה לראש הממשלה ותיק הנגב והגליל. זה הכי בכיר שאפשר. אם אתה לא מעוניין אני מציע לך להיות המשנה ולכהן כשר במשרד ראש הממשלה".

 

אולמרט מבקש להשאיר את רמון קרוב לקראת התקופה הפוליטית הסוערת העומדת לפניו. הוא זקוק לו לקראת פרסום הדו"ח המלא של ועדת וינוגרד, כאשר יגבר קולם של אלה המבקשים להדיח את אולמרט מתפקידו. יכולותיו הפוליטיות של רמון, קשריו הטובים עם כל שרי הקואליציה, בעיקר אלה מהעבודה, יהיו דרושים אז לראש הממשלה.

 

סירובו של רמון מביא בינתיים גם לעיכוב בסבב השרים. לאחר שחגג את יום העצמאות בבית השגריר האמריקאי בהרצליה, יצא אולמרט לסבב התייעצויות טלפוני בביתו. אנשיו הקרובים קיבלו הנחייה להתייצב בלשכה בשמונה בבוקר, כדי לשמוע את החלטותיו בעניין איוש התיקים. מזכיר הממשלה ישראל מימון, מתכוון לכנס ישיבת ממשלה ב-11:00 ואם הכל יתנהל כשורה - הוא יעדכן את השרים אודות השינויים והשרים יתבקשו לאשר אותם בהצבעה. לאחר מכן, צפוי שהמינויים יובאו לאישור הכנסת.

 

"דרוש לנו פסיכיאטר"

בינתיים, בהמשך למגעי השבוע האחרון - השר שמתקרב למשרד האוצר הוא רוני בר-און. באשר לשאר הפוליטיקאים, ובראשם שאול מופז, מאיר שטרית, יעקב אדרי וזאב בוים - התמונה עדיין מעורפלת. בסביבתו של אולמרט מעוניינים לקדם את בוים למשרד הפנים, אולם אדרי הודיע שאין בכוונתו למלא את תפקיד שר הקליטה, כפי שמייעד לו ראש הממשלה. מקורביו של אולמרט אמרו כי הם מצרים על ההודעה של אדרי ועל הפזיזות שבה, ואומרים כי אדרי צריך להמתין לשיחה שיקיים מחר עם ראש הממשלה.

 

"צריך פסיכיאטר כדי לענות על כל הצרכים של השרים וחברי הכנסת כפי שעלו היום", סיכם בכיר בלשכת אולמרט את מלאכת חילופי התיקים והמינויים החדשים. "כל ח"כ חושב שנולד עם תווית של שר. דרישות באות מכל הכיוונים. כולם חושבים שהם ראויים להיות שרים אבל בסופו של דבר ההחלטה היא בידיו של ראש הממשלה וכך זה ייעשה".

 

המקורבים למגעים מדגישים כי שרת החוץ, ציפי לבני, לא תיפגע בסבב ואין כוונה לקחת ממנה סמכויות או את תואר ממלאת-מקום ראש הממשלה. אנשיו של אולמרט אמרו הלילה כי ראש הממשלה מעוניין לייצב את המערכת הפוליטית ואת קדימה.

 

גורמים בסביבתו של ראש הממשלה אמרו עוד כי ההחלטה היא קשה ומורכבת וישנן הרבה התלבטויות, בעיקר בגלל השיקולים הפוליטיים בתוך קדימה. אם הכל ילך לפי מה שאולמרט מתכנן - ייתכן שכבר היום יושבעו השרים בתפקידיהם החדשים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רמון. לילה אחרון להתלבט
צילום: ניב קלדרון
צילום: רויטרס
אולמרט. ההכרעות - בבוקר
צילום: רויטרס
צילום: אתר הכנסת
בר-און. לאוצר
צילום: אתר הכנסת
מומלצים