שתף קטע נבחר

"מזוז לא מסוגל לקבל החלטות אמיצות"

בעקבות תשובת המדינה לעתירות נגד עיסקת הטיעון עם משה קצב, אומרים פרקליטים במחוז ירושלים כי אינם מרגישים בנוח בתפקיד. בכירה במערכת המשפט: "האשליה שמזוז צומח עם התפקיד מתנפצת". ח"כ יחימוביץ': "הגענו לשלב המדכדך שבו האינטרסים של היועץ המשפטי ושל קצב מתאחדים". בתחילת השבוע הבא ידון בג"ץ בעתירות ובתשובת הפרקליטות

עיסקת הטיעון נכנסת לישורת הסופית. לאחר שבתחילת השבוע הוגשו העתירות נגד העיסקה בין משה קצב לפרקליטות המדינה, נחשפו אתמול (ה') פרטיהן והוגשה לבג"ץ תשובתו של היועץ המשפטי לממשלה. בסוף השבוע יקרא ביסודיות שופט בית המשפט העליון, סלים ג'ובראן, את תשובת היועץ מני מזוז בנוגע לשש העתירות. ביום ראשון הקרוב יגישו העותרים את עמדתם המעודכנת ולאחר מכן יתכנסו שלושה שופטים בהרכב אותו תקבע נשיאת בית המשפט העליון, דורית בייניש, כדי לדון בחומרים שהצטברו.

 

 

בג"ץ, בהרכב שלושת השופטים, ינסה לבחון את החלטת היועץ, גם אם נראה שבסופו של דבר לא יתערב בה. על פי הכרעת בית המשפט העליון בנוגע לעתירות תובא עיסקת הטיעון לאישור בית משפט השלום בירושלים או לבחינה מחדש בפרקליטות.

 

היועץ המשפטי לממשלה כתב אתמול לבג"ץ בין היתר בתשובתו לעתירות: "משהובהר כי א' מבית הנשיא אינה נכללת בכתב האישום, גדל משמעותית הקושי לקבל את התשתית הראייתית בפרשת א' ממשרד התיירות". עוד נכתב כי ממכלול החומרים עולה שהתקיימה מערכת יחסים בין קצב ל-א' מבית הנשיא, אולם קשה לקבוע מה מהותה "ברמת הוודאות הנדרשת במשפט הפלילי".

 

באשר לטענה כי קצב הפר את הסדר הטיעון כאשר נשמעו מטעמו הצהרות בהן הוא מכחיש את ביצוע המעשים ומודה בעבירות המיוחסות לו רק על מנת לחסוך סבל ממשפחתו, מסביר מזוז כי הנשיא העביר מסר ברור שהוא עומד באופן מלא מאחורי כל ההתחייבויות עליהן חתם. בנוסף, נכתב בתשובת המדינה, ההצהרות שנתן קצב עצמו בתקשורת שומטות את הקרקע מתחת טיעון זה.

 

ח"כ זהבה גלאון (מרצ) אמרה אמש ל-ynet בעקבות תשובת פרקליטות המדינה: "תגובת היועץ לא רק שאינה משכנעת אלא מעלה תמיהות לגבי עסקת הטיעון המפוקפקת. בנסיבות שנוצרו הוא היה צריך להטיל את ההכרעה לבית המשפט, השופטים היו שומעים את המתלוננות ובית המשפט היה מכריע - ולא היועץ".

 

"אין ספק שמישהו נסוג לאחור וגילה מורך לב", הוסיפה ח"כ גלאון ברומזה לשינוי בעמדתו של מזוז, מאז הציג את טיוטת כתב האישום נגד קצב. "אחרי המתקפה התקשורתית החריפה של קצב על המתלוננות יכול היה היועץ לנצל את ההזדמנות ולחזור בו מעסקת הטיעון, לא רק משום שקצב לא הודה בהאשמות המיוחסות לו אלא גם המשיך להשמיץ את המתלוננות".

 

ח"כ שלי יחמוביץ' (העבודה) הוסיפה: "הגענו לשלב המדכדך שבו האינטרסים של היועץ המשפטי ושל משה קצב מתאחדים. חבל שהגענו לרגע הזה וקשה להימלט מהמחשבה מה היה קורה לו כל עשר המתלוננות והעדות היו מלוות כל אחת מהן בסוללת פרקליטים ויחצנ"ים, שהיו מגוננים עליהן ומקיימים משא ומתן עם היועץ והפרקליטות, כפי שניתנה הזדמנות כזו למי שתקף אותן. די ברור שבסיטואציה כזו קצב כבר מזמן היה מוצא את עצמו מאחורי סורג ובריח כמו עבריין רגיל".

 

"האשליה שמזוז צומח עם התפקיד מתנפצת"

פרקליטים במחוז ירושלים (המחוז בו מתנהל התיק נגד קצב) אמרו אתמול בשיחות סגורות כי ההחלטה של היועץ המשפטי לממשלה בנוגע לעיסקת הטיעון היא שערורייתית וכי הם אינם מרגישים נוח בתפקידם בעקבותיה. עם זאת בקרב אנשי צמרת הפרקליטות, הגם שיש תחושת אי נוחות (כפי שאמר ל-ynet בשבוע שעבר המשנה לפרקליט המדינה, שוקי למברגר), יש אחידות סביב החלטתו של מזוז והם מגבים אותו באופן גורף.

 

"הבעיה היא לא בהסדר הטיעון", אמרה אמש בכירה במערכת המשפט. "מזוז הוא פקיד אפור, הייתה תקופה שנראה היה שהוא צומח עם התפקיד. אבל כעת, ואולי עוד קודם לכן, נראה כי האשליה הזו מתנפצת. מזוז לא מסוגל לקבל החלטות אמיצות".

 

גורם אחר הישווה את פרשת קצב לרמון ואמר כי אין בין השתיים הבדל: "בשני המקרים היו שתי גרסאות קוטביות, פעם הוא בחר להעמיד לדין שר משפטים על נשיקה, והפעם הוא רך יותר כשמדובר בעבירות חמורות בהרבה. הצדק - גם אם נעשה - בוודאי לא נראה".

 

כאמור, עוד לפני הגשת תשובת המדינה פורסם תוכן העתירות שהוגשו נגד החלטת היועץ מזוז. באחת העתירות הובאו דוגמאות רבות למעשים שביצע הנשיא לשעבר, לטענת אחת המתלוננות נגדו, "קצב נהג להזמין את המתלוננת באמתלות שווא, חסרות משמעות כגון 'תביאי נייר לבן לכתיבה' תוך שהוא מנצל את היותם לבד בחדרו לשאלות מיניות כגון: האם יש לך חבר? מי היה החבר האחרון שלך? האם אתם מקיימים יחסי מין, והיכן? מהן ההעדפות המיניות שלך?". הוא העיר הערות סקסיסטיות "אני מקנא בגבר שיזכה בך", "אני מאוהב בך" וגם "אני רוצה לשכב איתך".

 

בעתירה אחרת נטען בין היתר כי הפרקליטות הקלה עם קצב ופגעה באינטרס של נפגעות תקיפה מינית. על כך השיב מזוז בתשובתו כי "הטענה מקוממת, שכן מהלך התנהלותה הכולל של הפרקליטות בתיק זה מעיד כי לא אלו הם פני הדברים: השתלשלות העניינים בתיק מעידה כמאה עדים על נחישותן של רשויות התביעה להגן על הציבור מפני עבריינות מין ולהוקיע את מבצעיה".


פורסם לראשונה 05/07/2007 23:44

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קצב. מחכה להכרעת בג"ץ
צילום: גדי קבלו
מזוז. עומד בעין הסערה
צילום: גיל יוחנן
צילום: דודי ועקנין
גלאון. מזוז היה צריך לחזור בו
צילום: דודי ועקנין
מומלצים