שתף קטע נבחר

אדמה משוגעת

בשעה שכל העולם יתמלא במוזיקה שתנסה להציל אותו מהאבדון אליו הוא צועד בבטחה, גיא חג'ג' הכין לכם מופע Live Earth פרטי. אם אתם לא בעניין של איכות הסביבה, לפחות תיהנו מהמוזיקה

ביום שבת (7.7) יתקבץ כל העולם מול מכשיר חשמלי זולל אנרגיה (טלוויזיה או מחשב, לבחירתכם), כדי לצפות במופע מוזיקלי חובק יבשות - Live Earth. המופע, בארגונה של קרן SOS העולמית, נועד לעורר את המודעות למשבר האקלים העולמי ולפתוח סדרת פעולות ארוכות-טווח בקרב ארגונים מסחריים, ממשלות וארגונים אזרחיים, במטרה לפתור את ההתחממות הגלובלית. תודו שזו סיבה טובה לשיר.

 

בשבע יבשות שונות (כולל אנטרקטיקה!) הוקמו עשר במות ענק עליהן יופיעו עשרות אמנים (הנה הרשימה המלאה, לסקרנים). כמו לייב 8, רק טוב יותר. בארץ תוכלו לצפות במופע ביום שידורים מיוחד של ערוץ 10, כמו גם באתר השידורים העולמי שהוקם בשיתוף עם MSN.

 

אצלנו בארץ יתקיים היום (ו') יריד ירוק בכיכר רבין בתל אביב שיכלול שוק אוכל אורגני, דוכני בגדים ושלל מוצרים ירוקים אחרים, מתחם יוגה, הקרנת סרטים אקולוגיים, הופעות ואירועים של גרינפיס.

 

ביום שבת הגדול, החל מהשעה 19:00, יוקרן המופע העולמי על מסך ענק בכיכר רבין, ויופיעו הדג נחש, שוטי הנבואה, טיפקס, מוש בן-ארי, אפרת גוש ועוד. הכניסה: חינם.


בואי. הרוח היא רק תירוץ (צילום: איי פי)

 

גם אנחנו ב-Ynet התגייסנו למאמץ העולמי ומגישים לכם אוסף מוזיקלי מיוחד להצלת העולם. מסוף העולם ועד הדרך למניעתו, קבלו 60 וקצת דקות ירוקות של מוזיקה שתשנה את האקלים (אם מתעלמים מאלה הטוענים שההתחממות הגלובלית היא קונספירציה).

 

 

(שימו לב: מכיוון שהאוסף מוגש בקובץ קול אחד, לצד כל שיר תצוין נקודת ההתחלה שלו. לדוגמה, שיר מספר 2 מתחיל בדקה 2:26 של האוסף. אנחנו משקיעים עד הסוף ומגישים לכם גם את הזמנים המדויקים של כל שיר).

 

R.E.M. – It's The End Of The World As We Know It

(00:00)

זה מתחיל ברעידת אדמה, וזה סוף העולם המוכר לנו (ואני מרגיש עם זה סבבה). החצי הראשון של האוסף הזה מוקדש לנבואות זעם וחורבן לגבי העומד לבוא, אבל דווקא את השיר הזה אני מפרש אחרת. לא כתחזית שחורה וקודרת לעתיד העולם אלא כפרשנות לרגע הזה בהיסטוריה.

 

כל המטרה של Live Earth היא לשנות את העולם כפי שאנחנו מכירים אותו. להפוך לנקודה בזמן שאחריה העולם שלנו יהיה אחר - אנשים יהיו מודעים יותר, קשובים יותר לבעיה שעשויה לאיים על עתיד כולנו, ואולי אפילו יטרחו לעשות משהו. ללחוץ על הממשלה שתחוקק חוקים ירוקים, או לכבות את המזגן, או אפילו למחזר נייר מכתבים. אל תצחקו, מדי חודש נכרתים בארה"ב בלבד 8 מיליון עצים רק כדי להכין נייר לקטלוגים. זה העולם שאנחנו מכירים.

 

Peter, Bjorn and John – Young Folks

(03:52)

אחד השירים הכי טובים של 2006 מזכיר לנו את הסיבה העיקרית לכך שרוב אוכלוסיית העולם מעדיפה להתעלם בהפגנתיות מההתחממות הגלובלית והקרחונים הנמסים: לא ממש אכפת לנו מהצעירים, מהדורות הבאים, מהילדים שלנו. עד שתהיה פה קטסטרופה אנחנו בטח כבר לא נהיה פה – אז שהם יסתדרו עם הבלגן! עם מחשבה כזו בראש, השריקה החביבה של פיטר, ביורן וג'ון הופכת לשריקה מאיימת ומבשרת-רע, כמו זו של דריל האנה מ"להרוג את ביל", שמסמנת סכנה שמתקרבת.

 

Blind Melon – No Rain

(08:19)

זוכרים את הקליפ של הילדה המחופשת לדבורה מהקליפ של השיר הזה? ההתחממות הגלובלית עשויה להשפיע גם על הבית שלה. אחת התופעות המדאיגות ביותר של ההתחממות הגלובלית היא הגשמים, שהופכים פחות ופחות סדירים (ויעיד על כך החורף האחרון שלנו). אם אין גשם, אין יבול, אין אוכל, ואתם מבינים לאן כדור השלג הזה מתגלגל.

 

הבעיה היא שכרגע, יש בעולם יותר מדי גשם. בניגוד למחשבה האינסטינקטיבית, זה דווקא לא טוב. יותר גשם בא על חשבון פחות שלג, וכשהשלג נמס מוקדם יותר העונות מתחילות להתקצר ולהתארך, והטבע משתגע. רוב הצמחים בעולם לא יסתדרו עם מכה מטורפת של גשם בחורף קצר והמתנה ארוכה עד הגשם הבא.


פרל ג'אם. התאבדות כלל עולמית

 

The Postal Service – Sleeping In

(11:48)

בן גיבארד, הסולן של Death Cab For Cutie וכותב מוכשר מאין כמוהו, חובר לאמן האלקטרוניקה Dntel בפרויקט הצד המוצלח The Postal Service. באלבום הראשון (והיחיד, בינתיים) שלהם היו כמה שירים שהתאימו לכאן, ביניהם "Recycled Air", אבל בסוף נבחר דווקא השיר הזה - על הכחשה.

 

כמה הכל היה פשוט יותר לו היינו ממשיכים לישון עד מאוחר ולחלום שהעולם הזה בסדר, שלא צריך לדאוג מכך שהוא מתחמם אלא לשמוח מכך ש"עכשיו נוכל ללכת לשחות כל יום בנובמבר", כדברי הבית השני. אם הים חם אפשר לשחות תמיד, אבל הקרחונים יימסו והים יכסה את כל גוש דן. אבל אל תעירו אותו, הוא רק חולם. המציאות תכניס לו חתיכת סטירה כשהוא יתעורר.

 

David Bowie – Wild Is The Wind

(16:00)

עבור תושבי ניו אורלינס, הרוח הפראית ששורקת רגע לפני הביצוע המהפנט של בואי לקלאסיקה של נינה סימון היא לא רק מטאפורה לאהבה שלוחת רסן. ההוריקן הפראי שהכה בהם, כמו שלל סופות הטייפון והטורנדו שמכות באזורים שונים בעולם וכמו תופעת "אל ניניו" הזכורה לרע, מיוחסים גם הם, ניחשתם נכון, להתחממות הגלובלית שבה אנחנו, על פי הדעה הרווחת, אשמים.

 

טוב, אז הדעה אינה חד משמעית. יש גורמים שמנפנפים בדוחות מדעיים המוכיחים שההתחממות הגלובלית היא מעשה ידי אדם, ומולם מחנות שמנפנפים בדוחות מדעיים שטוענים שזהו הליך מחזורי של הטבע, והתרומה האנושית בטלה בשישים. תחליטו מה שתחליטו, זה תירוץ טוב להכניס לאוסף חידוש יותר ממושלם לשיר יפהפה.

 

Pearl Jam – World Wide Suicide

(21:45)

לפרל ג'אם, לעומת זאת, אין ספקות בעניין. זו התאבדות כלל-עולמית. השיר הזה אולי נכתב על המלחמה בעירק אבל לנו הוא מתאים לא פחות. כמו שמעשנים מתאבדים לאט, סיגריה אחר סיגריה, כך העולם שלנו מתאבד מפעל אחר מפעל, מכונית אחר מכונית, עד שנגמר הזמן. כמה זמן נשאר?


ביסטי בויז. ירוקים (צילום: רויטרס)

 

Muse – Time Is Running Out

(25:04)

למיוז יש תשובה: מעט מאוד זמן. מספיק עם נבואות הזעם, מספיק עם השירים שיספרו לנו כמה רע הולך להיות פה - אפילו רע יותר מעכשיו - אם לא נתעורר וניקח את עצמנו בידיים. Live Earth (בו מיוז, למרבה הצער, לא משתתפים) אמור לעשות בדיוק את זה: להעיר אותנו ברעש מוזיקלי כל כך גדול וחובק עולם שישמעו אותו עד שכבת האוזון (ולסקרנים ביניכם, רוב החשמל שמסופק להופעות מגיע ממקורות חשמל ירוקים). כי הזמן, כך אומרים לנו אל גור ומיוז, הולך ואוזל, וכל שנייה שאנחנו יושבים על התחת ולא משנים כלום היא שנייה שמזיקה לכוכב שלנו. נגמר הזמן, צריך להחליט.

 

Wilco - Either Way

(28:58)

צריך להחליט: לכאן או לכאן. מה עושה פה השיר הזה, שלא קשור לאקלים, לעולם, למצבי חירום? הוא כאן כציר האמצע בין נבואות הזעם המוזיקליות לבין הקריאה לקום ולעשות. Either Way, כלומר לכאן או לכאן, כך או כך. צריך לבחור האם למחזר, או להתמחזר. כל אחד יבחר במה שנראה לו לנכון. ג'ף טווידי מווילקו, בכל מקרה, "ינסה להבין, כך או כך".

 

Arcade Fire - Wake Up

(32:00)

תתעוררו! ובכך נפתח החצי השני של האוסף. ארקייד פייר לא צריכים אפילו לומר את המילים עצמן, השאגה הקבוצתית האדירה שחוזרת במהלך השיר היא השעון המעורר האולטימטיבי. "אנחנו מיליון אלים קטנים שמביאים סופות גשמים, הופכים כל דבר טוב לחלוד", שר וין באטלר בדחיפות ובבעתה. "ילדים, התעוררו. הכירו בטעות שלכם, לפני שהם יהפכו את הקיץ לאבק!" הוא מזהיר.


קולדפליי. לא הכל אבוד (צילום: רויטרס)

 

T. Rex - Chlidren Of The Revolution

(37:23)

אני פשוט מת על השיר הזה, אוקיי? זו הסיבה העיקרית שבגללה הוא פה. הוא גם מתחבר נהדר לשיר הקודם.

אבל הוא כאן גם בשביל הילדים שקוראים עכשיו ותוהים למה ההורים והסבים ושאר אבותיהם היו טיפשים מספיק כדי לקלקל את הטבע עד כדי כך שיידרש מופע כלל-עולמי כדי לפקוח את עיני תבל. אבות אכלו בוסר והשיניים שלכם כבר קהו, אין זה אומר שגם הילדים של הילדים צריכים לסבול משיניים רקובות. ילדי המהפכה יכולים להיות הדור שיציל את העולם. זה נשמע בומבסטי אבל זה כל הרעיון. "בשביל לפגוע בירח צריך לכוון לכוכבים". אם נרצה מהפכה, אולי נקבל לפחות שינוי קטן. גם זה משהו.

 

Faith No More – We Care A Lot

(39:46)

לפיית' נו מור אולי אין אמונה (כמשתמע משמם) אבל אכפת להם. אכפת להם לאללה. אכפת להם מ"אסונות, שריפות, שיטפונות (ודבורים קטלניות)". אכפת להם מרעב ומהמזון שקנו ב"לייב אייד" (הקונצרט העולמי משנות השמונים למניעת הרעב באפריקה). אכפת להם מכולנו כי הם יוצאים להציל את העולם, והם צודקים כשהם אומרים "זו עבודה שחורה אבל מישהו צריך לעשות אותה". פיית' נו מור כבר התפרקו, אבל מישהו עדיין צריך לעשות את העבודה הזו.

 

Janis Joplin – Try

(43:47)

כוהנת הרוק והסול ג'ניס ג'ופלין באה במיוחד מגן עדן כדי לדחוף אותנו עוד דחיפה קטנה קדימה. למחזר בקבוקי פלסטיק זה סבבה, לעודד שימוש בתחבורה ציבורית זה סבבה, אבל נסו להתאמץ עוד טיפה. אומרים שזה ישתלם לנו.


יוג'ין האטץ' מגוגל בורדלו. תחשבו מקומי (צילום: אור אלתרמן)

 

Beastie Boys – Get It Together

(47:35)

השיר הכי מגניב של הביסטי בויז ושאף אחד לא יגיד לכם אחרת. בניגוד לכל משתתפי האוסף הזה, אותם היינו שמחים לראות על במה אחת ביום היסטורי ומעט דמיוני אחד, הביסטי בויז באמת יופיעו ב-Live Earth, אם כי סביר להניח שהם לא ישירו את השיר הזה, פנינה נידחת מאלבומם Ill Comunication שמארחת את Q-Tip הנפלא.

 

"קחו את עצמכם בידיים", מסמפלים הביסטי בויז בהנאה גלויה, וגם אם כל שאר השיר לא אומר שום-כלום בריבוע (באמת, נראה אתכם מוציאים רציונל כלשהו מהטקסט שלו), השורה החוזרת היא הקובעת. "קחו את עצמכם בידיים, תראו מה יקרה".

 

Gogol Bordello - Think Locally, Fuck Globally

(51:22)

את רצף העלייה על הבריקדות מסיימים גוגול בורדלו, הלהקה עבורה הומצאו הבריקדות מלכתחילה. תאונת דרכים של פאנק ומוזיקה בלקנית, מהפכה חברתית וחוש הומור, יוגוסלבים וישראליים (אורן קפלן ורע מוכיח לקחו חלק בהרכב), וההופעה החיה הכי פרועה ושמחה שאפשר לראות כרגע על הפלנטה.

 

גם הם יופיעו, כמו הביסטי בויז, באיצטדיון וומבלי, ואפשר רק לקוות שנספיק לתפוס אותם בשידור העולמי. בזמן שאתם חושבים בקטן, בצורה מקומית בלבד, אתם מזיינים את כל העולם. לכו לשתות, לרקוד ולהתפרע עם הסולן יוג'ין האץ מגוגול בורדלו, אבל אחרי שיתפוגג ההנג-אובר תחשבו קצת על מה שהוא אומר. למה בכלל להתאמץ? התשובה בשיר המסיים.

 

Coldplay - Everything's Not Lost

(55:39)

כי אחרי הכל, המצב עדיין לא אבוד. נכון, העולם שלנו בדרך לשואה סביבתית, יש יאמרו שהיא כבר החלה. נכון, יש בו 6.6 מיליארד אנשים שלא אכפת להם ונכון, מופע מוזיקה, גדול ככל שיהיה, הוא לא הפיתרון (כפי שהוכיח Live 8 לפני כמה שנים). אבל לא הכל אבוד. כל השירים האלה, ועוד עשרות ומאות שלא נכנסו לאוסף, מנסים לומר לנו משהו די פשוט: המצב גרוע אבל הוא יכול להשתנות. וזה תלוי בנו, לא הכל אבוד.

 

האזינו לאוסף, צפו במופע Live Earth, ותנו כאן את דעתכם. ניפגש כאן אחרי המופע!

 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
REM. סוף העולם
צילום: רויטרס
מיוז. אין זמן
צילום: רויטרס
צילום: עטיפת האלבום
ג'ופלין. תתאמצו
צילום: עטיפת האלבום
לאתר ההטבות
מומלצים