שתף קטע נבחר

לא ברור מתי יתקיימו הבחירות - אם תפוזר הכנסת

לדברי היועץ המשפטי של הכנסת, הן אמורות להתקיים בכל מקרה תוך 60 יום, אבל ועדת הבחירות המרכזית אינה מסוגלת לעמוד בלוח זמנים זה. לחילופין, מציע צבי ענבר לשנות את חוק יסוד הממשלה כך שייערכו תוך 90 יום, אבל כלל לא בטוח שאפשר לגייס רוב לתיקון זה

סוגייה משפטית סבוכה מצטרפת היום (ה') לתוהו ובוהו השורר ממילא במערכת הפוליטית. היועץ המשפטי של הכנסת, עו"ד צבי ענבר, הגיש חוות דעת ליו"ר ועדת חוקה, חבר הכנסת אמנון רובינשטיין, הקובעת כי אם תאשר הכנסת בשבוע הבא את הצעת החוק לפיזור הכנסת, הבחירות לכנסת ולראשות הממשלה חייבות להתקיים תוך 60 יום.
ענבר מסביר, כי מרגע שנכנסה התפטרות ראש הממשלה לתוקף ומתקיימות בחירות מיוחדות, שוב אין הכנסת רשאית לקבוע מועד אחר לבחירות והן יתקיימו תוך 60 יום. הבעיה היא כי ועדת הבחירות המרכזית כבר הודיעה שאינה יכולה לעמוד בלוח זמנים זה.
הכנסת יכולה לנסות לאכוף את הבעיה ולקבוע בחוק לפיזור הכנסת כי הבחירות יתקיימו תוך 90 יום, אבל מצב כזה יגרור פנייה מיידית לבג"ץ, וזה יאלץ להכריע בסוגיית חוקיות ההחלטה. על כך אומר ענבר: "זוהי תוצאה שאינה ראויה ואינה רצויה בעליל. אסור שמועד קיומן של בחירות יהיה מוטל בספק משפטי".
ענבר מציע, על כן, שהכנסת תחוקק שינוי בחוק יסוד הממשלה, שיקבע כי אם ראש הממשלה מתפטר הבחירות המיוחדות צריכות להיערך תוך 90 יום ולא תוך 60 יום. גם תיקון כזה ייצור בעיה משפטית, שכן ספק רב אם אפשר להחיל אותו רטרואקטיבית על התפטרות ראש הממשלה, שכבר נכנסה לתוקפה.
ענבר אמנם מעדיף אפשרות זו, אך צריך לזכור כי היא תעורר בעיה נוספת. תיקון לחוק יסוד דורש רוב של 61 חברי כנסת בכל אחת משלוש הקריאות. חבר הכנסת רובינשטיין מביע ספק כבד בכך שהכנסת תצליח לגייס את הרוב הזה.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שאולי שם-טוב
רובינשטיין. ספק אם יהיה רוב לשינוי חוק יסוד הממשלה
שאולי שם-טוב
מומלצים