שתף קטע נבחר

חמישה שופטי בג"ץ ידונו בעסקת מזוז-קצב

בית המשפט הגבוה לצדק החליט להרחיב את ההרכב בעתירה נגד עיסקת הטיעון במחלוקת. בתפוח האדמה הלוהט ידונו ביום שלישי הבא חמישה שופטים, ובראשם נשיאת העליון דורית בייניש

הרכב מורחב ידון בעתירה: נשיאת בית המשפט העליון החליטה אחר הצהריים (יום א') להרחיב את הרכב השופטים הדן בעתירות נגד עיסקת הטיעון עם הנשיא לשעבר, משה קצב. בית המשפט הגבוה לצדק ידון בעניין בהרכב מיוחד של חמישה שופטים. בראש ההרכב המיוחד, שיתכנס ביום שלישי הבא, תעמוד הנשיאה בייניש עצמה. עיסקת הטיעון מייחסת לקצב שורה של עבירות מין חמורות, אולם היועץ המשפטי לממשלה מזוז החליט להסתפק במאסר על תנאי במסגרתה.

 

לצד בייניש, ידונו בעתירה המשנה אליעזר ריבלין, והשופטים איילה פרוקצ'יה, אדמונד לוי ואשר גרוניס. יצויין כי בדרך כלל נוהגים נשיאי בית המשפט להרחיב את ההרכבים כשמדובר בעתירות הנוגועות לסוגיות סבוכות - משפטית, ציבורית או פוליטית. בג"ץ מבקש כי ההכרעה תתקבל על ידי כמה שיותר שופטים, כך שמשקלו של כל אחד מהם בהכרעה יהיה קטן יותר. כמו כן הוא מבקש דיון מרחיב ומעמיק. כך למשל, בעתירה נגד תוכנית ההתנתקות ישבו בדין אחד עשר שופטים.

 

בשבוע שעבר הגישה פרקליטות המדינה לבג"ץ את תשובתה בעניין העתירות נגד עיסקת הטיעון. בתשובת הפרקליטות ציין היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, כי הסיבה העיקרית לכך שנחתמה עיסקת הטיעון במקום המשך ההליך המשפטי והעמדתו של קצב לדין, היא קושי ראייתי להוכיח את האישומים שעלו נגדו בטיוטת כתב האישום.

 

היועץ מזוז הבהיר בתשובת המדינה, לצד הנימוקים מדוע נחתמה עיסקת הטיעון, כי בחינת מכלול הראיות בתיק מעלה בבירור שבין הנשיא לבין א' (מבית הנשיא - א.ז) התקיימה מערכת יחסים אינטימית. עוד עולה כי גם פרקליטיו של הנשיא עצמו ציינו במהלך השימוע כי חומר הראיות בתיק אכן מצביע לכאורה על מערכת יחסים שכזו, אם כי הראיות מצביעות על קשר בהסכמה ולא תוך ניצול מרות.

 

למרות דבריו, ציין היועץ מזוז כי היה קושי רב לקבוע ממצאים מבוססים באשר למהות מערכת היחסים בין הנשיא ל-א' ולהגיע לכלל מסקנה "ברמת הוודאות הנדרשת במשפט הפלילי. עוד הוסיף כי בחלק מגרסאותיה של א' נתגלו קשיים, סתירות פנימיות ואי התאמות שהקשו לבסס עליהם ממצאים בדוקים ומהימנים. בנוסף, פרטים לא מעטים בגרסאותיה של א' נסתרו על ידי עדויות אחרות וראיות חיצוניות".

 

בעתירה עצמה, שהותרה לפרסום גם היא ביום חמישי האחרון, גוללה העותרת א' מבית הנשיא בשמונה עמודים את סיפורה ואת טענותיה נגד מזוז. העתירה הזכירה מעשים קשים וסופר בה למשל כי באחד הבקרים, ביקש קצב מהמתלוננת לבוא ללשכה לבושה בחצאית וללא תחתונים. עוד טענה א' בעתירה כי "ידיד של קצב ביקש שאהיה מאהבת של הנשיא".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קצב. עיסקה במחלוקת
צילום: איי פי
תפוח אדמה לוהט. בייניש
צילום: יוסי זמיר, פלאש 90
מומלצים