שתף קטע נבחר

הסנגורית הצבאית לוינגורד: מכתבי האזהרה - חובה

ל-ynet נודע כי אל"מ אורנה דוד, הסנגורית הצבאית הראשית, שיגרה לוועדת וינגורד מכתב ובו התריעה: אם תפרסמו המלצות אישיות, חובתכם לפרסם לפני כן מכתבי אזהרה. בוועדה רואים בדו"ח הביניים שכבר פורסם אזהרה אפשרית לבכירים - אך פרקליטים שונים מטילים ספק אם הדבר יעמוד במבחן בג"ץ

ועדת וינוגרד מחוייבת לשלוח מכתבי אזהרה - כך קובעת הסנגורית הצבאית הראשית, אלוף-משנה אורנה דוד, באיגרת ששיגרה לוועדה הבודקת את התנהלות הדרג הצבאי והמדיני במלחמת לבנון השניה.

 

ל-ynet נודע כי במכתב, ששוגר בימים האחרונים, טוענת הסנגורית כי על ועדת וינוגרד חלה חובה להוציא מכתבי אזהרה אם בכוונתה להגיש המלצות אישיות, שכן החוק מחייב זאת. דובר ועדת וינוגרד, אלי שקד, אישר ל-ynet את קבלת המכתב.

 

בימים אלה בוחנת הוועדה את השאלה אם יש לשלוח מכתבי אזהרה, או שמא יש להסתפק בתפישת הוועדה את כללי "הצדק הטבעי", כפי שפורטו בדו"ח החלקי שפירסמה בסוף אפריל. לטענת הוועדה, עצם הדו"ח החלקי הוא אזהרה למוזהרים פוטנציאליים ואין צורך להוסיף עליו ולשלוח מכתבי אזהרה - ולנהל תהליך ארוך שעשוי לעכב את הדו"ח הסופי. אולם לשיטת הסנגורית הצבאית הראשית, ראוי שמי שעשוי להיות מוזהר פוטנציאלי ייחשף לחומר הראיות ולאזהרות, על-מנת שיוכל להתגונן באופן סביר.

 

ולמרות הדברים הללו, בוועדה טרם הכריעו בעניין זה וייתכן שבסופו של דבר ייאלצו לשלוח מכתבי אזהרה. בשלב הראשון הם מעוניינים לקבוע באופן סופי אם יש צורך בהמלצות אישיות בנוגע לראשי המערכת הצבאית והפוליטית. לפי שעה מסתמן כי לא מן הנמנע שייכללו המלצות אישיות בדו"ח.

 

שלא לציטוט, מגבים חלק מפרקליטי המוזהרים הפוטנציאליים את מכתבה של אורנה דוד וההנחה היא שאם ועדת וינוגרד לא תשלח את מכתבי האזהרה ותמליץ המלצות אישיות, יגרור הדבר בג"ץ.  

 

ועדת וינוגרד כבר השיבה לסנגורית הראשית וציינה כי הוועדה שמה לנגד עיניה את הכללים שהחילה על עצמה בדו"ח החלקי, כפי שהם באים לידי ביטוי בפרק השלישי הנוגע לכללי הצדק הטבעי.

 

אם אכן ישוגרו מכתבי אזהרה, בצעד מקדים לקראת פרסום המלצות אישיות נגד בכירים בצבא ובממשלה, כי אז עשוי הדבר להביא לדחייה נוספת בפרסום הדו"ח הסופי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אזהרה חובה. אל"מ דוד
צילום: ירון ברנר
וינוגרד. קיבל את המכתב
צילום: גיל יוחנן
מומלצים