שתף קטע נבחר

המלצה למזוז: לחקור את אולמרט בפרשת כרמיה

פרקליטות המדינה סיימה את בדיקת החומרים שהעביר מבקר המדינה, וממליצה ליועץ המשפטי לממשלה לפתוח בחקירה פלילית נוספת נגד ראש הממשלה. מזוז יצטרך להכריע אם לפתוח בעוד חקירה, לצד זו הנערכת בפרשת בנק לאומי. החשדות: אולמרט רכש מבנה בהנחה מופלגת, ובתמורה סייע להאצת פרוייקט בנייה תקוע

פרקליטות המדינה ממליצה ליועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, לפתוח בחקירה פלילית שנייה במספר נגד ראש הממשלה, אהוד אולמרט. הפעם עומדת על הפרק פרשת הבית ברחוב כרמיה. שם, כך על פי הפרסומים, רכש אולמרט דירה בפרויקט במושבה הגרמנית בירושלים בהנחה הנאמדת בכ-320 אלף דולר, וזאת בתמורה לסיוע בהאצת הפרויקט מתוקף תפקידו כשר התמ"ת. בלשכת אולמרט לא מגיבים לפי שעה לדיווח. נגד אולמרט כבר עומדת חקירה פלילית אחת, בפרשת הפרטת בנק לאומי.

  

כזכור, הבדיקה בפרקליטות נפתחה לאחר שמבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס העביר את החומר ליועץ המשפטי לממשלה מבלי לכתוב דו"ח בנושא. לינדנשטראוס סבר כי יש חשד לפלילים ובהתאם לסעיף 14 ג' לחוק מבקר המדינה העביר את הנושא להכרעת היועץ.

 

בעקבות המלצת הפרקליטות, ובראשה ערן שנדר, יאלץ להתמודד היועץ המשפטי לממשלה עם דילמה נוספת בפרשיות הבכירים, ולהכריע אם אכן לפתוח בחקירה פלילית נגד ראש הממשלה. במשרד המשפטים סירבו לאשר את הפרטים, ומסרו רק כי החקירה נמצאת בשלבים מתקדמים.

 

שר התמ"ת האיץ פרוייקט?

באפריל השנה העביר מבקר המדינה את מלוא חומר החקירה בפרשת רכישת הבית ברחוב כרמייה על ידי ראש הממשלה אהוד אולמרט לידי מזוז. המבקר, מיכה לינדנשטראוס, ציין כי בחומר שהוגש יש "פוטנציאל לחקירה פלילית" והדגיש כי יש להמשיך ולחקור את העובדות באמצעים שאינם עומדים לרשותו.  

  

מלשכת ראש הממשלה נמסר אז כי: "מבקר המדינה ניסה בכל כוחו להכשיל את ראש הממשלה בעניין קניית הבית ברחוב כרמיה. משלא הצליח, המציא הליך של דו"ח נטול דו"ח ושיגר אותו ליועץ המשפטי לממשלה. אם זה לא היה כל כך עצוב זה ודאי היה מצחיק".

  

הפרשה עצמה התפוצצה לפני כשנה וחצי, אז פורסם כי אולמרט רכש דירה בפרויקט במושבה הגרמנית בירושלים בהנחה הנאמדת בכ-320 אלף דולר, בתמורה להאצת הפרויקט. הדירה נקנתה מחברת "אלומות" באוקטובר 2004. המבקר בדק האם ראש הממשלה רכש את הדירה במחיר עלות - כמיליון ומאתיים אלף דולר - שהוא כביכול מחיר הפסד עבור היזמים ונמוך במאות אלפי דולרים ממחיר השוק שלה. יחד עם זאת, מתווכים הבקיאים בשוק דירות היוקרה באזור טענו אז כי מדובר במחיר סביר.

 

במשרד מבקר המדינה בדקו האם קניית הדירה מהיזם גרמה להאצת הפרויקט, שהיה תקוע, בזכות תפקידו של אולמרט באותה עת כשר התמ"ת, האחראי בין היתר על מינהל מקרקעי ישראל. מבקר המדינה בדק גם האם בעקבות מכירת הדירה לראש הממשלה, הסירו את התנגדותם לבניית הפרויקט מהנדס עיריית ירושלים, אורי שטרית, שהוא ידיד אישי של אולמרט.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אולמרט היום, עם שר האוצר הנכנס בר-און
צילום: רויטרס
יכריע. מזוז
צילום: גיל יוחנן
מומלצים