שתף קטע נבחר

בייניש: איפה טיוטת כתב האישום נגד קצב?

בדיון בעתירות נגד עסקת קצב הביעה נשיאת העליון פליאה על כך שטיוטת כתב האישום המקורית נגד הנשיא לשעבר לא הוגשה לבית המשפט. נציג הפרקליטות טען: "זה נייר פנימי, נשמח למסור אותו - אבל לא היינו רוצים שיתפרסם". בייניש הבהירה: "אני מבקשת את הטיוטה". עו"ד שרגא: "הטיוטה המתוקנת היא אנורקסית לעומת כתב האישום המקורי"

בייניש רוצה לראות את הטיוטה המקורית: הבוקר (יום ג') החל בבג"ץ הדיון המכריע בדבר עסקת הטיעון של המדינה עם הנשיא לשעבר, משה קצב. הדיון מתקיים בפני הרכב מורחב של חמישה שופטים בראשות נשיאת בית המשפט העליון, השופטת דורית בייניש, כשלצידה יושבים המשנה אליעזר ריבלין, והשופטים אילה פרוקצ'יה, אדמונד לוי ואשר גרוניס.

 

הנשיאה בייניש פתחה בהקראת שמם של כל הפרקליטים, העותרים והמשיבים, בשש העתירות השונות, רשימה ארוכה מאוד של לא פחות מ-20 עורכי דין, רובם מהשורה הראשונה. בייניש אמרה בסוף הקראת השמות: "זו סוללה ארוכה מאוד". בקהל נכחו גם ליאור קצב וישראל קצב, אחיו ובנו של הנשיא לשעבר.

 

עו"ד יהודה רסלר, אשר הגיש את העתירה יחד עם עו"ד כנרת בראשי בשמה של א' מבית הנשיא, פתח ואמר: "אנחנו ננסה לשכנע אתכם שההחלטה לסגור את התיק של א' מבית הנשיא לוקה בחוסר סבירות קיצוני ואני עדיין לא נתקלתי בהחלטה כל כך בלתי סבירה". עו"ד רסלר ביקש לערוך השוואה עם תיק רמון, ואמר "אי אפשר להשוות את האישומים בתיק רמון", אך הנשיאה בייניש קטעה אותו מייד ואמרה: "אם אי אפשר להשוות לתיק רמון, ידבר אדוני על התיק הזה".

 

בשלב מסויים שאלה בייניש: "איפה טיוטת כתב האישום? לא קיבלנו? אתם מתכחשים להגיש אותה?" נציג הפרקליטות, עו"ד שי ניצן, השיב: "הטיוטה היא נייר פנימי, נשמח למסור אותו אבל לא היינו רוצים שהיא תתפרסם". בייניש הבהירה: "אני מבקשת לקבל את הטיוטה, אלא אם כן מישהו מתנגד".


סוללת הפרקליטים. צילום: גיל יוחנן

 

עורך הדין אליעד שרגא מהתנועה איכות השלטון אמר כי טיוטת כתב האישום המתוקנת היא ממש "אנורקסית", ביחס לטיוטה המקורית שהוגשה בינואר. השופטת בייניש הינהנה בחיוב לשמע ההערה.

 

טיוטת כתב האישום התפרסמה לראשונה ב"ידיעות אחרונות". הצדדים דנו בנושא, ועו"ד ניצן הבהיר כי "מה שפורסם בידיעות זה באחריותם", אולם הוסיף כי יוכנו עותקים לשופטים ויוגשו. חילופי הדברים מהווים איתות ראשון לכך שנשיאת העליון מתכוונת, ככל הנראה, לבדוק לעומקם את שיקוליו של היועץ המשפטי לממשלה בפרשה.


צילום: גיל יוחנן

 

לא הכל זרם על מי מנוחות בין העותרים: בשלב מסוים פרץ ויכוח סוער בין עורכי הדין אליעד שרגא וציון אמיר, סביב ציטוטים שהביא אליעד שרגא. עו"ד אמיר אמר: "אתה פופוליסט זול". עו"ד שרגא השיב: "אתה פופוליסט יקר". הנשיאה בייניש ביקשה מהשניים להפסיק את הויכוח.

 

מחוץ לאולם, הפגינו הבוקר כמה עשרות נשים בדרישה לבטל את עסקת הטיעון עם הנשיא לשעבר קצב ולשגר אותו למשפט, כאחד האדם. מדוברבנציגות של ארגונים שונים אליהן הצטרפו כ-30 נפגעות תקיפה מינית. הנשים אמרו בהפגנה כי אם העסקה תתקבל, תם שלטון החוק מבחינתן. הן נשאו שלטים עם הכיתובים "יורחקו עברייני מין מהשלטון" ו-"תבוטל עסקת הטיעון מזוז-קצב".

 

העתירות - בגלל "עסקת מזוז-קצב" 

כזכור, בתחילת השבוע שעבר הוחלט להרחיב את ההרכב שדן בעתירות נגד עיסקת הטיעון עם הנשיא לשעבר, משה קצב. בראש ההרכב המיוחד עומדת הנשיאה בייניש עצמה. עיסקת הטיעון מייחסת לקצב שורה של עבירות מין חמורות, אולם היועץ המשפטי לממשלה מזוז החליט להסתפק במאסר על תנאי במסגרתה.

  

לפני כשבועיים הגישה פרקליטות המדינה את תשובתה בעניין העתירות נגד עיסקת הטיעון. בתשובת הפרקליטות ציין היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, כי הסיבה העיקרית לכך שנחתמה עיסקת הטיעון במקום המשך ההליך המשפטי והעמדתו של קצב לדין, היא קושי ראייתי להוכיח את האישומים שעלו נגדו בטיוטת כתב האישום.

 

היועץ מזוז הבהיר בתשובת המדינה, לצד הנימוקים מדוע נחתמה עיסקת הטיעון, כי בחינת מכלול הראיות בתיק מעלה בבירור שבין הנשיא לבין א' מבית הנשיא התקיימה מערכת יחסים אינטימית. עוד עלה כי גם פרקליטיו של הנשיא

 עצמו ציינו במהלך השימוע כי חומר הראיות בתיק אכן מצביע לכאורה על מערכת יחסים שכזו, אם כי הראיות מצביעות על קשר בהסכמה ולא תוך ניצול מרות.

 

כזכור, במהלך הדיונים בתשובות לעתירות, נחשפו עוד ועוד פרטים מחקירת המשטרה. כך למשל, חשפה המתלוננת א' מבית הנשיא בתשובתה כי הנשיא קצב התקשר אליה 689 פעמים. על פי הנתונים שהוצגו - בתקופה שבה התקיימו השיחות התקשרה א' לנשיא רק 19 פעמים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בייניש. נכנסת לפרטי הפרשה
צילום: חיים צח
מזוז. היועץ והעסקה
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
הדיון בבג"ץ
צילום: גיל יוחנן
צילום: יואב גלאי
טיוטה אנורקסית. עו"ד שרגא
צילום: יואב גלאי
מומלצים