שתף קטע נבחר

אורלב: אף ספין לא יטשטש את מחדלי הממשלה

המערכת הפוליטית כמרקחה בעקבות פרסום דו"ח המבקר בנוגע לטיפול בעורף במלחמה. יו"ר הכנסת איציק סבורה שלא ניתן לתלות את כל הליקויים בממשלת אולמרט: "כולנו אשמים, אבל מה שחשוב עכשיו זה לעסוק בתיקון". עמיתיה קצת פחות סלחניים: "אולמרט הוא בגדר תאונת דרכים היסטורית", מאשים אריה אלדד - ואילו יוסי שריד מכנה אותו "פרחח חצוף"

"שום ספין שנועד לקעקע את מוסד מבקר המדינה לא יטשטש את מחדלי הממשלה הקשים, ולא יוכל להושיע את ראש הממשלה מהצורך לקחת אחריות ולהסיק מסקנות אישיות" - כך אמר בצהריים (יום ד') יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, חבר הכנסת זבולון אורלב, בעקבות פרסום דו"ח המבקר החריף אודות היערכות העורף במלחמת לבנון השנייה.

 

אורלב ויו"ר הכנסת, דליה איציק, קיבלו היום את הדו"ח מידי המבקר, מיכה לינדנשטראוס. "מדובר באחד הדו"חות החמורים בתולדות מדינת ישראל", העיר ח"כ אורלב. "הממצאים מאשרים חד-משמעית את טיפול הממשלה הכושל בעורף ואת הפקרת והזנחת אזרחי הצפון, שידועים לכל מי שהיה במדינה בקיץ שעבר".

 

דו"ח המבקר על הטיפול בעורף:

 

איציק אמרה בעת שהוגש לה הדו"ח כי היא אינה מתרשמת שהמבקר "מחפש" את ראש הממשלה. "אי אפשר לצפות מממשלה בת חודשיים שתטפל בליקויים שהיו קיימים שנים. לפני המלחמה חשבו שהאיומים הם על הנייר, והמלחמה שמה אותם על השולחן. כולנו אשמים", אמרה איציק.

 

לימור לבנת (ליכוד) ואבשלום וילן (מרצ) הסתייגו מדבריה של איציק. וילן אמר: "אני דורש מראש הממשלה והשרים לקחת אחריות ולהפסיק למרוח את הציבור באמירות 'כולנו אשמים', שפירושן שאף אחד לא אשם. יש להתחיל לתקן את הליקויים ולקחת אחריות. איציק השיבה לטענות: "כיהנתי בעצמי כשרה שש שנים, וגם אני אשמה. מה שחשוב עכשיו זה להתעסק בתיקון".


מעלעלים בדו"ח. אורלב, איציק ולינדנשטראוס (צילום: אריאל ירוזולימסקי)

 

עם זאת, לא כולם נקטו בעמדתה הסלחנית של יו"ר הכנסת. התנועה לאיכות השלטון קראה לראש הממשלה להתפטר בעקבות הממצאים שהוצגו בדו"ח. "אולמרט נושא באחריות ישירה לכשל העמוק שחשף המבקר, ומצטרף לכשלים בניהול המערכה כפי שחשפה ועדת וינוגרד", אמרו בתנועה.

 

"מחדלי המלחמה ידועים לכל אזרח"

העבודה אמנם חברה בממשלה, אך חבר הסיעה, עמי אילון, ששימש כיו"ר ועדת המשנה שבדקה את הטיפול בעורף, תקף את התנהלות המשרדים השונים ביישום לקחי המלחמה. "בדו"ח שלנו התייחסנו במילים פחות בוטות לנושא, למרות שהמהות היא אותה מהות. בסך הכל, הוא מסביר עד כמה תהליך קבלת ההחלטות היה בעייתי. הוא מסביר עד כמה פיקוד העורף צריך היה לפעול אחרת ולא פעל. למעשה הוא אומר דברים עצובים, משום שהוא מסביר עד כמה הממשלה לא הייתה מודעת למציאות שנוצרה במלחמה".

 

גם באופוזיציה ניצלו את ההזדמנות כדי לנגח את ראש הממשלה. יו"ר סיעת הליכוד, ח"כ גדעון סער, אמר כי "מחדלי הממשלה בנושא ידועים לכל אזרח במדינה, וגרוע מכך - דבר לא נעשה לתקן אותם בשנה שחלפה מאז תום המלחמה. התקפה על המבקר במקום התייחסות עניינית מעידה על כך שממשלת המחדל אינה מסוגלת לתקן ולהפיק לקחים".

 

ח"כ אריה אלדד (האיחוד הלאומי-מפד"ל) הוסיף כי "ראש הממשלה וממשלתו נכשלו כישלון מחפיר בטיפול בעורף ואינם זכאים אפילו ליהנות מהספק כאילו רק טעו. אולמרט הוא בגדר תאונת דרכים היסטורית שקרתה לישראל וככל שנזדרז להיפטר מהנהג הקטלני יגדלו סיכויינו להשתקם".

 

חבר הכנסת לשעבר יוסי שריד, ששהה בצפון במהלך כל ימי המלחמה - ואף שימש חבר בוועדה שהקימו הארגונים החברתיים לבדיקת המחדל - אמר ל-ynet כי אולמרט כלל לא טיפל בליקויים שהתגלו. "הממשלה קיבלה את ההחלטה לצאת למלחמה באותו יום מר ונמהר, והיא לא ידעה איזו החלטה מתקבלת. אולמרט הוא פרחח חצוף. במקום לקבל אחריות, הוא אמר שנשאר כדי לתקן את מה שקלקל, ועכשיו הוא אפילו ממשיך לקלקל".

 

התנועה לאיכות השלטון קראה לראש הממשלה להתפטר לאלתר נוכח הדו"ח החמור. בתנועה אמרו כי מדובר בדו"ח נוקב המצביע על שורת כשלים חמורים הנוגעים למוכנות העורף למלחמה, וההגנה שהיתה צריכה להינתן לו במהלכה. בתנועה מציינים עוד כי הכשלים הללו מצטרפים לשורת הכשלים שנחשפו בדו"ח הביניים של ועדת וינוגרד.

  

גם הפורום המשפטי למען ארץ ישראל פונה לראש הממשלה ואומר כי תגובתו של ראש הממשלה לדו"ח המבקר מערערת את השלטון והורסת את ביקורת המדינה: "אולמרט המציא שיטה כדי להסית את האש מהביקורת החמורה על רשלנות הממשלה. הוא משתלח במבקר ומנסה לטשטש את הביקורת".

 

בהכנת הידיעה השתתפו אטילה שומפלבי ואבירם זינו
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אורלב. "תושבי הצפון הופקרו"
צילום: ניב קלדרון
צילום:  אלי אלגרט
שריד. "אולמרט פרחח"
צילום: אלי אלגרט
לינדנשטראוס. הדו"ח מדבר בעד עצמו
צילום: אריאל ירוזולימסקי
מומלצים