שתף קטע נבחר

אושר בכנסת: מתנגדי ההתנתקות יזכו ל"חנינה"

על-פי ההצעה מתנגדי ההתנתקות שלא סיכנו חיים יזכו לחנינה. אחד מיוזמי ההצעה, ח"כ ראובן ריבלין אמר: זהו צו פיוס לאומי בין המדינה לציבור שנפגע מההתנתקות". בעבר סירב לגייס צעירים שנפתחו נגדם תיקים פליליים בהתנתקות

מפגיני ההתנתקות יכולים לישון בשקט: מליאת הכנסת אישרה הערב (יום ד') בקריאה טרומית הצעת חוק הקובעת כי ההליכים הפליליים שננקטו נגד אנשים על רק התנגדותם ליישום תוכנית ההתנתקות, יופסקו ויימחקו, זאת בתנאי שלא היה במעשיהם סכנה ממשית לחיי אדם.

 

על-פי הצעת החוק, תוקם ועדה שתהיה הגורם המוסמך לקבוע כי התקיימו התנאים הנדרשים לצורך הפסקת ההליכים בכל מקרה לגופו. את הצעת החוק הגישו מספר חברי כנסת, ביניהם ראובן ריבלין (ליכוד), עמירה דותן (קדימה) ויצחק לוי וזבולון אורלב (איחוד לאומי-מפד"ל).

 

ח"כ ריבלין אמר כי "זהו צו פיוס לאומי בין המדינה לציבור שנפגע באופן הקשה ביותר מההתנתקות". ח"כ לוי הוסיף כי "החוק מבטא את הרצון של הציבור להתפייס עם מגורשי גוש קטיף והמחנה הכתום שנאבק בהתנתקות".

 

ח"כ דותן, מסיעתו של ראש הממשלה, אמרה: "מטרת הצעת החוק היא להביא לפיוס ולהתקרבות בעם, שכן הגיעה העת לחדול מן ההתייחסות הקשה לבני הנוער המועמדים לגיוס. כמי שמאמינה בחוק, עלינו לתת לאנשים שנגדם הוגשו כתבי אישום את החנינה הנדרשת על-מנת לאפשר להם המשך עשייה אזרחית במדינה".

 

לפני שבועיים התייחס גם ראש הממשלה, אהוד אולמרט, לנושא. בנאום בכנסת הוא אמר: "אני מוכן לבקש משר המשפטים ומהיועץ המשפטי לממשלה לבדוק את העניין הזה. לא כל רישום פלילי. לא רישום פלילי בעבירה מחמירה. אבל יש רבים מאוד שאפשר להקל עליהם כי הם בסך הכל נסחפו, אולי מעבר לגבול פורמלי בענין שלא קשור לחיפוש טובת הנאה פרטית. בהחלט לא בכל עניין מהסוג הזה צריכים להגיע לאכיפה הכי קיצונית, גם במקום שעל פני הדברים יש דרך למצוא מוצא שיקל עליהם".

 

חלק ממתנגדי ההתנתקות נפגעו, מפני שצה"ל סירב לגייסם. בנובמבר 2005 דווח לראשונה ב-ynet כי צה"ל את גיוסם של חמישה בני 18 שאמורים היו להתגייס, בעקבות מעורבותם בתקיפת אנשי כוחות הביטחון ופעולות בלתי חוקיות אחרות הקשורות בהתנתקות. אך ארבעה חודשים לאחר מכן הוחלט לגייס 22 צעירים שבעבר נפתח נגדם תיק פלילי בעקבות אירועי ההתנתקות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי כהן
הפגנה נגד ההתנתקות. ארכיון
צילום: אבי כהן
מומלצים