שתף קטע נבחר

אולמרט: המלצות המבקר לעורף ייושמו במלואן

ל-ynet נודע כי ראש הממשלה אמר למקורביו שיש לעשות הבחנה מלאה בין הדו"ח המקצועי על הטיפול בעורף, לבין דבריו האישיים של המבקר על ראש הממשלה: "אנשי המקצוע במשרד המבקר הם אנשים מקצועיים, אחראים ומנוסים. המלצותיהם ראויות בהחלט להתייחסות רצינית"

"אפעל אישית ליישום מלא של ההמלצות המופיעות בחלק המקצועי של דו"ח מבקר המדינה. יש להפריד בין הכעס על המבקר, לבין החלק המקצועי בביקורת, שהוא ראוי ליחס רציני מצידנו". - כך אמר אמש (ד') ראש הממשלה אהוד אולמרט, לאחר היום הסוער בו פורסם דו"ח הכישלונות בעורף במלחמת לבנון השנייה.

 

עוד אמר אולמרט למקורביו: "הדו"ח עצמו מאיר סוגיות חשובות ביותר בטיפול בעורף, בהן נמצאו כשלים וליקויים. זהו הוא דו"ח רציני, הראוי ליחס רציני. אנחה את כל שרי הממשלה, את הפקידות ואת כל הרשויות האחראיות, כל אחד בתחומו, לאמץ את הדו"ח כלשונו".

 

סיקור דו"ח העורף:

 

ל-ynet נודע שראש הממשלה ביקש ממקורביו לעשות הבחנה מלאה בין הדו"ח המקצועי על הטיפול בעורף, לבין דבריו האישיים של המבקר, השופט מיכה לינדנשטראוס, במבוא שכתב לדו"ח. "מה שהיה לנו לומר למבקר עצמו - נאמר. עכשיו צריך להמשיך בעבודה המקצועית לטובת שיפור ההכנה של העורף, לטובת הפקת הלקחים. עכשיו עלינו להמשיך בכל הכוח לתקן את הליקויים", הנחה אולמרט את אנשיו.

 

עוד אמר אולמרט למקורביו: "פעלנו כל השנה האחרונה כדי לתקן ליקויים שגילינו בעצמנו. גילינו שחלק ניכר מהמלצות המבקר עולות בקנה אחד עם הליקויים שאנו זיהינו בטיפול בעורף. אני מבקש שנשקיע בכך את כל המשאבים הדרושים, כדי שלקראת עימות נוסף, אם יבוא חלילה, יקבלו אזרחי המדינה מיגון, הגנה ומרקם חיים טובים יותר מאשר במלחמה של הקיץ האחרון".

 

"אנשי המקצוע במשרד המבקר שכתבו את הדו"ח הזה, בעיקר אלה העוסקים בתחום הביטחוני, הם אנשים מקצועיים, אחראים ומנוסים. המלצותיהם ראויות בהחלט להתייחסות רצינית שלי, של שרי הממשלה וכל הרשויות הנוגעות בדבר", אמר אולמרט והוסיף כי זו האחריות המוטלת עליו כראש הממשלה.

 

פיקוד העורף: המפקד יישאר, מתקנים ליקויים

ובתוך כך, בפיקוד העורף יחלו מיידית בתיקון הליקויים שנחשפו בדו"ח המבקר. בצה"ל הדגישו כי ההתייחסות לדו"ח המבקר רצינית ואין כל כוונה להתעלם מהערותיו.

 

על-אף שבצה"ל מנסים לשדר אווירה של גיבוי ותיקון ליקויים, בקרוב יתברר עד כמה ראשי פיקוד העורף יזכו לגיבוי. אם מפקד פיקוד העורף, האלוף יצחק גרשון, לא יקבל תפקיד בכיר במטכ"ל - אזי הדבר עשוי להתפרש כאי-אמון בקצין שצמח בחטיבת הצנחנים ומילא שורה ארוכה של תפקידים בצה"ל. גרשון היה מועמד לתפקיד אלוף פיקוד המרכז, אך הוא נשאר בסופו של דבר עם הכומתה הכתומה של פיקוד העורף.

 

לאלוף יצחק ממתין גם הדו"ח המלא של ועדת וינוגרד, שעשוי - על אף שאינו עוסק ישירות בעורף - לסלול את דרכו מחוץ לצבא. גם סגנו של יצחק, תת-אלוף אברהם בן-דוד, ראש מטה פיקוד העורף, ממתין להחלטה לגבי המשך דרכו בצה"ל. אין זה סוד שהוא לוטש עיניים לתפקיד אלוף הפיקוד. גם להחלטה בעניינו עשויות להיות השלכות באשר למידת האמון לה הוא זוכה בצה"ל.

 

מכל מקום, לא צפויים בתקופה הקרובה שינויים בפיקוד העורף, ושם מתכוונים להציג כבר בחודש הבא קמפיין גדול לציבור, פרי מסקנות התחקיר הפנימי, בנושא הדרכת אוכלוסיה. עם זאת, החודשים הקרובים יהיו משמעותיים עבור הפיקוד הקטן, ובצה"ל יצטרכו לקבל בין היתר החלטה, האם מי שעומד בראש המערכת צריך להיות איש מקצוע מתחום החירום, או לוחם שזוכה לקידום.


פורסם לראשונה 18/07/2007 23:31

 

בהכנת הידיעה השתתף חנן גרינברג
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אולמרט. ניגש ליישום
צילום: איי פי
לינדנשטראוס מגיש את הדו"ח
צילום: אריאל ירוזולימסקי
מומלצים