שתף קטע נבחר

הכנסת מציגה: מכירת סוף העונה

דקה ורבע לפני פגרת הקיץ - ממהרים חברי הכנסת להגיש הצעות חוק רבות. חלקן מאושר בקריאות טרומיות, בהליכים מזורזים מתמיד. ח"כ וילן מזהיר: "אלה 'מכירות סוף העונה', והתרופפות כללית של חום הקיץ והרצון להעביר חוקים בכמויות אדירות". לפניכם חלקים נבחרים ממצעד הצעות החוק השבוע

"אני אמנם לא מבין גדול באופנה, אבל מה שמתרחש בכנסת בימים האחרונים זו פשוט מכירת סוף העונה". כך אומר היום (ה') חבר הכנסת אבשלום וילן (מרצ) בשיחה עם ynet.

 

בשבוע הבא תצא הכנסת לפגרה ארוכה במיוחד, שתסתיים רק לאחר החגים. בניסיון אחרון לנצל את המושב הנוכחי בכנסת, פועלים הנבחרים שלנו בפעלתנות יתר בימים האחרונים. המשמעות: הצפה של הצעות חוק, שאילתות וחוקים שנויים במחלוקת, שמואשרים במליאה ללא דיון מעמיק. הוכחה לרצונם של הח"כים להדביק פערים ולנצל את הימים האחרונים לפני הפגרה ניתן היה למצוא ביום שלישי האחרון. מליאת הכנסת סיימה את עבודתה בשעה 22:00, שנחשבת למאוחרת במיוחד בימים כתיקונם.

 

בימים האחרונים מוצפת הכנסת בהצעות חוק פרטיות שמוגשות על ידי חברי הכנסת. נראה שרבים מהם רוצים להרוויח זמן באופן הבא: על פי הנוהל להגשת הצעות חוק, מעת שהגיש ח"כ הצעת חוק צריכים לחלוף 45 ימים עד שהצעתו תעלה לקריאה טרומית. ימי הפגרה נספרים במניין ימים אלה, ולכן מזדרזים הח"כים להגיש טרם הפגרה הצעות חוק רבות.

 

המשמעות היא ש'חוקי טרום-פגרה' יובאו לקריאה טרומית מייד עם החזרה מהפגרה. "הח"כים רצים ומגישים המון הצעות חוק לפני הפגרה כי 45 הימים נספרים כבר בפגרה. כך הם מרוויחים זמן", אומר מזכיר הכנסת לשעבר אריה האן.

  

תופעה נוספת שניכרת בימים האחרונים היא הגשת שאילתות רבות לשרי הממשלה. האם זה קשור ל'תיקוני סטטיסטיקה' של עבודת הח"כים? האן מסביר: "הח"כים רוצים למלא את מכסת השאילתות שמותר להם להגיש. לכן יש לפרש את המירוץ של הימים האחרונים בהגשת שאילתות כניסיון להדביק את המכסה".

 

החוק החדש טוב, התקציב לא קיים

ולא זו בלבד. בימים האחרונים עברו מספר חוקים שנויים במחלוקת. קחו למשל את חוק חינוך חובה עד לסוף כיתה י"ב שאושר השבוע על ידי הכנסת בקריאה שנייה ושלישית. עד הרגע האחרון לא היה ברור אם החוק יזכה לרוב במליאה. לכאורה מדובר בחוק חשוב ובעל משמעות אדירה, אלא שזמן קצר בלבד אחרי שיוזמי החוק סיימו לטפוח לעצמם על השכם - התברר כי החוק כלל אינו ישים. שרת החינוך, יולי תמיר, אמרה שחברי הכנסת הופכים למעשה את משרד החינוך לעבריין בעל כורחו, כיוון שמדובר בהצעת חוק שלא תוקצבה, אך עלותה מיליוני שקלים, ולכן לא ניתן יהיה ליישמה.

 

אחד מיוזמי החוק, זבולון אורלב, מתנגד לטענה כי החוק אינו ישים. "אני דוחה את טענותיה של שרת החינוך. היא צריכה לדפוק על השולחן ואם צריך גם להפוך את השולחן כדי שהחוק יהיה ישים. זה כמו שהמשטרה תגיד שהיא לא יכולה לתפוס גנבים כי אין לה דלק לניידות", אמר.

 

דוגמא נוספת: אמש אושרה במליאת הכנסת בקריאה טרומית הצעת חוק הקובעת כי קרקעות קק"ל יוקצו ליהודים בלבד. "מדובר בחוק גזעני שעומד בניגוד לפסיקת בג"ץ. החוק הזה הוא חלק ממכירת סוף העונה של הממשלה", אומרת יו"ר סיעת מרצ ח"כ זהבה גלאון.

 

"מכיוון שהכנסת יוצאת לפגרה - זה האתנן של הממשלה לחברי הכנסת מהימין. מצד אחד חברי הכנסת האלה רוצים רוצים להפיל את ממשלת אולמרט ולפזר את הכנסת ומצד שני הם יודעים שאין רוב להפלת אולמרט ולכן הם מנסים להוציא את המקסימום על מנת לקדם חוקים גזעניים בכנסת שתואמים את השקפת עולמם", אומרת גלאון.

 

אפילו הנערים והנערות שהתפרעו במהלך ההתנתקות זכו אמש לחסד במליאת הכנסת, כאשר זו אישרה בקריאה טרומית לתת חנינה למי שלא סיכנו חיים. אחד מיוזמי ההצעה, ח"כ ראובן ריבלין אמר: "זהו צו פיוס לאומי בין המדינה לציבור שנפגע מההתנתקות".

 

איך חוק נולד? תוך שתי דקות

גם "חוק טל" זכה להארכה המיוחלת אמש, שבוע לפני הפגרה. עכשיו בני הישיבות יכולים לישון בשקט עוד 5 שנים לפחות. אם חשבת שעל כל הצעת חוק מתקיים דיון מעמיק - זו טעות. אמש, אישרה הכנסת חוקים רבים בקריאה טרומית. אולי בשל העומס הרב - חלק מההצבעות לקחו לא יותר משתי דקות.

  

עם זאת, יש לציין כי לא כל חוק עובר. הכנסת דחתה בקריאה טרומית הצעת חוק של 'ישראל ביתנו' לשינוי שיטת הממשל. הסיעה ניסתה בכל כוחה להעביר את החוק לפני הפגרה, אך ללא הצלחה. יו"ר ועדת חוקה, פרופ' מנחם בן ששון מתרעם על הדרך: "הצעת החוק שמבקשת לשנות משטר פרלמנטרי למשטר נשיאותי בניגוד להסכמים בקואליציה, ומבקשת לעקוף דיון יסודי שמתנהל בוועדת החוקה מזה כשנה – היא דוגמת מופת לניסיון לנצל רגעים של סיום מושב לשם רשימת הישג מפוקפק".

 

ח"כ דוד רותם (ישראל ביתנו) מגיב: "לא מדובר בהפרת הסכמים ובשום מחטף. מדובר ברצון לבצע שינוי אמיתי עמוק וכנה בשיטת המשטר, כפי שדורשים כל הפרופסורים למדע המדינה ולמשפט. לצערי בוועדת חוקה אין התקדמות בנושאים הללו מתוך רצון של כבוד היו"ר לרצות יותר מידי מפלגות".

 

ח"כ אבשלום וילן מסכם את תופעת ה'שליפות': "יש לי רושם שלא פעם ולא פעמיים חברי כנסת לא מבינים ממש על מה הם מצביעים. אלה 'מכירות סוף העונה'. יש חברי כנסת שמצביעים בניגוד מוצהר למצע המפלגה שלהם. זה חלק מההתרופפות הכללית של חום הקיץ והרצון להעביר חוקים בכמויות אדירות. זהו בהחלט תהליך מדאיג".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גבי מנשה
ח"כ וילן. מכירת חיסול
צילום: גבי מנשה
האן. להדביק את המכסה
צילום: גיל יוחנן
השרה תמיר. מאיפה המימון?
צילום: גיל יוחנן
מומלצים