שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  ראשון-לציון: גופת דולפין צעיר נמצאה בחוף הים
  איום הדיג על אוכלוסיית הדולפינים החיה באורח קבע מול חופי ישראל, גבה השבוע קורבן נוסף לאחר שדולפין צעיר שחיפש אחר מזון בסמוך לרשתות דיג בים, נלכד בהן וטבע למוות. "בתקופת הקיץ ישנו שלל דיג קטן יותר, המחייב את הדולפינים להסתכן בחיפוש אחר מזון, דבר המביא למקרי מוות רבים יותר", אומרים חוקרי מרכז מחמל"י

  מספר ימים לאחר שנצפתה להקת דולפינים גדולה מול חופי נתניה, נפלטה גופתו של דולפין צעיר בחוף ראשון-לציון. השמחה הרבה שפקדה את מתנדבי וחוקרי המרכז למחקר והצלת יונקים ימיים (מחמל"י) בסוף השבוע, בעקבות הופעתה של להקת דולפינים גדולה במיוחד מול חופי נתניה, לא נמשכה זמן רב. סיור שגרתי של פקחי רשות הטבע והגנים שהתקיים אמש (ג') בסמוך לשעה 8:30 בבוקר, גילה דולפין המוטל ללא רוח חיים על החוף.

   

  יו"ר המרכז, אביעד שיינין, הוזעק על ידי הפקחים למקום האירוע והבחין כי קבוצה של סרטני חולון-החוף החלה להסתער על גופת הדולפין. לאחר שהגופה פונתה מהאיזור, היא נשלחה לניתוח לאחר המוות שהתבצע על ידי חוקרי המרכז מהחוג לציוויליזציות ימיות באוניברסיטת חיפה. "מדובר בדולפין צעיר מהמין דולפינן מצוי, באורך של 212 ס"מ, השייך לאוכלוסיית הדולפינים שחיה מול חופי ישראל באורח קבע", מציין שיינין. "קיבתו של הדולפין היתה מלאה בדגים, דבר המעיד על מצב גופני טוב. עם זאת, הבחנו בשיפשוף בצידו השמאלי של הדולפין", הוא מוסיף. "אנו מעריכים כי הדולפין נתפס כשהגיע לחפש מזון בקרבת ציוד דיג, נלכד בו וטבע למוות".

   


  סרטנים מסתערים על גופת הדולפין (צילום: אביעד שיינין, מחמל"י)

   

  שיינין מבהיר כי לאחר בחינה של כלל מקרי המוות בקרב דולפינים שנלכדו בציוד דיג, נתגלה כי ביחס לשאר הגילאים, חתך הדולפינים בגילאי שנתיים עד חמש המתים מהילכדות בציוד דיג, גדול יותר. "מדובר בתופעה הגיונית מאחר וזו התקופה בה הדולפינים מתחילים לגלות עצמאות ולומדים את יכולות ציד המזון מאימם ומשאר חברי הלהקה", הוא מסביר. "בדרך כלל, דולפינים צעירים ובלתי מנוסים, המגיעים לחפש מזון בקרבת ציוד הדיג נלכדים ברשתות וטובעים למוות, מאחר ואינם מצליחים לעלות אל פני המים על מנת לנשום אוויר".

   

  אל חופי ישראל נפלטים כ-15 דולפינים וליווייתנים בממוצע מדי שנה, מתוכם 8 דולפינים מהמין דולפינן מצוי. מדוע בתקופת הקיץ ישנם מקרי מוות

  רבים יותר? "בתקופה זו שלל הדיג קטן יותר, דבר המאלץ את הדולפינים לחפש את מזונם בקרבת ציוד הדיג", מסכם שיינין. "מאחר והמזון אינו נפוץ בסביבתם הקרובה, הם מסתכנים יותר ובמקרה הזה, התוצאה עגומה ומצערת".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  נלכד ברשת וטבע למוות
  צילום: אביעד שיינין, מרכז מחמ"לי
  דולפינים צעירים מסתכנים יותר
  צילום: אביעד שיינין
  מומלצים