שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  זו כבר אופרה אחרת

  מרכז חדש לאופרה פרינג' נחנך בימים אלה ביפו. "יש צורך בהכשרת דור של יוצרים מבצעים וקהל שירחיבו ויעשירו את השפה האמנותית של האופרה", אומרת אינגי רובין, יוזמת הרעיון

  מרכז חדש לאופרה פרינג' ייחנך בקרוב ביפו. המיזם החדש, שיפעל תחת מרכז מנדל, מעורר עניין גם במסדרונות מנהל תרבות, שם מאשרים: "אכן התקיימו היוועצויות מקדמיות עם אנשי המדור המקצועי במנהל, אשר רואים בעין יפה את פעילות האופרה פרינג', וממתינים להגשה רשמית של הבקשות לקראת תחילת 2008. לאחר ההגשה ובדיקת המסמכים הנלווים, ובהתאם לתקציב שיועמד לרשות המנהל, תישקל תמיכה בפרויקט".

   

  את המרכז ינהל אמנותית הבמאי יובל זמיר והחלום הוא להפוך את חללי מרכז מנדל לבית ליצירה מקורית שתתמקד ביוצרים ובמבצעים ישראליים. אינגי רובין, מנכ"לית מרכז מנדל ויוזמת הרעיון, אומרת כי המיזם נולד מתוך צורך קיים בשטח. "יש צורך בפעילות אמנותית חדשנית שתאפשר מחקר ופיתוח של הז'אנר, יצירת חומרים מקוריים שלא תמיד ימצאו את מקומם בגוף הגדול והממוסד, ועיקר העיקרים, הכשרת דור של יוצרים מבצעים וקהל שירחיבו ויעשירו את השפה האמנותית של האופרה".

   

  רובין מצביעה על כך שלצד התיאטראות הגדולים צמחו בישראל בשנים האחרונות תיאטרוני פרינג' רבים, וכי לצד התזמורות נולדו ופועלים הרכבים מוזיקליים חדשניים, וכך גם בתחום המחול. "יש רק ז'אנר בימתי אחד שעדיין לא הצמיח מתוכו מסגרת פרינג' וזה האופרה", היא מוסיפה. "בישראל פועלת כיום מסגרת אופראית מרכזית אחת שמתמקדת מטבע הדברים בהפקות גדולות ממיטב הרפרטואר העולמי ובדרך הביצוע הקלאסית. האופרה כיום ראויה למרכז יצירה ומחקר שיפתח את גבולות הז'אנר ויחדש אותו, הן מבחינת מגוון היצירות והן מבחינת דרכי הביצוע – בית שיביא את אופרת הפרינג' לכל ישוב בארץ".

   

  ביחד עם יובל זמיר מקווה רובין להציג במרכז הפקות שישאבו מתוך ההוויה הישראלית ולאפשר כתיבת אופרות מקוריות בסגנונות שונים ממוזיקה אתנית, רוק, פולקלור ושימוש באמצעים עכשווים כמו סימפול והגברה. לצד ההפקות יקום מרכז הכשרה למלחינים, כותבי ליברית, במאים ומבצעים.

   

  בשלבים ראשוניים מתכננת הנהלת "אופרה פרינג'" להציג עיבוד אופראי ליצירתו של קפקא "הגלגול" שכתב המלחין רון ויידברג. הפקות נוספות ברפרטואר העתידי: "עיבוד חדש לגרסה קאמרית עכשווית של "מאדאם בטרפליי" בניהולו המוזיקלי של אסף רוט, בוגר בית הספר למוזיקה במנהטן, שניגן בין היתר בתזמורת הפילהרמונית הישראלית. בימים אלה החלו אודישנים לזמרים-שחקנים להפקת "הגלגול". מבית האופרה הישראלית החדשה נמסר בתגובה: "כל עוד העיסוק בז'אנר האופראי ייעשה היטב ותוך הקפדה על איכות ורמה, יש לברך על כל יוזמה שתחשוף עוד קהלים לאופרה".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איי פי
  אופרה. לא רק לה סקאלה
  צילום: איי פי
  לאתר ההטבות
  מומלצים