שתף קטע נבחר

המתלוננת א': "הפרקליטות פרסמה חצאי אמיתות"

"אני מברכת על החלטת בג"ץ להוציא צו על-תנאי נגד עסקת הטיעון עם קצב אך נבוכה מתגובת הפרקליטות, שלפתע מתנערת מטיוטת כתב האישום" - כך אמרה ל-ynet א' ממשרד התיירות, בתגובה להחלטה. עו"ד בראשי, המייצגת את א' מבית הנשיא: "בג"ץ פתח לנו את שערי הצדק". פרקליטי קצב אינם מודאגים: "בית-המשפט ימצא שההסדר ראוי"

עורכי הדין של המתלוננות בתיק משה קצב והעותרים נגד הסדר הטיעון עם פרקליטות המדינה, הביעו אחר הצהריים (ד') שביעות רצון מהחלטת בג"ץ לפסוק על עיכוב ביצוע ההסדר. "נמשיך את המאבק על הצדק", הודיעה עורכת הדין כנרת בראשי, המייצגת את המתלוננת א', עובדת בית הנשיא לשעבר, אשר הסעיפים הנוגעים אליה הוסרו לחלוטין מכתב האישום שנוסח מחדש לאור הסדר הטיעון אליו הגיעו עורכי דינו של קצב עם פרקליטות המדינה.

 

למרות הסיפוק מהחלטת בג"ץ, אומרת עו"ד בראשי: "בציר הזמן של השנה האחרונה - שום החלטה שניתנה לא הייתה שמחה", אמרה. "בתיק הזה יש רק מפסידים - המתלוננות, הציבור והמדינה - ולכן לא יכולה להיות שום שמחה. ההחלטה של בג"ץ להוציא צו על תנאי היא החלטה חשובה".

 

שופטי בית המשפט העליון הורו לפרקליטות המדינה להשיב בתוך 21 יום על כל ראשי הפרקים בעתירות: מדוע לא יוגש כתב אישום נגד קצב בנוגע ל-א' מבית הנשיא; מדוע לא תבוטל עסקת הטיעון; מדוע לא תיחשב תקופת ההתיישנות, כך שתקופת כהונתו של קצב לא תבוא במניינה; מדוע לא יבוטל הסדר הטיעון עד לאחר קיום שימוע למתלוננות; לעותרים ניתנו עוד עשרה ימים נוספים לאחר מכן, להשיב על תשובות הפרקליטות. בנוסף, הורה בג"ץ לפרקליטות להעביר את טיוטת כתב האישום המקורית לעותרים - מהלך אותו סירבו עד כה לבצע.

 

עו"ד בראשי, שהייתה נוכחת בדיון היום בבית המשפט העליון, כמו גם בדיון המרתוני והמסקרן בשבוע שעבר, אמרה כי מבחינתה הפסיקה על עיכוב הסדר הטיעון אינה סוף פסוק. "אני לא מתכוונת לחזות את העתיד ולא מתכוונת לומר מה בית המשפט העליון יחליט", אמרה. "אנחנו באמצע הדרך ונמשיך את המאבק על הצדק, כמו שעשינו בכל התקופה האחרונה. אני שמחה שבית המשפט העליון פתח לנו את שערי הצדק ונתן לנו את ההזדמנות להמשיך ולהילחם על מנת להוציא את האמת לאור".


עורכי הדין בראשי ופלדמן. ההסדר מעוכב (צילום: גיל יוחנן)

 

המתלוננת א', עובדת משרד התיירות המופיעה גם בכתב האישום החדש, אמרה בשיחה עם ynet: "אני מברכת על החלטת בג"ץ אבל נבוכה מתגובת הפרקליטות שלפתע פתאום מתנערת מטיוטת כתב האישום ומשמיעה הסתייגות. איך אני אמורה לסמוך על אלו שאמורים להגן עלי?".

 

"הם מפרסמים חלקי עדויות וחצאי אמיתות ולא נותנים את התמונה המלאה", הוסיפה. "פתאום הם שוכחים שמטבע הדברים עדות של מתלוננת לא צריכה להיות מושלמת, כמו כל עדויות של מתלוננות שמוגשות לבית משפט. לכן הניסיון להיתפס לפגמים הם לעג לרש".

 

עו"ד משה מרוז, המייצג את א', אמר כי "הפרקליטות במצוקה והם מחפשים שעיר לעזאזל. אני עוד זוכר את הפרקליטות שהצהירה לפני מספר חודשים שהעדות של המתלוננת היא הכי חזקה וכינתה אותה 'עדות בטון'. וראה זה פלא, כאשר היועץ המשפטי החליט על הסדר הטיעון, אותה עדות מפי אותה מתלוננת ועם אותם נתונים הפכה לעדות רעועה וגבולית".

 

איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית בירך אחר הצהריים על החלטת בית המשפט. "צו זה הוא הישג חשוב וחסר תקדים לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית ולציבור הישראלי כולו", נמסר. "מדובר בצעד ראשון בתהליך הבלתי נמנע שיוביל לביטול עסקת הטיעון התמוהה שנחתמה בין הפרקליטות לקצב".

 

יו"ר התנועה לאיכות השלטון, אליעד שרגא, הביע סיפוק מהחלטת השופטים: "בית המשפט השיב את התפוח הלוהט לשלולחנו של היועץ המשפטי לממשלה ונראה איך הוא יבשל אותו מחדש"

 

"אין בכך להעיד על ההחלטה הסופית"

עורכי הדין אבי לביא ואביגדור פלדמן, המייצגים את הנשיא לשעבר, אמרו כי הם מכבדים את החלטת בית משפט: "אנחנו סבורים שאין בכך כדי להעיד על החלטה הסופית. בסופו של יום בית המשפט ימצא שההסדר ראוי ומאוזן ולא יתערב בהחלטת היועץ. אנו בטוחים כי כל מי שקיווה ששיטת המשפט בישראל תוחלף מדיני ראיות לדיני רחוב - יתבדה בקרוב".

 

הפרקליטים גם הביעו סיפוק רב מהודעת נציגי הפרקליטות במהלך הדיון על היעדר ראיות המצדיקות כתב אישום: "הדברים מהווים הוכחה ברורה לכך שהפרשה נופחה מעל ומעבר".

 

המשנה לפרקליט המדינה, עו"ד שי ניצן, אמר על החלטת בג"ץ: "פירטתי בפני בית המשפט באריכות את הסיבות לעסקת הטיעון, ואת הקושי שהיה בראיות. בית המשפט הקשיב קשב רב, ובשל מורכבות העניין הוציא צו על תנאי. זה תיק מאוד קשה, וזו הייתה החלטה שאפשר היה לצפות לה".

 

השתתפה בהכנת הידיעה: יעל ברנובסקי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בראשי. לא סוף פסוק
צילום: גיל יוחנן
קצב. אף אחד לא מנצח בתיק הזה
צילום: איי פי
ניצן. תיק מאד קשה
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים