שתף קטע נבחר

חדרה פינתה פליטים לי-ם: איננו הפח של המדינה

עיריית חדרה פינתה 20 פליטים סודנים שפלשו לפרדס בעיר והתגוררו שם בתנאים ירודים. "לא יעלה על הדעת שאם למדינה יש בעיה עם הפליטים, היא תושלך על העיר חדרה. צריך להחזיר אותם במטוסים אל המקום שממנו הם באו", אמר ראש העיר, חיים אביטן

עיריית חדרה פינתה 20 פליטים סודנים שפלשו לפרדס סמוך לשכונת בית אליעזר, וגרו שם בתנאים ירודים, וללא פתרונות סניטריים. ראש העיר, חיים אביטן, הזמין אוטובוס מצויד במזון ומים להעברתם של הפליטים לגן הפעמון בירושלים והסביר: "חדרה היא לא הפח זבל של המדינה. אף אחד לא תיאם עם העירייה את בואם של הסודנים, וחדרה לא ערוכה לקלוט אותם". 

 

בתחילת השבוע דיווחו תושבים מחדרה לעירייה כי פליטים סודנים התמקמו בפאתי הפרדס. בבדיקה שערכה העירייה התברר כי 20 פליטים, גברים, עברו להתגורר במקום, בתוך חמש מכולות.

 

אביטן אומר כי לאחר שהתברר שהמידע שהועבר נכון, הוא החל לפעול לפינוי. "כשפניתי לרשויות המדינה אמרו שאין מה לעשות. לא הסכמתי לכך ובתיאום עם המחלקה המשפטית של העירייה, הפיקוח וסיירת הבטחון, החלטתי לפנותם. הכנו אוטובוס המצויד במים ובמזון, הגענו למקום והעלנו את הפליטים על האוטובוס שלקח אותם אל מול משרדי הממשלה. הפינוי עבר באופן חלק, ללא התנגדות וללא אירועים חריגים".

 

לדברי אביטן, בעיר חדרה נקלטו בשנים אחרונות עולים חדשים רבים, והיא "העיר מספר אחת בקליטת עלייה בארץ". בהתייחס לפליטים, הוסיף: "לא יעלה על הדעת שאם למדינה יש בעיה עם הפליטים, היא תושלך על העיר חדרה. בתוקף תפקידי אני אחראי על ביטחון הציבור ואיכות החיים שלו. חדרה היא לא הפח זבל של המדינה.

 

"חוץ מזה, חסר לנו עניים בארץ, שאנחנו צריכים לטפל בעניים אחרים? אנחנו מחויבים לעזור לעניים שלנו ולא למי שמגיע מחו"ל. המדינה צריכה לקבל החלטה - להעלות את הפליטים על מטוסים ולהחזיר אותם למקום ממנו באו". 

 

בתחילת השבוע נאבקה העירייה ברעיון לשכן את הפליטים הסודנים במרכז הקליטה שבעיר. לאחר מאבק שניהל אביטן הנושא ירד מהפרק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רענן בן צור
ראש העיר אביטן
צילום: רענן בן צור
פליטים סודנים בירושלים
צילום: צפריר אביוב
מומלצים