שתף קטע נבחר

מסתמן: כניסת תיירים ישראלים לארה"ב בלי ויזה

במסגרת חקיקה אמריקנית חדשה תיכלל ישראל ברשימה של כמה עשרות מדינות שאזרחיהן לא מחוייבים לקבל אשרת כניסה לארצות הברית אם ביקורם לא יארך יותר משלושה חודשים

ישראל תיכלל ברשימת המדינות שתושביהן רשאים להיכנס לארצות הברית למשך שלושה חודשים בלא צורך לקבל אשרת כניסה (ויזה) - זאת אם יעבור "חוק ביטחון" חדש בשני בתי הקונגרס, ויאושר על ידי הנשיא.

 

בימים אלה פועלת ארצות הברית לשנות את תוכנית האשרות שלה. במסגרת התוכנית עשויה וושינגטון להוסיף 12 מדינות - וישראל ביניהן - לרשימה המונה 27 מדינות שאזרחיהן יכולים להיכנס לתחומי ארצות הברית ללא אשרת תייר.

 

ישראל עשתה בעבר מאמצים גדולים להכנס לרשימה, כדי לפטור את הישראלים מהמסע המפרך של קבלת האשרה בשגרירות בתל-אביב. אלא שכל המאמצים הללו נדחו בשל הקריטוריון הנוקשה שהציבו האמריקנים, לפיו רק מדינות שלא יותר משלושה אחוזים ממבקשי האשרות שלהן לארצות הברית נדחו - יכולות להיכלל ברשימת הפטור.

 

בימים הקרובים צפוי הקונגרס האמריקני להעביר את "חוק הבטחון" החדש, שיאפשר צירוף מדינות שרף הדחיות של תושביהן מבקשי האשרות לא עולה על עשרה אחוז. לישראל לא יהיה כל קושי לעמוד בקריטריון החדש משום שאחוז הדחיות של מבקשי האשרות הישראלים גדול אך במעט משלושה אחוזים.

 

בנוסף, ישראל צפויה לעמוד ללא קושי גם ברשימת הדרישות הנכללת בחקיקה החדשה, לרבות הסכם דו צדדי עם ארצות הברית להעברה מראש של רשימות הנוסעים אליה, הצגת דרכונים ביומטרים עם שבב מידע וטביעות אצבע, ועמידה בדרישות בטחוניות מחמירות בנמלי המוצא.

 

סידורי הבטחון המחמירים בנמל התעופה "בן גוריון" עומדים בקריטריון האמריקני, וישראל צפויה בקרוב להפוך לאחת המדינות הראשונות בעולם שתעבור לשימוש בדרכונים ביומטריים.

 

ההקלה באשרות נכללה במסגרת חקיקה נרחבת בנושא ביטחון המולדת, שעברה בסוף השבוע בשתי הוועדות לביטחון המולדת בסנאט ובבית הנבחרים. השבוע צפויה הצעת החוק לעבור במליאות שני בתי הקונגרס ולעבור לבית הלבן לחתימת הנשיא - מהלך שיהפוך אותה לחוק רשמי.

 

גורמים יודעי דבר בוושינגטון אמרו כי יעברו חודשים לא מעטים לפני שיאושר השינוי - אולם בעקבותיו יוכלו תיירים ישראלים לצאת לטיול של שלושה חודשים בארצות הברית הישר מנתב"ג, מבלי שיזדקקו לעבור קודם לכן דרך רחוב הירקון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
3 חודשים - גם בלי אשרה. דרכון ישראלי
צילום: מיכאל קרמר
תגידו שלום: התור לקבלת אשרות בשגרירות ארה"ב בתל אביב
צילום: מיכאל קרמר
מומלצים