שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  בכירים בלשכת רה"מ: רייס לא תביא בשורות
  מזכירת המדינה האמריקנית תנחת היום בישראל ותפתח בסדרת פגישות בירושלים וברמאללה. עם זאת, מבהירים גורמים בלשכת אולמרט כי רייס לא צפויה להביא עימה בשורות גדולות בנוגע לסוגיה הישראלית-פלסטינית או לאפשרות לקדם את היחסים עם סעודיה

  מזכירת המדינה האמריקנית, קונדוליזה רייס, שעתידה להגיע היום (ד') לישראל, תמקד את ביקורה ב"תחזוקה" בלבד. גורמים בכירים בלשכת ראש הממשלה, אהוד אולמרט, מבהירים כי אין בפיה בשורות גדולות לסוגיה הישראלית-פלסטינית או לאפשרות של קידום היחסים בין ישראל לסעודיה.

   

  רייס צפויה לנחות בשעות אחר הצהריים בנמל התעופה בן גוריון, ומשם תצא לפגישה עם עמיתתה הישראלית, השרה ציפי לבני. מיד לאחר מכן, תמשיך רייס לפגישה עם שר הביטחון, אהוד ברק, ומאוחר יותר, לפגישה עם נשיא המדינה, שמעון פרס. את ביקורה בירושלים תחתום מזכירת המדינה בשיחה בארבע עיניים עם ראש הממשלה אולמרט. ביום חמישי תצא רייס לרמאללה, שם תיוועד עם נשיא הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס (אבו מאזן) וראש ממשלתו, סאלם פיאד.

   

  ביקורה של רייס במזרח התיכון, לאחר כארבעה חודשים מאז המסע האחרון, נועד בעיקר לטפל בסוגיית עיראק. במקביל, היא מביאה עימה את ההודעה הרשמית על התחייבות לכספי סיוע למערכת הביטחון בישראל, בסך של כשלושה מיליארד דולרים בשנה לעשור הקרוב. כמו כן, תודיע רייס על האישור העקרוני של ארה"ב למכירת נשק לסעודיה ולמדינות המפרץ בסך 20 מיליארד דולר. זאת, כדי לחזק את המדינות המתונות באזור נגד התעצמות איראן, סוריה, חיזבאללה וחמאס.

   

  כאמור, בירושלים לא מצפים לבשורות גדולות מהביקור הנוכחי של רייס. התהליך אותו היתווה אולמרט לנשיא ארה"ב בוש, בפגישתם האחרונה בבית הלבן לפני כחודש וחצי, עדיין מהווה כקו המדיניות הדומיננטי. מדיניות זו היא הרעיון שהגה אולמרט להפוך את המכה שספגו ישראל, הפתח והמערב עם נפילת עזה לידי חמאס, להזדמנות. לכל המעורבים, ובוודאי שלמחלקת המדינה האמריקנית, ברור שמדובר בתהליך ארוך טווח, שספק אם ימומש.

   

  "השאלה הגדולה - אם המצב בעזה הוא הפיך או לא - עומדת ברקע של כל מפגש באזור, כולל ביקורה הצפויה של רייס", הבהיר גורם מדיני בירושלים. "בינתיים, צריך לשמר את הדיאלוג עם אבו מאזן ופיאד, בניסיון לחזק אותם וליצור אופק מדיני עבור הפלסטינים. רק אופק כזה יוכל, אם בכלל, להביא לשינוי המצב אצל הפלסטינים. זאת כהכנה לבחירות שיחזירו את ההגמוניה לפתח. בינתיים, אנו והקהילה הבינלאומית מספקים את המחוות, כדי לאתחל תהליך שכזה", הוסיף.

   

  בשלב זה עדיין לא ברור אם הדיונים עם רייס יעסקו בהכנות לכינוס הוועידה הבינלאומית בסתיו, שעליה הכריז הנשיא בוש. כמו כן, מטילים הגורמים בירושלים ספק שרייס מביאה באמתחתה בשורות חדשות באשר למפגש גלוי בין ישראל לסעודיה. ראש הממשלה אולמרט יבקש ככל הנראה לנצל את הביקור של מזכירת המדינה כדי להעביר מסרים של נכונות להתקדמות בזירה הפלסטינית, לצד ניסיונות להרגיע את המתיחות עם סוריה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  רייס. מסע דילוגים
  צילום: איי אף פי
  אולמרט. אין ציפיות
  צילום: איי אף פי
  אבו מאזן. שומרים על דיאלוג
  צילום: איי פי
  מומלצים