שתף קטע נבחר

"רה"מ צריך לעשות סדר בין בייניש לפרידמן"

חברי כנסת שקראו את מכתבה החריף של נשיאת ביהמ"ש העליון אל שר המשפטים, תמימי דעים שיש לשים קץ להתכתשות המתוקשרת. יש התומכים בשר פרידמן, דוגמת ח"כ איתן שטוען כי התיקונים שהוא מבקש להכניס במערכת "עדיפים על התהליכים הפרוטקציוניסטיים המשחיתים שיש כיום". ח"כ פינס מצדד בנשיאת בית המשפט העליון: "אם אולמרט לא יקרא את פרידמן לסדר - מפלגת העבודה להודיע על משבר קואליציוני"

מכתבה החריף של דורית בייניש אל שר המשפטים דניאל פרידמן, עורר תגובות לא רק בין מקורביו של האחרון אלא גם מצד חברי כנסת שלא נשארים אדישים למאבק המתמשך בין הצדדים. ח"כ מיכאל איתן (ליכוד), מי שכיהן בעבר כיו"ר ועדת חוקה, בירך את השר פרידמן על היוזמה להקים ועדות לאיתור נשיאים וסגני נשיאים בבתי המשפט - יוזמה אשר בעקבותיה שלחה בייניש את המכתב אל השר וכינתה את תוכניתו כ"מסוכנת".

 

בתגובה למכתבה של בייניש אמר ח"כ איתן כי חוק בתי המשפט מעניק לשר פרידמן סמכות למנות נשיאים וסגנים ומתוך כך גם להקים ועדת איתור שכזו - גם לגבי נשיאי בית המשפט העליון. הוא הביע תמיהה על התרעומת של בייניש ואמר: "ועדת איתור שקיפה ותקינה תהיה עדיפה עשרות מונים מהתהלכים הפרוטקציוניסטיים המשחיתים את המערכת כיום".

 

העילה למכתב הנוקב ששלחה היום בייניש אל פרידמן הייתה, כאמור, הוויכוח סביב דרך מינוי הנשיאים לבתי-המשפט בערכאות הנמוכות יותר. לפני שבוע הציע פרידמן להקים ועדות איתור לנשיאים ולסגניהם ובמכתב ששלח אל בכירי מערכת המשפט, לרבות בייניש, ביקש ללמוד מה דעתם בנושא. בייניש בחרה לענות לפרידמן במכתב חריף בו טענה כי לא יעלה על הדעת שיועלו יוזמות שכאלה מבלי להיוועץ בה קודם לכן. המינויים, היא מזכירה, נמצאים אמנם בסמכותו של השר פרידמן - אולם כפופים לאישורה שלה.

 

גם ח"כ ניסים זאב (ש"ס) מצדיק את הפעולות בהן נוקט פרידמן. לדבריו "מדובר באדם משכמו ומעלה שהוא אינו איש פוליטי אלא איש מקצועי שבא מעולם המשפט. פרידמן מנסה לשנות את הדרוש שינוי. בעיני לא מדובר בפגיעה במערכת המשפט אלא בשינוי מתבקש. צריך להפסיק את התופעה של שופט שמביא שופט וחבר מביא חבר. אם יעשו היום סקר יראו שהאמון במערכת המשפט דל מאוד וזו אחת הסיבות לכך שהשינויים שרוצה לעשות פרידמן מבורכים".

 

גם ח"כ יואל חסון (קדימה), המקורב לראש הממשלה, הביע תמיכה בפרידמן ואמר: "כוונותיו של השר פרידמן לבצע רפורמות משמעותיות במערכת המשפט הן כוונות נקיות מכל מניע. ראוי שהנשיאה בייניש תיקח אותן ככאלה, תצטרף ותהיה חלק מהמהפכה החשובה שמוביל השר פרידמן". ח"כ ראובן ריבלין (ליכוד): "שני הצדדים צריכים לדעת שהפיכת הוויכוח הענייני לוויכוח אישי לא יתרום מאומה להסדרת היחס בין הרשויות".

 

ח"כ ניסן סלומיאנסקי מהאיחוד הלאומי-מפד"ל: "בית המשפט העליון תחת נשיאותו של אהרן ברק דהר באופן מטורף לקראת שלטון על כל המערכות במדינה, כולל על הרשות המבצעת והמחוקקת. הגענו למצב שאף פקיד או שר לא העז לעשות דבר ללא אישור הדרג המשפטי. זהו מצב בלתי אפשרי במדינה דמוקרטית. הפיצוץ היה רק עניין של זמן. דווקא פרידמן - שר משפטים מהשמאל - עושה את המלאכה ומחזיר את בית המשפט למסגרת בה הוא צריך להיות. מצד שני, אני מקווה שהשר יידע מתי לעצור כדי שהמערכת תישאר עצמאית וישרה".

 

ח"כ רונית תירוש מקדימה גיבתה אף היא את שר המשפטים: "הניסיון להציג את אולמרט כמי שמינה את השר פרידמן על מנת להילחם במערכת בתי המשפט, הוא ניסיון בלתי ראוי שיש לדחות על הסף. השר פרידמן רפורמטור ומבכירי המשפטנים בישראל, וככל הנראה רצונו לבצע רפורמות ושינויים במערכת המשפטית מעוררים התנגדות כלפי צעדיו".

 

"המכתב - מצוקה נוכח חתרנותו הבוטה של פרידמן"

מן הצד השני דרש ח"כ אופיר פינס-פז (עבודה) מראש הממשלה אהוד אולמרט להתערב בעימות בין השופטת בייניש לשר המשפטים ולקרוא את פרידמן לסדר. "במידה ולא", הזהיר, "על מפלגת העבודה להודיע על משבר קואליציוני". יש לציין כי לאחרונה נערכה פגישה בין אולמרט לנשיא בית המשפט העליון לשעבר, אהרן ברק, במהלכה דנו השניים בין היתר בצורך להפשיר את היחסים בין הצדדים.

 

"אתמול ראש הממשלה נאם (והחמיא לבייניש) ועכשיו הוא צריך לעשות מעשה", הוסיף ח"כ פינס. "מכתבה של השופטת משדר מצוקה נוכח חתרנותו הבוטה של השר פרידמן ונסיונו להפריד בינה לבין נשיאי בתי המשפט המחוזיים. השר פרידמן מתנהל כאחרון הפוליטיקאים וגורם למערכת המשפט נזקים בלתי הפיכים".

 

חברת הכנסת שלי יחימוביץ' (עבודה) גינתה גם היא את יוזמתו של השר. "אין מדובר במאבק בין שני ניצים, בייניש ופרידמן, אלא במתקפה פרועה של פרידמן בגיבוי ראש הממשלה נגד שלטון החוק ונציגיו", אמרה. "על סיעת העבודה להתייצב כאיש אחד לימין בית המשפט העליון ולגונן עליו".

 

ח"כ אורית נוקד (עבודה) החברה בוועדה למינוי שופטים, אמרה: "צר לי שהגענו למצב בו במקום לנהל דיאלוג, מתנהל מאבק תקשורתי בנוגע לדמותה של מערכת המשפט. ראוי היה ששר המשפטים יקרא היטב את קווי היסוד של הממשלה בה הוא חבר. אותם קווים קובעים באופן מפורש: הממשלה תשמור על מעמדו הרם ומכלול תפקידיו וסמכויותיו של בית המשפט העליון, תתנגד לכל שינוי העלול לפגוע במעמדו ובדרך המינוי של השופטים במערכת המשפט".

 

ח"כ אבשלום וילן ממרצ הלין על כך ש"ההתכתשות בין בייניש לפרידמן פוגעת באמון הציבור כלפיי מערכת המשפט, דבר החשוב יותר מכל העוסקים במלאכה. שר המשפטים הולך רחוק מידי והנזקים הם ארוכי טווח. אולמרט צריך להתגייס לנושא ולעשות סדר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דניאל פרידמן
צילום: דודי ועקנין
צילום: רונן בוידק
דורית בייניש
צילום: רונן בוידק
אופיר פינס
צילום: קוקו קליק
מיכאל איתן
צילום: גיל יוחנן
מומלצים