שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  אולמרט: אשמח למדינות ערביות נוספות בוועידה
  ראש הממשלה דן עם מזכירת המדינה האמריקנית, קונדוליזה רייס, בצעדים שיש לנקוט לקראת ועידת השלום עליה הכריז הנשיא בוש, והביע תקווה שמדינות מתונות נוספות יצטרפו לסעודים. היום צפויה רייס להודיע לאבו מאזן על מענק בן כמה עשרות מיליוני דולרים לצורכי ביטחון

  אחרי הסעודים - ישראל מקווה להרחיב את המעגל. ראש הממשלה, אהוד אולמרט, אמר אתמול (יום ד') למזכירת המדינה האמריקנית, קונדליזה רייס, כי ישמח אם מדינות ערביות מתונות נוספות יצטרפו לשיחות בין ישראל לפלסטינים, זאת בעקבות הודעתו של שר החוץ הסעודי כי הממלכה מעוניינת לקחת חלק בועידת השלום שתתקיים בסתיו הקרוב. "אשמח על צירופן של מדינות כמו בחריין, תוניסיה, ערב הסעודית, או מרוקו", אמר אולמרט בשיחה עם רייס בארבע עיניים במעונו הרשמי בירושלים.

   

  השניים שוחחו על הצעדים שיש לנקוט עד לכינוס הוועידה הבינלאומית לשלום, עליה הכריז נשיא ארצות הברית ג'ורג' בוש בנאומו ב-16 ביולי ושמועדה טרם נקבע. גורם אמריקני במשלחתה של רייס אמר כי ככל הנראה הוועידה תתקיים בסוף חודש אוקטובר.

   

  בנוגע למדיניות כלפי הרשות הפלסטינית נוכח ההתפתחויות האחרונות ברצועה מר אולמרט לרייס כי "יש להשאיר את חמאס מחוץ למשחק". ראש הממשלה גם הבהיר - כפי שהתבטא בעבר - כי ישראל מעוניינת להעביר לידי הרשות הפלסטינית סמכויות ביטחוניות בגדה המערבית, אולם הדבר יעשה "לאחר התחייבויות הכרחיות מצד הפלסטינים".

   

  למרות האופטימיות בארצות הברית ובירושלים, בעקבות הכרזת שר החוץ הסעודי, סעוד אל פייסל, בג'דה על נכונות ארצו להשתתף בוועידה, הרי שטרם הוברר אם אכן תתרחש פריצת דרך שכזאת. הנושא תלוי בשורת דרישות של ערב הסעודית וביניהן הצורך לעסוק בסוגיות הליבה שבין ישראל לפלסטינים, דוגמת חזרה לגבולות 1967, מעמד ירושלים וזכות השיבה של הפליטים הפלסטינים. גורם אמריקני בכיר אמר במהלך הטיסה מערב הסעודית לישראל, כי הסעודים מבקשים לדעת אם ישראל אכן יכולה לספק את הסחורה. מבחינתם, הנושא המרכזי שעל הפרק הוא היוזמה הערבית.


  רייס ופרס בפגישתם אמש. ציפיות מהוועידה (צילום: משה מילנר, לע"מ)

   

  הפגישה עם אולמרט חתמה מבחינתה של רייס את ביקור הבזק שלה בישראל ביממה האחרונה. מוקדם יותר היא נועדה עם שרת החוץ ציפי לבני, שר הביטחון אהוד ברק והנשיא שמעון פרס. הבוקר היא תיפגש עם נשיא הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, במוקטעה שברמאללה ואחר הצהריים תשוב לוושינגטון. בשבועות הקרובים, אמר גורם אמריקני בכיר, צפויים רייס ועוזרה דיוויד וולש, לבקר עוד מספר פעמים באיזור, כדי לגבש את הוועידה הבינלאומית לעידוד התהליך המדיני בין ישראל לפלסטינים.

   

  רייס מביאה לאבו מאזן מתנה: עשרות מיליוני דולרים

  בפגישתה עם הנשיא והשרים הישראלים ביקשה רייס לתחזק את התהליך המדיני המתפתח בין ישראל לממשלת הפת"ח בראשות סאלם פיאד. עם פרס שוחחה על החיזוקים הכלכליים הנדרשים לתהליך ובשיחתה עם שר הביטחון אהוד ברק, שמה דגש על התיאום הביטחוני עם הפלסטינים. בפגישתה עם שרת החוץ לבני העלתה רייס את נושא השיחות הבילטארליות וייצוב ציר המדינות המתונות, אשר יתמכו בשלום עם אבו מאזן.

   

  במקביל לבשורות שהביאה למזרח התיכון אודות התמיכה הביטחונית של ארצות הברית בישראל בסך 30 מיליארד דולר ב-10 השנים, ועסקות לרכישת נשק על ידי סעודיה ומדינות המפרץ ן על סך 20 מיליארד דולר, צפויה רייס היום להודיע לפלסטינים על מענק בן כמה עשרות מיליוני דולרים לצורכי ביטחון. על פי אחד המקורות, מדובר בסכום שיוקצב לפלסטינים על פי תכנית הגנראל קית' דייטון, בתאום עם ישראל. הכוונה היא להוסיף ולחזק את כוחו הצבאי של מחמוד עבאס ביהודה ובשומרון.

   

  בשבועות הקרובים צפוי להימשך הדיאלוג בתיווך האמריקני, כדי להכין את הוועידה הבינלאומית. כאמור, מועד הוועידה ומקום קיומה טרם נקבע. כמו כן טרם הוברר אלה מדינות יסכימו להשתתף בה. גורמים אמריקנים הבהירו הערב ל-ynet שהמהלך כולו הוא חלק מאסטרטגיה כוללת, שנועדה לחזק את ציר המדינות המתונות נגד איראן וגרורותיה במזרח התיכון.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אולמרט ורייס בירושלים
  צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
  פרס עם רייס. מחמאת הדדיות
  צילום: משה מילנר, לע"מ
  מומלצים