שתף קטע נבחר

פוליטיקאי בין משפטנים

במקום להגן על מערכת המשפט מפני פוליטיזציה, השר פרידמן מוביל את מסע הקעקוע הפוליטי של בית המשפט

חדשות לבקרים, אנו מתבשרים על רפורמות חדשות של שר המשפטים, פרופ' דניאל פרידמן, ששם לו למטרה לרסק עד דק את מערכת המשפט, במיוחד את בית-המשפט העליון, ולפגוע בנשיאה בייניש, העומדת בראשו. גישתו המזלזלת של השר והתנהגותו אחוזת התזזית מהווים גורם מרכזי לאובדן אמון הציבור במערכת המשפט. גם אם חלק מביקורתו של השר פרידמן כלפי בית-המשפט העליון היא מוצדקת, וחלק מהיוזמות שלו הן סבירות, אי אפשר להשתחרר מהרושם, שמבול היוזמות שנוחתות עלינו נובעות ממוטיבציה אישית מסוכנת.

 

מסורת ארוכה היא ששרי משפטים משמשים כמגן על עצמאותה של המערכת המשפטית מפני התערבות גסה של המערכת הפוליטית. השר פרידמן לא רק שאינו הולך בדרך ראויה זו, אלא במקום להגן על המערכת מפני פוליטיזציה, הוא מוביל בעצמו את מסע הקעקוע הפוליטי של בית המשפט. לצערי, הנוהג הזה, שהסתיים עם מינויו של השר פרידמן, מקבל את ביטויו ביוזמה המסוכנת ביותר של השר, זו המבקשת לשלול מבג"צ סמכות לפסול חוקים ולהחזירם לכנסת.

 

לא הצלחתי להבין על מה יצא קצפו של השר, שמביא אותו להסתער כך על בית-המשפט העליון, כשמתברר שרק בשישה מקרים התערב בית-המשפט בחקיקה של הכנסת. לטעמי, בג"צ נוקט גישה מרוסנת מדי כלפי החקיקה. כך למשל, הוא הותיר על כנו את התיקון הגזעני לחוק האזרחות. ובמקרים שהוא ביטל חוקים זה היה כי קלו כל הקיצין, וגם אז השופטים אפשרו לכנסת לתקן את החוקים שנפסלו על-מנת שניתן יהיה להתאים אותם למצב החוקתי הנהוג.

 

החשש שלי הוא שאם תתקבל היוזמה של השר לתת לכנסת "להתגבר" ברוב של 61 חברי כנסת על פסיקה שהוציא בג"צ, הדבר יחזק את מעמדם של הפוליטיקאים, שלצערי מתוך הכרות וניסיון אני יודעת שקשה לסמוך על התרבות הפוליטית שלהם, שהם אכן יבינו ויקבלו את המסר של בית-המשפט ויפעלו לשינויים של חוקים.

 

שר-המשפטים יודע היטב שמדינת ישראל היא דמוקרטיה נכה, שמובטח בה שלטון הרוב, אך אין בה הגנה מפני עריצות הרוב. זכויות-האדם נרמסות על-ידי השלטון, וסמכות הבג"צ היא תעודת הביטוח היחידה מפני עריצות זו. אם יצליח השר פרידמן במסע השיסוי שלו לסכל אותה ביוזמותיו משולחות הרסן, ישלמו את המחיר לא דורית בייניש וחבריה השופטים, כי אם האזרחים שיוותרו חשופים לשרירות ליבו של השלטון. ולכן יש למנוע משר המשפטים לפגוע במעוז האחרון שנותר להגנה על הדמוקרטיה וזכויות-האדם.

 

ח"כ זהבה גלאון היא יו"ר סיעת מרצ

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
זהבה גלאון
צילום: גיל יוחנן
מומלצים