שתף קטע נבחר

מי אתה ריקו שירזי?

ממגרש הכדורגל ועד לשוק האפור: איך הגיע ריקו שירזי למעמדו? את מי ירש? ואיך הצליח לפעול במקביל למשפחת אבוטבול? ynet מציג: מורה נבוכים לארגון הפשע שעשרה מחבריו נעצרו

ריקו שירזי, שנעצר הלילה (יום א') יחד עם אנשי ארגונו בחשדות לגבייה אלימה, סחיטה, איומים, הלבנת הון והימורים לא חוקיים, נחשב מזה שנים בעיני המשטרה כראש ארגון פשע. את מעמדו בעולם הפשע תפס שירזי לאחר רציחתו של משה דוד (דמארי), שנחשב לאחד העבריינים הבכירים באזור נתניה.  

 

למרות שגר במושב קדימה, דמארי נחשב בעבר לאימת העבריינים בנתניה. בתחילת שנות ה-90, כשיצא מדירת חבר בנתניה, נרצח דמארי ביריות על ידי שניים שרכבו על אופנוע. הוא התמוטט על המדרכה, אך כדי שלא יהיה ספק - בוצע וידוא הריגה.

 

בחשד לביצוע הרצח נעצרו ריקו שירזי ומשה שרביט (ספניול). השניים נשפטו על מעורבותם במעשה, אך בעיסקת טיעון נגזרו על שירזי שבע שנות מאסר, והוא השתחרר לאחר ריצוי של כחמש וחצי מתוכם. על ספניול נגזרו 17 שנות מאסר והוא צפוי להשתחרר בימים הקרובים.

 

"את עיקר מעמדו הוא תפס לאחר רצח דמארי ושחרורו מהכלא", אומר גורם הבקיא בעולם הפשע בנתניה. "הוא היה מקורב לפליקס אבוטבול ויחד הם פתחו קזינו באזור התעשייה. בהמשך הוא החל לעסוק בתחום ההלוואות בשוק האפור ומעמדו רק הלך ועלה, עד שהמשטרה העניקה לו את התואר 'ראש ארגון פשיעה'".

 

יותר הלוואות, פחות חסויות

בעבר שיחק שירזי בקבוצת הכדורגל של מכבי נתניה ולדברי גורם בעיר, ההסתבכות שלו עם החוק החלה בשל חובות והוצאה לפועל. על אף שבעולם הפשע בנתניה שולטת משפחת אבוטבול, שירזי הצליח בעסקיו - ככל הנראה מכיוון שהתעסק יותר בהלוואות בשוק האפור ופחות בגביית דמי חסות. לשירזי אף היה אח ששירת כבלש במשטרה, ומאוחר יותר הסתבך אף הוא בפלילים. 

 

ראובן סומך, לשעבר רכז מודיעין במשטרה ומי שמכיר את עולם הפשיעה בעיר: "ריקו נחשב לאדם אינטלגנטי - הוא לא דורך על יבלות של מי שלא צריך לדרוך. העיסוק בהלוואות בשוק האפור העלה את מעמדו הכלכלי, גם בשל הריביות שבעסקה".

 

גורמים בנתניה אומרים ייתכן שמעצרו של שירזי הלילה אינו אלא "בלון נפוח שיגמר בכלום" או בעונש קצר. "גם לפני כשנתיים עצרו שוב את ריקו ברעש ובצלצולים, ובסוף זה הסתיים בעיסקת טיעון מביכה מבחינת המשטרה והיאחב"ל של מספר חודשים", אמרו. 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: תומריקו
שירזי. מעצר שהוא "בלון נפוח"?
צילום: תומריקו
מומלצים