שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  בניגוד לשמועות: ביום ב' לא ייראו שני ירחים
  בשבועות האחרונים מופץ אימייל לפיו ב-27 באוגוסט מאדים יראה מכדור הארץ גדול כמו הירח. בפעם המי יודע כמה - מדובר בטעות של מי שתרגם את המייל שמתרוצץ כבר ארבע שנים?

   

  בשבועות האחרונים מופץ אימייל לפיו ב-27 באוגוסט מאדים יראה מכדור הארץ גדול כמו הירח. מדובר בתופעה עונתית. בשנים האחרונות, מדי יולי - אוגוסט מופצים באינטרנט מכתבים ובהם מסופר שבחודש אוגוסט וב-27 באוגוסט במיוחד מאדים יראה בשמיים גדול כמו הירח, לא מעט אנשים פנו למרכז האסטרונומיה בבית יציב בעניין זה ושאלו אם הדבר נכון – התשובה היא לא.

   

   

  מאדים הוא אולי כוכב הלכת המסקרן ביותר במערכת השמש – במיוחד מבחינת היתכנות החיים עליו בהווה או בעבר, הדבר שמייחד את מאדים כל כך הוא דמיונו הרב לכדור הארץ, גם מאדים בעל קרקע מוצקה, גם במאדים יש אטמוספירה (דלילה ביותר) ואפילו קטבים (אם כי הם מכילים בעיקר קרח יבש), במאדים ישנם עננים וגם סופות חול שלעיתים מסוגלות לכסות אפילו חצי מפני כוכב הלכת.

   

  ב-27 באוגוסט 2003 מאדים היה קרוב לכדור הארץ יותר מכפי שיהיה במאות השנים הקרובות. באותה תקופה הופצו לא מעט מיילים ובהם נכתב שצפייה במאדים בהגדלה של פי 75 תאפשר לראותו גדול כמו שהירח נראה בעין הלא מזוינת, מרבית התרגומים לעברית פשוט התעלמו מהצורך בהגדלה דרך טלסקופ.

   

  לא אירוע שנתי

  מסיבה שנוגעת יותר לנפש האנושית מאשר לכוכבי השמיים, עדכונים של אותם מיילים ממשיך לפקוד אותנו כבר ארבע שנים. לעיתים יד עלומה "מתקנת" את 2003 ל 2004/5/6 ועתה גם ל-2007.

   

  בעוד שישנם אירועים אסטרונומיים שחוזרים על עצמם מידי שנה, כמו מטרות מטאורים, מאדים מתקרב לכדור הארץ אחת ל-26 חודשים בלבד. הפעם האחרונה

  שבה מאדים והארץ היו קרובים הייתה באוקטובר 2005, הפעם הבאה תהיה בדצמבר 2007. ככל הנראה גם באוגוסט 2008 יגיע לתיבת המייל שלכם מכתב שמספר שאוטוטו מאדים יראה גדול כמו הירח, בשעה שהמרחק בין מאדים לכדור הארץ יילך ויגדל וגודלו הנראה של מאדים יילך ויקטן.


  פורסם לראשונה 05/08/2007 12:40

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים