שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  פגישת אולמרט ואבו מאזן: "יותר מתחזוקה"
  שני המנהיגים ייפגשו היום ביריחו כדי לדון בהבנות שעימן ניתן יהיה להגיע לפסגת השלום שקבע נשיא ארה"ב. גורמים מדיניים: "נתמקד בדרך לפיתרון של שתי מדינות, אבל אף אחד לא מדבר עכשיו על הסדרי קבע". בצד הפלסטיני מקווים להיות בקרוב מוכנים לקבלת האחריות הביטחונית בערי הגדה

  רוחות חדשות באזור: לראשונה מאז פרוץ האינתיפאדה, מגיע ראש ממשלת ישראל לשטחים הפלסטיניים. על הפרק בפסגת אולמרט ואבו-מאזן היום (ב') ביריחו: ניסיון לנצל את המצב החדש שנוצר - עם פיצול הרשות הפלסטינית לשתי ישויות, האחת חמאסית והשנייה בהנהגת פתח - כדי להניע מהלך מדיני ממשי.  

   

  בירושלים אומרים כי שני המנהיגים ידונו גם בבקשות הפלסטינים בנוגע למעברים, מחסומים וסיוע הומינטרי. ברשות הפלסטינית אומרים כי אבו-מאזן צפוי להעלות מספר נושאים, בהם שאלת ירושלים, סוגיית הפליטים והגבולות. 

   

  "מדובר ביותר מפגישת תחזוקה", מבהירים בישראל. "פחות נתעסק ביום-יום, ובעיקר נתמקד בדרך לפיתרון של שתי מדינות. בגלל הצורך שדברים יבשילו, אף אחד לא מדבר עכשיו על הסדרי קבע. מה שכן, אפשר לקבוע שורה של דברים, שאפשר להסכים עליהם. כלומר, להגיע כמה שיותר רחוק, מבלי שהדברים יתפוצצו".

   

  פגישת אבו מאזן ואולמרט תהיה הפגישה הראשונה בין שני המנהיגים, שבה ידונו הצדדים בהבנות לקראת ועידת השלום, שעליה הכריז נשיא ארצות הברית, ג'ורג' בוש. שני הצדדים מבקשים להניח את היסודות להסכם מסגרת, שעימו ניתן יהיה להגיע לוועידה.

   

  ישראל וארה"ב פעולות לחזק את אבו מאזן כדי לשיוכל להילחם בטרור ולשלוט בשטחים הפלסטינים. המטרה היא לגרום לו להגיע להסדר עם ישראל. בלשכת ראש הממשלה אומרים: "נשמע את אבו מאזן, ולפי זה נחליט. אם אבו מאזן יציג בקשות, נשקול אותן".

   

  לדברי גורמים בירושלים: "אין צ'ופר מוכן. רק לאחרונה סיימנו חבילה אחת עם כמות אדירה של כסף, שחרור אסירים, סיוע ביטחוני ואישור לקבלת סיוע ביטחוני מבחוץ. גובשה חבילה מאוד נאה, שנשאה פירות, והתחילה לייצב אותו על הרגליים". הגורמים הוסיפו כי אבו מאזן לא אכזב וסיפק את הסחורה. הוא עוד לא פרח, עוד לא עומד על שתי הרגליים, אבל הוא לא חזר לזרועות החמאס, למרות הלחצים. הוא מבין שחזרה לזרועות החמאס זה פיצוץ ההליך המדיני".

    

  הפלסטינים: ניסיון לקדם נסיגת צה"ל מהערים

  בצד הפלסטיני סבורים כי שני המנהיגים לא צפויים להגיע להחלטות משמעותיות בעניין, אך הם מבקשים לקבוע את הקווים הכלליים והמסגרת שבה יידונו סוגיות אלה. לדברי גורמים ברשות, מדובר במסגרת שתאפשר לצדדים להגיע עם הבנות מסוימות לפסגת השלום של בוש. הפלסטינים מדגישים כי הפגישה לא תעסוק רק בנושאי היום-יום ובשורת המחוות וההקלות. בצד הפלסטיני טוענים כי אלה בינתיים אינם מתורגמים למעשים בשטח.

   

  הפלסטינים צפויים להעלות גם את סוגיית המבוקשים, ומקווים לדון בעניין נסיגה אפשרית של צה"ל מערי הגדה. עם זאת, גורם ביטחוני פלסטיני בכיר אמר ל-ynet כי אבו מאזן עדיין אינו מוכן לקבל את השליטה לידיו בכל ערי הגדה וכי התיאום בין המנגנונים השונים עדיין לוקה בחסר. "יש מה לשפר, אבל אנחנו מתקדמים בעניין הזה, ובקרוב נוכל לדרוש את העברת השליטה".

   

  גורמים מדיניים בירושלים מזכירים כי הפגישה תהווה ביקור ראשון של ראש ממשלה ישראלי עם מנהיג פלסטיני בשטחי הרשות. "אנחנו מנסים להראות שאנחנו לא מתנהגים בפטרונות, אלא כפרטנרים".

   

  בימים האחרונים ממשיכים הפלסטינים והישראלים לדון בהכנות לפגישת אולמרט-אבו מאזן. הפגישה האחרונה בין שני המנהיגים, שהיתה אמורה להתקיים אף היא ביריחו מתוקף עקרון ההדדיות, הועברה ברגע האחרון לירושלים משיקולים ביטחוניים. הפלסטינים הביעו תקווה שגם הפעם "לא תצוץ דרישה ישראלית להעביר את הפגישה למקום אחר". זאת, במטרה לחזק את אווירת הדדיות בין הצדדים.


  פורסם לראשונה 05/08/2007 22:56

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אולמרט ואבו מאזן. מתכוננים לפסגה
  צילום: עמוס בן גרשום
  בוש. "שתי מדינות"
  צילום: איי פי
  מומלצים