שתף קטע נבחר

האם eMule גורם להתחממות הגלובלית?

האם ידעתם שההורדות שלכם בתוכנות השיתוף גורמות לזיהום הסביבה? איך ניתן להפוך את המחשב ל-"ירוק" יותר? ומה הקשר בין הפרד וההתחממות הגלובלית?

החמור הוא בעל חיים יעיל שסייע בעבר בעבודת השדה, בבית הבד ובחקלאות בכלל. כיום החמורים והפרדות עברו הסבה לעידן הדיגיטלי: הם נמצאים ברוב המחשבים בישראל, ועובדים קשה כדי להוריד עבורנו תכנים מהאינטרנט: תוכנת שיתוף הקבצים eMule מאטה את קצב מהירות הגלישה ברשת, ואת העבודה במחשב בכלל – ובאופן טבעי, כולנו מפעילים אותה בלילות בהם אנחנו רחוקים מהמחשב.

 

האם ידעתם שאם מיליון אנשים יכבו את המחשב שלהם במשך הלילה, נוכל למנוע פליטה של 45,000 טון

 (!) ואף יותר, של פחמן דו חמצני (Co2) במשך שנה? מלבד זאת, מחקר בארה"ב קבע גם כי חברות יוכלו לחסוך כ-1.72 ביליון דולר בשנה אם יכבו את המחשבים בלילות.

 

אל תשכחו כי כאשר ה-eMule פועל, כרטיסי הרשת שלכם פועלים, רכיבי הזיכרון, מעבד וכרטיסים נוספים גם אם אינכם משתמשים בהם. כמובן, שגם בזמן עבודה יומיומית במחשב יש שימוש רציני בחשמל וכמה שיותר תוכנות פועלות - כך גדל בזבוז החשמל.

  

איך אוכל להפוך את המחשב שלי לירוק?

כאשר אינכם משתמשים במחשב, פשוט כבו אותו. קיימים מיתוס כי אם מכבים ומדליקים את המחשב יותר מדי, זה יהרוס אותו. המיתוס הזה פשוט איננו נכון. אם הנכם בכל זאת מתעקשים ומתעצלים לכבות את המחשב, גם במחשבי Windows חשבו מעט על שיקולים של צריכת חשמל:

 

בלוח הבקרה של מערכת ההפעלה תוכלו למצוא "אפשרויות צריכת חשמל", בהם ניתן להגדיר שתוך זמן מסוים של אי פעילות במחשב, המחשב יבצע פעולת כיבוי לצגים, דיסקים קשיחים ואף מעבר אוטומטי למצב "המתנה".

 

במצב המתנה המחשב חוסך בחשמל, אבל עדיין צורך כמות חשמל מסוימת, שגם אותה ניתן לחסוך באמצעות כיבוי רגיל למחשב. קיימות גם תוכנות שיכולות לכבות בצורה אוטומטית בלילות את מחשבכם, ולהפעילם בשנית בבוקר המחרת: Lifsoft, Auto Shutdown ועוד.

 

כמה הוא זולל? 

נוסף על כך, בזמן שימוש במחשב, אם אינכם משתמשים ברכיבים מסויימים – פשוט כבו אותם! אם זהו רכיב USB (צורך חמישה וואט לחיבור) - נתקו אותו. אם זהו כרטיס פנימי (צורך בין שבעה ל-30 וואט ואף יותר לכל כרטיס) שבתוך המחשב ניתן להיכנס למנהל התקנים ולהגדיר כי הכרטיס ייכבה את עצמו לחיסכון בחשמל. קיימים גם מספר אתרים שמחשבים את כמות צריכת החשמל של המחשב שלכם, השניים הפופולאריים ביותר הם: Journeysystems ו-eXtreme.

 

בזמן פעולת המחשב ההספק המופעל הוא בדרך כלל בין 150 – 300 וואט (לא כולל מסך). למחשבים יותר עמוסים המשתמשים בהרבה כרטיסים וחיבורים למיניהם, המחשב יכול לצרוך אף מעל ל-450 וואט. כמובן

 שהמסך בעצמו צורך לא מעט חשמל וניתן להקטין את בהירות המסך ובכך לחסוך בחשמל (נא לכבות אותו כשלא משתמשים בו, או להשתמש בתכונת הכיבוי האוטומטי של הצג).

 

באתר SOS (מארגני מופע Live Earth) תוכלו למצוא עוד פתרונות פשוטים כיצד למנוע את המשך תופעת ההתחממות הגלובלית. אגב, תוכנת ה-eMule משמשת לצורכי דוגמה בלבד, ואין לי משהו ספציפי נגדה. פשוט השתדלו לכבות את המחשב מדי פעם על מנת למנוע זיהום. ההורדות יחכו - ההתחממות הגלובלית לא.

 

הכותב הוא חבר בארגוני איכות הסביבה ומתכנת אתרי אינטרנט

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים